Fitoestrogeny dla kobiet
Roślinne hormony
Na menopauzę
Japonki przechodzą okres przekwitania znacznie łagodniej niż ich rówieśniczki w Europie czy Ameryce Północnej. Naukowcy uważają, że jest to m.in. zasługa diety bogatej właśnie w fitoestrogeny. To substancje, które regulują wzrost, czas dojrzewania, kwitnienia i owocowania roślin. Swoimi właściwościami przypominają hormony, jednak ich działanie jest o wiele słabsze.
Liczne badania kliniczne wykazały, że fitohormony zmniejszają nasilenie typowych objawów menopauzy: uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości, zaburzeń snu, zawrotów głowy, uczucia zmęczenia, nastrojów depresyjnych, drażliwości, kołatania serca czy uczucia duszności.
Ale to nie wszystkie zalety. Hamują także utratę tkanki kostnej i wpływają na metabolizm witaminy D3 – zmniejszają więc ryzyko osteoporozy. Przyczyniają się także do obniżenia poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów.
Bogate w fitoestrogeny produkty to przede wszystkim soja i jej przetwory – mleko czy ser tofu. Sporą ich także w orzechach, nasionach lnu, słonecznika i sezamu, dyni oraz cukinii, brokułach, czosnku i marchwi, a także w roślinach cytrusowych i jagodowych.