Trwa ładowanie...

Smutna prawda o polskich nastolatkach. "Grube", "brzydkie"...

W okresie dojrzewania samoocena dziewczynek w Polsce bardzo spada. "Gruba", "brzydka" – tak określają same siebie. Ogromne kompleksy mają już 11-latki. Według raportu Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) przygotowanego przez ONZ, już co czwarta dziewczynka uważa, że jest za gruba. Z wiekiem niezadowolenie nastolatek ze swojego wyglądu jest coraz silniejsze.

Share
Szkoła podstawowaSzkoła podstawowaŹródło: Daniel Dmitriew / Forum, fot: RM, Daniel Dmitriew / Forum
d2fsuy6

Wśród 11-latek co czwarta dziewczynka ma kompleksy dotyczące wagi, wśród 15 latek – co druga. Dzieje się tak, choć to, ile ważą, zazwyczaj nie przekracza żadych norm. Badania HBSC nie pozostawiają złudzeń: samoocena polskich nastolatek jest najgorsza w Europie. Dziewczynki negatywnie oceniają nie tylko swoją wagę, ale w ogóle to, jak wyglądają – a to w przyszłości może mieć daleko idące konsekwencje. Jeśli bowiem dziewczynki nie czują się dobrze we własnym ciele, to wiele z nich nie będzie angażować się społecznie. Nieakceptujące siebie nastolatki są również bardziej narażone na zaburzenia odżywiania, mogą też mieć duże problemy z asertywnością i podejmowaniem decyzji.

Negatywny obraz ciała

Eksperci zwracają uwagę, że bardzo ważne są relacje z rodzicami. Na obraz ciała składają się myśli i uczucia, które go dotyczą. Od najmłodszych lat na formowane wspomnianego obrazu wpływa rodzina. Słabe więzi, zaniedbanie emocjonalne, wszelkie formy przemocy psychicznej czy fizycznej sprzyjają więc nieprawidłowemu postrzeganiu siebie samego przez nastolatka.

d2fsuy6

Innym ważnym czynnikiem jest kultura w której żyjemy, dziś obsesyjnie skupiona na wyglądzie. Dziewczynki wyraźnie widzą, że we współczesnym świecie dla wielu osób najważniejsza jest aparycja.

W mediach wizualnie dominuje tylko kilka rodzajów kobiet, zazwyczaj szczupłych i umięśnionych, a dziewczynki bardzo wcześnie zaczynają brać przykład z przekazów z telewizji czy social mediów. Często za wszelką cenę chcą podporządkować się "kanonom" piękna.

Jak pomóc dziewczynkom w samoocenie?

Aby uciec przed wszechobecną „obsesją piękna”, młode kobiety powinny zobaczyć w swoim ciele coś więcej niż tylko obiekt do oglądania.

d2fsuy6

Specjaliści zajmujący się tą tematyką podkreślają, że najważniejsza jest zmiana perspektywy. Podpowiadają, że należy zwrócić młodym ludziom uwagę, że to dzięki ciału, możemy doświadczać smaku, zapachu; możemy się poruszać i realizować nasze różne cele. W przesunięciu akcentu na funkcjonalność pomaga też zaangażowanie w przeróżne formy ruchu. Psychologowie podkreślają również, że ważny jest język jakim się posługujemy – już samo mówienie o sobie w ciepłych słowach bardzo pomaga podniść samoocenę.

Łukasz Krasoń wiele razy chciał to napisać. "Mogłem zostać wyskrobany"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fsuy6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fsuy6
d2fsuy6