Eksponowanie a przechowywanie. Co warto eksponować w salonie, a co można ukryć w sprytny i efektowny sposób?

Eksponowanie a przechowywanie. Co warto eksponować w salonie, a co można ukryć w sprytny i efektowny sposób?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | BRW

18.10.2017 08:08, aktual.: 18.10.2017 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Salon to bardzo ważne pomieszczenie domu. To w nim spotykają się domownicy, tu często spożywamy wspólne posiłki. Ale salon jest też miejscem reprezentacyjnym, wizytówką naszego mieszkania. Dlatego warto dobrze przemyśleć jego urządzenie, zminimalizować liczbę przedmiotów, nie zapominając jednak o komforcie i wygodzie. A dzięki nowoczesnym meblom jest to jak najbardziej możliwe.

Lubimy przedmioty ładne, ale nie tylko takie nas otaczają. Wiele z tych mniej efektownych, "gorszych" pełni bardzo ważne role. Nie możemy się ich pozbyć, ale pozostawione na wierzchu często szpecą pomieszczenie, wprowadzając nieład i dyskomfort. Jak zatem połączyć piękno z funkcjonalnością? Co wyeksponować, a co ukryć? Jeśli chować, to jak to zrobić w sprytny, ale zarazem oryginalny sposób?

Na pokaz

Jeśli zbieracie np. porcelanowe figurki albo odziedziczyliście starą zastawę, nie chowajcie tych przedmiotów do szaf – ustawcie je np. w witrynce. Jeśli jednak nie macie miejsca na osobny mebel, zainteresujcie się prostymi regałami. Najlepiej kupować moduły, które można dowolnie zestawiać, tworząc miejsce dla kolekcji. W nowoczesnym salonie regały mają proste formy kwadratu, prostokąta, a ich kolorystyka jest dowolna. Pamiętając, że salon jest tą częścią domu, do której zaglądają nie tylko domownicy, ale także goście, ustawcie na półkach tylko te przedmioty, które chcecie pokazać innym. Uważajcie zwłaszcza na fotografie! Dorosłe dzieci niekoniecznie chcą chwalić się zdjęciem z czasów, gdy były rozkosznymi bobaskami. Jeśli absolutnie nie macie miejsca na regał, rolę witrynki może pełnić komoda z otwartym bokiem. Na zamontowanych tam półkach ustawicie najpiękniejsze okazy z waszej kolekcji. Nie może ich tam jednak być zbyt wiele – czasami jeden wystarczy, aby dać świadectwo o waszym niezwykłym zbiorze i zaintrygować gości.

Obraz
© Materiały prasowe

W salonie sprawdzą się regały ażurowe. Można nimi wydzielić np. część, w której będziemy spożywać posiłki lub kącik czytelniczy. Półki otwarte z obu stron wspaniale wyeksponują formy przestrzenne. Książki, kolekcja płyt i zdjęcia w ramkach lepiej jednak będą wyglądać na regałach z plecami. Można też zdecydować się na regał, w którym tylko dolna część będzie miała plecy, a górna pozostanie otwarta. Wówczas po drugiej stronie regału można ustawić sofę lub stolik. To bardzo wygodne rozwiązanie do niewielkich salonów.

Ażurowe regały znakomicie spełniają się w roli kwietników. W salonie rośliny po prostu muszą być! Jeżeli jednak rosną w niezbyt efektownych doniczkach, można je sprytnie ukryć w meblach bez części górnego blatu. Zawsze bardzo ładnie i elegancko w salonie wyglądają świeże kwiaty w wazonie lub misa z owocami. Można je ustawić na stole, a niższe właśnie na półce ażurowego regału.

Obraz
© Materiały prasowe

Nie na pokaz

Niemal w każdym salonie najważniejszym meblem jest telewizor. Często zajmuje dużo miejsca, a wyłączony wcale nie jest ozdobą pomieszczenia. W nowoczesnych aranżacjach mieszkań odbiornik jest ukryty. Można go umieścić w specjalnej szafie, której drzwi otwierają się bardzo szeroko i nie zasłaniają włączonego ekranu. Jest to praktyczne rozwiązania nie tylko ze względu na sam telewizor, ale i sporą liczbę kabli, które w szafie są po prostu niewidoczne. Jeśli nie cały telewizor, to warto ukryć dekoder czy odtwarzacz DVD. Znakomitym rozwiązaniem są szafki pod telewizor z ażurowym frontem. Sprzęt nie będzie widoczny, ale aby go uruchomić, nie trzeba wcale otwierać drzwiczek – przez szczebelki sygnał dociera bez przeszkód. W takim zamykanym meblu mogą się też znaleźć piloty.

Salon jest miejscem wypoczynku. Przy wygodnej kanapie lub fotelu warto ustawić niewielki stolik kawowy lub ławę. Jeśli wybierzemy model, w którym pod blatem będzie półka, bardzo sprytnie ukryjemy np. gazetę, książkę lub okulary.

Partnerem artykułu jest BRW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także