UrodaGabinetowe wybielanie zębów

Gabinetowe wybielanie zębów

Każdej z nas zależy na tym, aby mieć piękny uśmiech. Zdrowe zęby to podstawa, jednak poza ich zdrowiem często zwracamy uwagę na ich kolor. Wiele z nas marzy o gwiazdorskim uśmiechu. Skutecznym sposobem uzyskania śnieżnobiałych zębów jest gabinetowe wybielanie.

Gabinetowe wybielanie zębów
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Każdej z nas zależy na tym, aby mieć piękny uśmiech. Zdrowe zęby to podstawa, jednak poza ich zdrowiem często zwracamy uwagę na ich kolor. Wiele z nas marzy o gwiazdorskim uśmiechu. Skutecznym sposobem uzyskania śnieżnobiałych zębów jest gabinetowe wybielanie.

U stomatologa, pod kontrolą specjalisty możemy rozjaśnić swoje zęby nawet o kilka tonów. Wybielanie profesjonalne polega na wyzwoleniu prostych procesów chemicznych w miejscach przebarwień na szkliwie. Naturalnym jest, że zęby jasne w młodości, z czasem tracą swoją biel. Związane jest to z osadami i przebarwieniami powstającymi na nich w skutek jedzenia niektórych potraw i napojów. W mikroszczelinach osadzają się związki z kawy, herbaty, wina i czerwonych soków. Działając na nie odpowiednimi preparatami powoduje się rozłożenie tych barwiących związków na CO2 i H2O.

Wybielające pasty zawierają środki ścierające. Zazwyczaj jest to krzemionka, pyl diamentowy, soda. Polerują one powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady. Jeżeli ich użycie pozwala nam na zadowalający efekt, nie ma konieczności wybielania u stomatologa. Często jednak wybielanie pastami nie daje zadowalających rezultatów. Jednak nie należy tego typu past stosować na stałe, ponieważ w niektórych przypadkach długie stosowanie może zaszkodzić.

Po zabiegu wybielania gabinetowego, u osób z zębami wrażliwymi, może wystąpić uczucie nadwrażliwości. Mija ono jednak zazwyczaj po kilku godzinach. Podrażnieniu mogą ulec także dziąsła, przy zbyt dużym kontakcie substancji wybielającej z tkanką. Dlatego preparaty wybielające powinny być aplikowane z dużą precyzją, szczególnie jeśli korzystamy samodzielnie z wcześniej wykonanych w gabinecie nakładek. Przypadki podrażnień tego typu są jednak niezwykle rzadkie.

Przeciwwskazania zabiegu to choroby dziąseł, ciąża lub zbyt młody wiek. Nie wolno także wybielać zębów z próchnicą, jeszcze przed leczeniem. W takim przypadku leczy się zęby i dopiero wtedy rozpoczyna wybielanie.

Metody wybielania:

Wybielanie zębów metodą nakładkową

W celu wykonania nakładek wybielających pobiera się od pacjenta wyciski w gabinecie, na ich podstawie wykonywane są odpowiednie nakładki. Razem z nakładkami dla pacjenta przygotowuje się zestaw strzykawek preparatu wybielającego10% lub 15%. Stężenie preparatu zależne jest od wrażliwości zębów. Zalecane jest wybielanie w nocy, już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna. Po zakończonym wybielaniu nakładki nadal mogą być przydatne pacjentowi, w razie potrzeby można do nich aplikować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Co więcej, po roku pacjent bez zbędnych utrudnień może dokupić strzykawkę preparatu i powtórzyć wybielanie
Koszt ok..650 zł

Wybielanie lampą Bio White Accelerator

Zabieg wybielania gabinetowego przez lekarza stomatologa przy użyciu profesjonalnej lampy jest znacznie szybszą metoda na śnieżnobiały uśmiech. Przed zabiegiem pacjentowi bardzo dokładnie oczyszcza się zęby. Lekarz światłoutwardzalnym żelem smaruje dziąsła dla ochrony. Preparatem zawierającym nadtlenek wodoru, pokrywa się zęby pacjenta, następnie przez 20 minut naświetlane są specjalnym niebieskim światłem. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty stosuje się dwie lub trzy fazy naświetlania na jeden zabieg.
Czas trwania: ok. 40 min.
Koszt ok. 800 zł

Wybielanie zębów martwych (za każdy ząb)

Zęby po leczeniu kanałowym zazwyczaj tracą swój naturalny kolor i w efekcie stają się ciemniejsze od reszty, bardziej szare. Wybielanie martwego zęba trwa kilka dni, do jego wnętrza zakładana jest odpowiednia mieszanka substancji wybielających, które powoli nasączając ząb powodują rozjaśnienie. Mieszankę odświeża się o kilka dni, aż do oczekiwanego efektu.
Koszt ok. 250 zł
Po wybielaniu należy unikać pokarmów i napojów przebarwiających przez co najmniej 2 tygodnie. Miejsca usuniętych przebarwień powinny być wypełnione wzmacniającymi szkliwo substancjami mineralnymi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)