UrodaDomowe sposoby na trądzik - jak szybko pozbyć się pryszczy?

Domowe sposoby na trądzik - jak szybko pozbyć się pryszczy?

Domowe sposoby na trądzik - jak szybko pozbyć się pryszczy?
Źródło zdjęć: © 123RF
20.08.2018 15:14, aktualizacja: 15.02.2019 15:19

Tradycyjny pryszcz znika z twarzy najczęściej po kilku dniach, a my przez cały ten okres wstydliwie ukrywamy go pod makijażem. Na szczęście, jeśli mamy do czynienia z pojedynczym przypadkiem, a nie chorobą skóry, bardzo łatwo jest zneutralizować rozwój niechcianej krosty za pomocą domowych metod na trądzik.

Czym są pryszcze?

Pryszcze, chociaż są symbolem okresu dojrzewania, są przypadłością, z którą borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni niezależnie od wieku. Co więcej, niechciane pryszcze poza twarzą mogą pojawić się również w okolicach dekoltu oraz na plecach, a do pełnego wyleczenia potrzebne jest co najmniej kilka dni. Należy również pamiętać, że nie powinno się wyciskać pryszczy, bo można spowodować pojawienie się w ich miejscu kolejnych wyprysków.

Pasta na pryszcze

Popularnym sposobem walki z trądzikiem jest pasta na pryszcze wykonana z połączenia miodu z cynamonem. Po zmieszaniu obu tych składników i uzyskaniu konsystencji przypominającej gęstą pastę powinno się nałożyć uzyskaną w ten sposób maseczkę punktowo na pryszcze znajdujące się na twarzy. Teraz można położyć się spać, żeby rano obudzić się ze znacznie zmniejszonym wypryskiem i zarazem odświeżoną skórą twarzy.

Maseczka jest niezwykle skuteczna, dzięki właściwościom antybakteryjnym, które posiadają zarówno miód, jak i cynamon. Ponadto aby pryszcz całkowicie się wchłonął, zabieg z użyciem pasty należy powtarzać regularnie przez kilka nocy.

Czosnek na pryszcze

Czosnek to częsty składnik popularnych kosmetyków wykorzystywanych w leczeniu objawów trądziku. Zawdzięcza to przede wszystkim zawartości takich pierwiastków jak siarka i cynk, posiadających właściwości antybakteryjne. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, poleca się obrany ząbek przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca na kwadrans, aby później umyć dokładnie twarz. Zabieg należy wykonywać regularnie przez kilka dni aż do całkowitego zniknięcia pryszcza.

Pasta z pomidora na pryszcze

Pomidory są niezwykle cenione w leczeniu trądziku ze względu na zawartość likopenu, czyli substancji zawierającej kwasy ułatwiające skuteczne wysuszenie niechcianej krosty. W tym celu poleca się rozgnieść pomidora, aby przyłożyć powstałą papkę do zmienionego chorobowo miejsca w formie okładów.

Maseczka z kurkumy na pryszcze

Kurkuma od lat wykorzystywana jest w kosmetyce dzięki właściwościom antybakteryjnym i rozświetlającym. Stosuje się ją w formie proszku, który miesza się z olejem kokosowym. Tak uzyskaną mieszankę nakłada się na wypryski, aby zahamować ich rozwój i przyspieszyć gojenie.

Sok z cytrusów na pryszcze

Sok z cytrusów zawiera kwas, który jest niezwykle skuteczny podczas usuwania świeżych krost. Za najskuteczniejszą metodę uważa się nałożenie wyciśniętego soku z cytrusów na zmienione chorobowo miejsca, a nie na całą skórę twarzy, która mogłaby się za bardzo wysuszyć.