Fazy Księżyca – charakterystyka, wpływ na organizm
Fazy Księżyca możemy dostrzec gołym okiem w bezchmurne noce. Co ciekawe, nie tylko ujmują one estetyką. Księżyc ma duże znaczenie dla naszej planety, na przykład oddziałując na pływy morskie. Nic więc dziwnego, że wpływa również na nas.
29.04.2017 | aktual.: 08.05.2019 11:58
Fazy Księżyca – charakterystyka
Księżyc jest ciałem niebieskim, które znajduje się najbliżej Ziemi ze wszystkich. Określenie „faza księżyca” oznacza tę część Księżyca, która jest oświetlana przez Słońce i widoczna z Ziemi. Chociaż Słońce zawsze oświetla połowę Księżyca, to promienie padają na niego pod różnymi kątami, w zależności od położenia ciał niebieskich względem siebie.
Najbardziej charakterystyczne fazy Księżyca to nów, kwadra pierwsza, pełnia i ostatnia kwadra. Właśnie na nich opierają się kalendarze księżycowe, na przykład kalendarz muzułmański czy żydowski.
Księżyc w nowiu nie jest oświetlony, przez co nie dostrzeżemy go gołym okiem. W kalendarzach księżycowych z chwilą zakończenia nowiu – czyli gdy blask księżyca zaczyna być widoczny – zaczyna się nowy miesiąc. W tym czasie pływy morskie osiągają maksymalną wartość.
Pierwsza kwadra występuje wtedy, gdy Księżyc się powiększa, widzimy wtedy wschodnią część jego tarczy. Podczas tej fazy Księżyca pływy morskie mają swoją minimalną wartość.
Gdy tarcza księżyca jest w całości oświetlona, mamy do czynienia z pełnią księżyca. Zwykle występuje jedna pełnia w miesiącu, ale mogą zdarzyć się dwie. W takiej sytuacji druga nosi nazwę niebieskiego księżyca czy też Blue Moon. Może też nie być żadnej pełni, co jest zjawiskiem o wiele rzadszym od niebieskiego księżyca. Podczas pełni, podobnie jak przy okazji nowiu, pływy morskie są najsilniejsze.
Ostatnia kwadra to faza Księżyca, w której oświetlenie jego powierzchni zmniejsza się, aż do momentu, gdy Księżyc nie będzie widoczny zupełnie.
Zobacz także
Warto też wspomnieć zjawisko astronomiczne znane jako zaćmienie księżyca. Zachodzi ono, gdy Ziemia znajdzie się na linii między Księżycem a Słońcem, osłaniając ten pierwszy przed światłem emitowanym przez gwiazdę.
Zobacz też: Zaćmienie Księżyca 2019 - zdjęcia
Fazy Księżyca – wpływ na organizm
Szwajcarscy naukowcy wykazali, że pełnia Księżyca wpływa na sen człowieka i faktycznie podczas jej trwania spada jakość snu. Obniża się wtedy poziom melatoniny, a aktywność mózgu w fazie snu głębokiego ulega obniżeniu.
Nie jest to jednoznacznie potwierdzone, ale Księżyc może wpływać na płyny obecne w organizmie człowieka. Taka hipoteza wydaje się całkiem prawdopodobna, ponieważ dowiedziono, że to właśnie od faz Księżyca uzależnione są pływy morskie.
Niektóre statystyki sugerują, że osoby poddane operacjom w ostatniej kwadrze Księżyca lub podczas pełni zdrowiały szybciej, a śmiertelność osób po operacjach serca spadała. Dość popularne są teorie na temat tego, że fazy księżycowe oddziałują na ludzką psychikę, jednak nie ma na to naukowych dowodów.
Fazy Księżyca a menstruacja
Jaki związek z miesiączką mają fazy Księżyca? Po pierwsze, dawniej Księżyc nazywany był miesiącem, a menstruus to po łacinie "miesięczny". Podobieństwo nie jest jednak związane jedynie z nazwą. Cykl Księżyca trwa średnio 28-29 dni, czyli tyle, ile średnio trwa cykl menstruacyjny.
Badania naukowe dowodzą, że Księżyc i jego fazy są powiązane z kobiecym układem rozrodczym. Jeśli fazy Księżyca mogą wpływać na poziom melatoniny w organizmie, to niewykluczone jest, że ich oddziaływanie może rozciągać się również na inne hormony. Również te, odpowiedzialne za kobiecy cykl miesiączkowy, owulację, a co za tym idzie, także płodność.