Kawa na odchudzanie? Korzystne właściwości regularnego picia kawy
Picie kawy ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez przynajmniej jednej filiżanki tego aromatycznego napoju, z kolei inni decydują się jedynie okazjonalnie na łyk kawy. Najczęściej bywa traktowana jako środek pobudzający, dzięki któremu można się rozbudzić w pracy czy na uczelni. Czy wiesz, że kawa ma wpływ na odchudzanie? Przekonaj się, czy warto pić kawę, aby zachować smukłą linię.
17.01.2020 | aktual.: 20.01.2020 10:24
Choć jest wiele zalet wynikających z picia kawy, to istnieje lista osób, które pod żadnym pozorem nie mogą spożywać tego energetycznego napoju. Głównie dotyczy to ludzi cierpiących na nadciśnienie tętnicze, ponieważ kawa może przyczynić się do rozwoju chorób serca. Niedawno odkryto z kolei, że kawa ma również właściwości odchudzające.
Kawa i jej cenne właściwości
Traktowanie kawy jako używki ma długą tradycję. W końcu kofeina działa pobudzająco, znacznie polepsza samopoczucie, a także na jakiś czas niweluje uczucie zmęczenia. Osoby, które spożywają kawę regularnie, twierdzą, że napój ten poprawia także koncentrację oraz motywację do działania. Dodatkowo kawa wspomaga pamięć krótkotrwałą, a także odchudzanie. Istotną rolę ogrywa sposób parzenia kawy, ponieważ najwięcej właściwości ma kawa przygotowywana w ekspresie ciśnieniowym. Tak przyrządzona kawa zapobiega zaparciom, dlatego też osoby na diecie chętniej sięgają po ten napój. Hamuje powstawanie blaszek miażdżycowych, przez co działa przeciwzapalnie.
Kawa a odchudzanie – ile pić?
Będąc na diecie, oprócz wody i płynów z witaminami, koniecznie sięgaj po kawę. Kofeina zwiększa metabolizm (organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową), dodaje energii oraz pomaga w tłumieniu apetytu. Chcąc zgubić zbędne kilogramy, najczęściej zaleca się picie 4 filiżanek kawy dziennie, ale nie wolno przekroczyć dawki 400 g. Odchudzaniu sprzyja czarna kawa z ekspresu, którą najlepiej pić bez cukru i mleka, bo są to dodatki zbyt kaloryczne. W przypadku problemów z sercem i ciśnieniem nie jest polecana zbyt duża dawka kofeiny, ponieważ niekiedy może ona doprowadzić do palpitacji serca.
Zobacz także: Kawa z żołędzi
Kawa na odchudzanie – ile można zrzucić?
Pamiętaj, że picie samej kawy magicznie nie spowoduje utraty wagi. Jeżeli jednak zbilansujesz dietę i wprowadzisz aktywność fizyczną, na pewno szybko zauważysz pierwsze rezultaty. Będąc na diecie oraz ćwicząc, każdego dnia będziesz w stanie spalić dodatkowe 200 kalorii dziennie dzięki wspomaganiu kawą. W przypadku siedzącego trybu życia około 100 kalorii. Najrozsądniejszym sposobem na przyspieszenie odchudzania będzie picie kawy minimum na pół godziny przed treningiem albo godzinę po przebudzeniu.
Kawa i możliwe skutki uboczne
Kawa, podobnie jak inne używki tego typu, może powodować kilka skutków ubocznych. Zbyt duża ilość kofeiny może prowadzić do odwodnienia komórek (w wyniku działania moczopędnego), zmniejszenia wchłanialności żelaza i magnezu. Na dodatek przekroczenie zalecanej dawki kawy niekiedy doprowadza do zaburzenia pracy układu krążenia i zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi. Oczywiście zachowując umiar, zapewnisz swojemu organizmowi dawkę pobudzenia, a także wspomożesz odchudzanie. Jeśli lubisz kawę, pij ją śmiało, ale parz z rozsądkiem i wyczuciem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl