ModaFotografia ślubna na lata. Jak wybrać fotografa ślubnego i nie żałować

Fotografia ślubna na lata. Jak wybrać fotografa ślubnego i nie żałować

Jak wybrać fotografa ślubnego?
Jak wybrać fotografa ślubnego?
Źródło zdjęć: © Wawrzykowski Team | Wawrzykowski Team

24.05.2021 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotografia ślubna to więcej niż tylko zdjęcia. To pamiątka na lata i emocje, które będą towarzyszyć Wam przez długi czas. Ważne jest zatem to, by zaufać odpowiedniej osobie, której powierzy się zadanie udokumentowania historii z dnia ślubu.

Fotografia ślubna – czyli jak znaleźć idealnego fotografa na swój ślub

Wybór fotografa ślubnego to jedna z najtrudniejszych decyzji par młodych. Przecież tak niewiele pamiątek z wesela pozostaje na lata. Dlatego to właśnie fotografia ślubna jest elementem organizacji, którą należy zająć się na samym początku planowania ślubu. 

Gdzie szukać fotografa ślubnego:

- polecenia od znajomych, konsultantów ślubnych, innych usługodawców

- Internet – wyszukiwarka, media społecznościowe, grupy ślubne na Facebooku

Kiedy macie już wstępne rozeznanie, teraz czas na najważniejsze pytanie – jak znaleźć osobę, która sprosta waszym oczekiwaniom? Należy najpierw zastanowić się, czego szukacie. I tu z pomocą przychodzą pytania pomocnicze. 

Oglądając różne fotografie, zastanówcie się:

- Czy zdjęcia opowiadają historię, zwracają uwagę na emocje, detale, na bliskich pary?

- Co się wam w nich podoba, a co nie.

Odpowiedzi na te pytania pomogą świadomiej oglądać portfolia. Bo jeśli chcecie znaleźć swojego fotografa, musicie… obejrzeć wiele zdjęć.

Jak wybrać fotografa ślubnego?
Jak wybrać fotografa ślubnego?© Wawrzykowski Team | Wawrzykowski Team

Jak oglądać zdjęcia ślubne, czyli o portfolio fotografa

Jeśli jesteście po wstępnej analizie rynku, znacie ceny, oferty fotografów i macie swoje typy, czas przyjrzeć się im dokładniej. Fotografie na stronach fotografów, blogu czy w social mediach, to najlepsze wybrane kadry. Oglądając portfolio, patrzcie nie tylko na pojedyncze zdjęcia.

PORADA – poproście fotografa o udostępnienie całego reportażu. Obejrzyjcie pełną realizację, którą dostaje para młoda od fotografa. Dzięki temu będziecie widzieć, jak opowiadana jest historia, jak budowane są kadry, wykorzystane światło, uchwycony moment, etc. To zdecydowanie ułatwi podjęcie świadomej decyzji. 

Oglądając zdjęcia pomyślcie, jakie są wasze priorytety, czego oczekujecie od zdjęć ślubnych i czy znajduje się to w portfolio któregoś z fotografów. 

Przeglądając portfolio, zwróćcie uwagę na kilka szczegółów: 

- Zdjęcia z dnia ślubu – czasami fotografowie udostępniają zdjęcia w podobnej estetyce lub w tym samym miejscu, co Wasz ślub – to pozwoli wyobrazić sobie, jak mogą wyglądać Wasze zdjęcia ślubne. 

- Zdjęcia pozowane – to są typowe zdjęcia pamiątkowe, więc jeśli Wam na nich zależy, a nie ma ich w reportażu, dopytajcie czy fotograf wykonuje takie zdjęcia, czy nie.

- Portrety – czy w reportażu są także portrety pary młodej.

- Zdjęcia detali – czy są zdjęcia pokazujące np. obrączki, suknię ślubną i czy są one zaaranżowane, czy pokazane naturalnie.

- Kolorystyka zdjęć - przyjrzyjcie się kolorom, stosunkowi zdjęć kolorowych do czarno-białych; czy kolorystyka jest ciepła, czy zimna i czy Wam się podoba. 

- Zdjęcia z sesji – czy przeważają zdjęcia w naturze, czy w mieście. Czy fotograf oferuje plenery wyjazdowe, zagraniczne, czy nie. 

Kolejnym ważnym elementem jest poznanie swojego przyszłego fotografa. Warto umówić się na spotkanie, nawet takie on-line, by zobaczyć, czy odpowiada Wam jego osobowość.

Fotograf będzie towarzyszyć wam przez cały wypełniony emocjami dzień. Niech będzie to osoba, przy której będziecie się czuć swobodnie. Fotograf ślubny ma budzić zaufanie, dlatego poświęćcie czas na obejrzenie portfolio i na spotkanie, by poznać go osobiście.

Fotograf ślubny - na co zwrócić uwagę?
Fotograf ślubny - na co zwrócić uwagę?© Wawrzykowski Team | Wawrzykowski Team

Umowa w fotografii ślubnej – na co zwrócić uwagę

Zebrałam kilka ważnych punktów, na które musicie zwrócić uwagę w umowie:

- Kto konkretnie będzie Was fotografował

- Czas oddania zdjęć 

- Liczba oddanych zdjęć

- Forma oddania zdjęć – wersja cyfrowa (w chmurze, na pendrivie); zdjęcia wydrukowane (ile sztuk i jak oddane); czy w cenie jest album, etc. 

- Sesje zdjęciowe – sesja narzeczeńska i ślubna, sesja w dniu ślubu lub w inny dzień.

- Dodatkowe koszty – dojazd, nocleg, dodatkowa liczba zdjęć obrobionych.

- Godziny pracy – podczas reportażu, na plenerach.

- Zgoda na wykorzystanie zdjęć z reportażu do portfolio fotografa – macie prawo zawsze decydować o swoim wizerunku. Jednak dzięki temu, że ktoś zgodził się na publikację zdjęć, to Wy macie teraz możliwość obejrzenia portfolio tego fotografa. 

- Kary umowne – warto pamiętać, że idealnie skonstruowana umowa jest symetryczna, czyli chroni obie strony. 

- Płatności – zaliczka/zadatek i reszta płatności powinny być dokładnie wyszczególnione w umowie. 

Nie bójcie się pytać swoich fotografów o nieznane wam punkty w umowie, w końcu ma wam ona zapewniać spokojny przedślubny sen.

Fotografia ślubna to punkt organizacji wesela, który wymaga czasu. Nie warto się spieszyć z wyborem, bo od tej decyzji zależy wasza ślubna pamiątka. 

Zweryfikujcie portfolio, zajrzyjcie na media społecznościowe i zobaczcie relacje, które udostępnia Wasz potencjalny fotograf. Porozmawiajcie z nim o tym jak pracuje, o ofercie i umowie. Opowiedzcie na czym wam zależy i czy fotograf jest w stanie zapewnić takie zdjęcia. Jeśli czujecie, że nadajecie na tych samych falach, a zdjęcia przypadły wam do gustu, wystarczy podpisać umowę i cieszyć się, że temat fotografii ślubnej macie już zamknięty.

Agencja Spinki od 2006 roku walczy ze schematami, pokazując, że wesele to nie jest tylko przyjęcie – to celebracja wyjątkowej chwili. Założycielka Spinek Karina Ciosk-Komorowska tę wiedzę przekazuje także na szkoleniach - uczy branżę ślubną, wykładając od 2009 roku w swojej Akademii Pani Spinki, a także podczas warsztatów na targach ślubnych, na wykładach na uniwersytetach i na spotkaniach z branżą. https://www.agencjaspinki.pl/ 

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:SPINKI
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także