Aż 325 zł co miesiąc. Niewielu Polaków wie o tym świadczeniu

Od 1 marca 2024 roku ZUS zawiesi wypłaty emerytur seniorom
Od 1 marca 2024 roku ZUS zawiesi wypłaty emerytur seniorom

06.03.2024 13:52, aktual.: 06.03.2024 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ZUS może wypłacić dodatek w postaci 325 zł, który zasili domowy budżet. Aby otrzymać to świadczenie, należy spełnić jeden z dwóch warunków. Koniecznie powiedz o tym swojej babci.

Od 1 marca 2024 roku ZUS będzie wypłacać tzw. dodatek pielęgnacyjny, który wynosi dokładnie 324,39 zł. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc aż do 28 lutego 2025 roku. Część beneficjentów może otrzymać świadczenie bez składania dodatkowego wniosku. Jakie są warunki otrzymania dodatku pielęgnacyjnego?

Wcześniej, aż do 29 lutego, świadczenie wynosiło 294,39 zł, więc wzrosło o 30 zł. Każdego roku kwota ta podlega waloryzacji w marcu, podobnie jak emerytury i renty, co oznacza, że obecna kwota będzie obowiązywać do 28 lutego 2025 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Pomoc finansowa w postaci dodatku pielęgnacyjnego jest przeznaczona dla osób zmagających się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Osobom po 75. roku życia, które stanowią jedną z głównych grup odbiorców tego świadczenia, gwarantowane są automatyczne wypłaty. Nie są to jednak jedyni uprawnieni do otrzymania tej dodatkowej pomocy finansowej. 

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje również osobom z ograniczoną zdolnością do samodzielnego funkcjonowania, które posiadają prawo do emerytury lub renty. To z tych świadczeń nadejdą dodatkowe środki finansowe.

Aby skorzystać z regularnych wpłat, konieczne jest złożenie formularza OL-9, który musi wypełnić lekarz. W formularzu specjalista szczegółowo opisuje stan zdrowia osoby starającej się o świadczenie, wskazując główne i współistniejące choroby, przebieg leczenia i prognozy. Do wniosku można dołączyć dodatkową dokumentację.

W tej sytuacji ZUS nie wypłaci świadczenia

Jest jednak pewien wyjątek, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mimo spełnienia warunków, może nie wypłacić dodatku pielęgnacyjnego. Ten wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy osoba uprawniona do świadczenia przebywa w placówce opiekuńczo-leczniczej lub pielęgnacyjno-opiekuńczej przez ponad dwa tygodnie w ciągu miesiąca.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)