Trwa ładowanie...

Do niedawna było zakazane. Teraz bije rekordy popularności w Polsce

Nadanym po narodzinach imieniem posługujemy się przez całe życie. Okazuje się, że jedno z najpopularniejszych w Polsce imion było do niedawna zakazane. Teraz nosi je ok. 600 tys. kobiet w kraju.

Imię, któe było zakazaneImię, któe było zakazaneŹródło: Adobe Stock
d4041cg
d4041cg

W Polsce to imię nosi obecnie ok. 600 tys. kobiet. Od lat jest szalenie popularne, dlatego niektórzy mogą być zdziwieni, że jeszcze niedawno nikt nie mógł nazwać tak swojego dziecka. Co więcej, imię to było przypisane wyłącznie jednej kobiecie, którą dziś nazywamy nieco inaczej.

Imię, które przed laty było zakazane

Dawniej niechętnie nadawane imię jest w Polsce od lat szalenie popularne. Maria, bo to właśnie o to imię chodzi, było zakazane jeszcze do przełomu XIX i XX wieku.

Właśnie tak wcześniej nazywano matkę Jezusa. Z tego względu nie można było w naszym kraju nadawać dzieciom imienia Maria. Warto dodać, że zakaz nieprzypadkowo zniesiono na przełomie XIX i XX wieku. To właśnie wtedy zaczęliśmy nazywać Matkę Boską Maryją. Uznano wówczas, że nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzice mogli wykorzystywać to imię nowo narodzonym córkom.

d4041cg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

#dziejesienazywo: Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek: jakie są najpopularniejsze imiona w Polsce?

Według oficjalnych danych udostępnionych przez rząd tylko w zeszłym roku imię nadano aż 3732 dzieciom.

Maria – znaczenie i pochodzenie imienia

Nie każdy zna genezę imienia Maria. Pochodzi od hebrajskiego imienia Miriam, które powstało od słowa "mariam" oznaczającego radość. Część osób dopatruje się w nim także egipskiego słowa meri-jam, które można tłumaczyć jako "ukochaną przez Boga".

d4041cg

Kobiety o imieniu Maria to numerologiczne szóstki. Niektórzy uważają, że osoby te są pewne siebie i szalenie rodzinne. Kiedy los rzuca im kłody pod nogi, stawiają czoła wszelkim przeciwnościom. Ponadto chętnie pomagają innym.

Wiele znanych kobiet nosiło lub nosi właśnie to imię. Do najpopularniejszych można zaliczyć m.in. Marię Konopnicką, Marię Kownacką, Marię Sadowską, a także Marię Niklińską.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4041cg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4041cg