FitnessGlobalna promocja zdrowego stylu życia

Globalna promocja zdrowego stylu życia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOC) podpisały umowę, która ma na celu promocję zdrowego stylu życia, czyli uprawiania sportu i zwiększenia aktywności fizycznej, Olimpiady bez papierosa, zapobiegania dziecięcej otyłości.

Globalna promocja zdrowego stylu życia
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.07.2010 | aktual.: 26.07.2010 23:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOC) podpisały umowę, która ma na celu promocję zdrowego stylu życia, czyli uprawiania sportu i zwiększenia aktywności fizycznej, Olimpiady bez papierosa, zapobiegania dziecięcej otyłości. Złe nawyki sprzyjają chorobom niezakaźnym: schorzeniom układu krążenia, rakowi, czy cukrzycy - informuje WHO.

Dzięki temu porozumieniu będzie można podjąć działania, tak na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym. Jak powiedziała dr Margaret Chan, główny dyrektor WHO, umowa zawarta z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim zwiększy skuteczność walki z chorobami niezakaźnymi, które są jednym z głównych wyzwań zrównoważonego rozwoju w XXI wieku.

- Podpisanie tej umowy jest ważnym krokiem w kierunku usprawnienia współdziałania pomiędzy naszymi inicjatywami w tym zakresie - stwierdził Jacques Rogge, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Główne przyczyny pojawienia się tych schorzeń to: niewłaściwy styl życia, genetyka, środowisko. Tak jak na genetykę wpływu nie mamy, środowisko często można zmienić, styl życia zawsze może być poprawiony.

Choroby niezakaźne występują we wszystkich rejonach świata. Jak się szacuje w 2015 roku z ich powodu umrze 41,2 mln ludzi. Rocznie zabijają one blisko 35 mln ludzi, włączając w to prawie 9 mln osób poniżej 60 roku życia. Brak aktywności fizycznej uznawane jest na świecie za czwarty z kolei czynnik ryzyka zgonu.

Około 90 proc. zgonów przed 60 rokiem życia występuje w krajach rozwijających się. Można by ich w większości uniknąć, gdyby zmniejszyć wystawienie na dym tytoniowy, wyeliminować złą dietę i poprawić aktywność fizyczną.

Komentarze (0)