Dodaj do doniczki. Skrzydłokwiat aż się o to prosi

Skrzydłokwiat nie jest wymagającą rośliną
Skrzydłokwiat nie jest wymagającą rośliną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Yuriy_Pozdnikov

26.04.2023 10:04

Skrzydłokwiat to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w Polsce. Jego uprawa jest stosunkowo prosta. Wiosenną pielęgnację rośliny powinno zacząć się od "dokarmiania" odpowiednią odżywką. Dzięki temu latem kwiat rozrośnie się do imponujących rozmiarów.

Skrzydłokwiat to jedna z niewielu roślin, która jest w stanie oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji takich jak: formaldehyd, ksylol, toluol, amoniak, trójchloroetylen czy benzol. Poza oczyszczaniem powietrza produkuje też sporo tlenu. Im większych rozmiarów jest roślina, tym aktywniej działa. Podpowiadamy, czym odżywić skrzydłokwiat, aby rozrósł się jeszcze w tym sezonie.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu: Co musisz wiedzieć?

Skrzydłokwiat to roślina, która jest naprawdę prosta w uprawie. Najlepiej rośnie w zacienionych miejscach, w których temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Ziemia, w jakiej należy umieścić roślinę, powinna być lekko wilgotna i przepuszczalna. Skrzydłokwiat należy podlewać tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. W okresie jesienno-zimowym zwykle wystarczy wykonać tę czynność raz w tygodniu, a w sezonie wiosenno-letnim dwa razy w tygodniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Genialna odżywka dla skrzydłokwiatu. Kosztuje zaledwie złotówkę

Poza podlewaniem, zapewnieniem odpowiedniej gleby i miejsca do wzrostu skrzydłokwiat potrzebuje nawożenia, zwłaszcza w okresie swojego intensywnego wzrostu, który co roku przypada na wiosnę.

Czym więc nawozić skrzydłokwiat? Można zaopatrzyć się w specjalistyczny nawóz do skrzydłokwiatów, dostępny w każdym sklepie ogrodniczym. Można też przygotować go samodzielnie. Efekty będą zdumiewające. Kwiat zyska wiele nowych i znacznie większych liści w zaledwie trzy miesiące.

Jak przygotować taki nawóz? Wystarczy sięgnąć po... marchewkę. To źródło beta-karotenu, witaminy A i E, a także fosforu, potasu i wapnia. Każda z tych witamin i minerałów jest bardzo potrzebna skrzydłokwiatowi do prawidłowego wzrostu.

Marchewkę obierz i pokrój na małe kawałki. Zalej ją litrem wody i zblenduj całość możliwie jak najdrobniej. Na końcu przelej uzyskany płyn przez sitko. Tak przygotowany nawóz stosuj raz na dwa tygodnie przez maksymalnie trzy miesiące.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także