Gdzie na weekend z dzieckiem? Dolny Śląsk zaprasza

Gdzie na weekend z dzieckiem? Dolny Śląsk zaprasza

Gdzie na weekend z dzieckiem? Dolny Śląsk zaprasza
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Agnieszka Krasa
04.02.2019 13:25, aktualizacja: 06.02.2019 09:46

Weekend z dziećmi na Dolnym Śląsku to szeroka oferta atrakcji dla najmłodszych. Coś dla siebie znajdą tutaj aktywne rodziny z dziećmi, miłośnicy zwierząt oraz parków rozrywki i niebanalnych miejsc zabaw. Dolnośląskie na weekend zaprasza już teraz!

Ogrody i parki na weekend z dzieckiem na Dolnym Śląsku

Południe Dolnego Śląska stanowią pasma górskie, a na nizinach zachwycą nas bory oraz dolina Odry. Przede wszystkim w północno-zachodniej części województwa natrafimy na 930 km nizinnych szlaków pieszych dla turystów. Jeżeli należycie do aktywnych rodzin, dolnośląskie oferuje sporo możliwości spędzania czasu z dziećmi na świeżym powietrzu. Na kilkugodzinne wycieczki zapraszają chociażby:

 • Las Bukowy w Trzebnicy z kwitnącymi wiosną dywanami zawilców, ze stawami, z Kościółkiem Leśnym oraz Grotą Matki Boskiej z Lourdes.
 • Arboretum Leśne im. Stefana Białoboka w Stradomii koło Sycowa na Wzgórzach Trzebnickich ze skupiskami dziesiątek odmian rododendronów i azalii, z ogrodem skalnym, ze stawami z mostkami, a także z alpinarium z wodospadem.
 • Arboretum w Wojsławicach ze wspaniałymi widokami ze Wzgórza Czereśniowego, kolekcją roślin na 30 hektarach i 62 hektarami leśnych ścieżek. Dla pieszych turystów w tej filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowano trasy krótszą i dłuższą.
 • Park Krajobrazowy w Bukowcu w Kotlinie Jeleniogórskiej. Znajdziemy tutaj 100-hektarowy kompleks krajobrazowy ze Świątynią Ateny, z Kręgami Druidów, mauzoleum, panoramą Karkonoszy, widokiem na Śnieżkę oraz Śnieżne Kotły.
 • Książański Park Krajobrazowy nieopodal Wałbrzycha z górskim krajobrazem, skalnymi wąwozami, potokiem, trzema zamkami, angielskim ogrodem, rezerwatem jeziora Daisy, palmiarnią w Wałbrzychu.
 • Jezioro Bielawskie z drewnianym molo (230 m długości!), miejską plażą z drobnym piaskiem, basenem dla dzieci ze zjeżdżalnią oraz z wodnym placem zabaw, wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych, a także lekcjami nauki wakeboardingu czy też nart wodnych. Na tafli jeziora w Bielawie zobaczymy również windsurferów oraz żeglarzy.
Obraz
© Wikimedia Commons CC BY | Fotopolska.eu

Wakacje z dzieckiem – atrakcje ze zwierzętami na Dolnym Śląsku

Dzieciaki wprost uwielbiają zwierzęta. Aby im to umożliwić podczas rodzinnego weekendu w województwie dolnośląskim i bliskich okolicach, można odwiedzić następujące miejsca:

 • Ogród zoologiczny we Wrocławiu z unikatowym Afrykarium. 12 pawilonów tematycznych, pokazowe karmienia, przedstawiciele gatunków zagrożonych wyginięciem, przejażdżki na kucach na Ranczo kopytnych latem, sale edukacyjne – to wszystko dostępne jest po zakupie biletów.
 • Zoo Łączna (22 km od Wałbrzycha) ze 100 gatunkami zwierząt z całego świata, w tym sporą kolekcją gatunków kopytnych, bajecznie położone w malowniczych Sudetach. To okazja do oglądania czworonożnych i nie tylko poza hałaśliwym miastem, w otoczeniu natury, na wolnym powietrzu.
 • Papugarnia Kubuś&Endriu w Obornikach Śląskich, gdzie ptaki ogląda się nie w klatkach, a chodząc pomiędzy nimi. Co odważniejsze przysiadają na ramionach, dają się pogłaskać, przytulają się, ciekawsko zaglądają do plecaków.
 • Zoo Dvur Kralove w Czechach, oddalone od Wrocławia o 150 km. Obiekt zapewnia rzadką w tej części kontynentu możliwość uczestniczenia w afrykańskim safari. A najmłodsi mogą tutaj również karmić kozy, przejechać się na grzbiecie wielbłąda, popływać na pontonie w specjalnym basenie czy wyszaleć się na placu zabaw.
Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Ciekawe atrakcje i miejsca zabaw dla dzieci na Dolnym Śląsku

Województwo dolnośląskie obfituje w zabytki, stanowiąc istny ewenement w skali krajowej. Ale to głównie parki rozrywki i place zabaw zdobywają serca maluchów podczas urlopu z rodzicami. Na Dolnym Śląsku szczególnie polecamy takie zakątki, jak:

 • Pławna Dolna, miejscowość przenosząca turystów bajkowy świat za sprawą takich magicznych miejsc, jak zamek z postaciami z lokalnych legend, ogród rycerski z koniem trojańskim czy też 40-metrowa arka Noego z salą kinową. Latem organizowane są liczne warsztaty dla dzieci.
 • Dinopark w Szklarskiej Porębie. Park edukacji i rozrywki z figurami dinozaurów usytuowano w lesie, a zwiedzanie ma formę spacerowania w zielonym otoczeniu. Są tutaj także piaskownica ze szkieletem T-rexa oraz kolejka Flinstonów, dmuchane zamki do zabawy, restauracje, kino 6D, indiańska wioska dla najmłodszych, park linowy, paintball.
 • Wieża w Kotowicach, świetnie położona w lesie będącym siedliskiem ptaków, 13-piętrowa konstrukcja z platformą widokową (bramka jest otwarta od maja do października).
 • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Całoroczna atrakcja ze świetnie odwzorowanymi szczegółami poszczególnych budynków czynna jest od 2003 roku, a na miejscu na zwiedzających czekają modele wykonane w skali 1:25. To również miniatury gór z uwzględnieniem szlaków turystycznych oraz schronisk.
 • Pałacowa Bawialnia w Kowarach, o kwadrans jazdy od Karpacza. To nie tylko największy park dmuchanych zabawek w Polsce, ale również plaża z leżakami, 70-metrowa zjeżdżalnia z pontonami, basen z łódkami, mini-ścianki wspinaczkowe, olbrzymie bańki mydlane. Płaci się za dziecko, a rodzice korzystają z atrakcji bezpłatnie.
Obraz
© Shutterstock.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także