FitnessGlukozamina – działanie i przeciwwskazania

Glukozamina – działanie i przeciwwskazania

Glukozamina to substancja, która wchodzi w skład preparatów zalecanych w przypadku bólu stawów. Jej działanie ma charakter profilaktyczny, ponieważ nie leczy, a jedynie wspomaga zachowanie sprawności stawów. Glukozamina ma swoich zwolenników i przeciwników.

Glukozamina – działanie i przeciwwskazania
Źródło zdjęć: © 123RF

Co to jest glukozamina?

Glukozamina to rodzaj aminocukru, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Do zadań tej substancji należy regeneracja stawów i odbudowywanie chrząstki.

Przyjmowanie glukozaminy w preparatach ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi widzą w niej substancję, która wzmocni ich nadwyrężone stawy i zniweluje ból z tym związany. Przeciwnicy z kolei twierdzą, że zażywanie tabletek z glukozaminą bazuje na efekcie placebo i niepotrzebnie tylko obciąża wątrobę.

Glukozamina wytwarzana naturalnie w organizmie występuje w pojedynkę. Natomiast glukozamina w preparatach farmaceutycznych może być przyjmowana w czterech związkach: chlorowodorku glukozaminy, siarczanu glukozaminy, jodowodorku glukozaminy i N-acetyloglukozaminy. Dwa pierwsze są najlepiej przyswajalne przez ludzki organizm.

Pozyskanie glukozaminy możliwe jest również przez pożywienie. Najwięcej tej substancji znajduje się w skorupiakach i owocach morza, w tym krewetkach, małżach, rakach i krabach.

Glukozamina – wskazania i przeciwwskazania

Stosowanie preparatów z glukozaminą poleca się osobom, które prowadzą aktywny tryb życia w bardzo intensywny sposób. Narażeni są wtedy na przeciążenia stawów i urazy. Substancję tą powinni przyjmować również ci, którzy mają problem z nadwagą lub są w podeszłym wieku (organizm produkuje wtedy mniej naturalnej glukozaminy, przez co istnieje większe ryzyko zwyrodnień i kontuzji). O suplementacji powinny pomyśleć również osoby, które zagrożone są wystąpieniem osteoporozy, a także stosujące dietę ubogą w wapń.

Z racji tego, że nie ma zbyt wielu wiarygodnych badań dotyczących jakiegokolwiek wpływu glukozaminy na płód, od przyjmowania substancji powinny powstrzymać się kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. W kolejnych miesiącach, a także podczas karmienia piersią, kobieta powinna skonsultować przyjmowanie preparatów z glukozaminą z lekarzem. Jeśli glukozamina przyjmowana jest w postaci preparatu farmaceutycznego, ostrożność powinny zachować osoby uczulone na owoce morza (substancja pobierana jest z pancerzy tych organizmów), jak również diabetycy, gdyż glukozamina może wpływać na zmianę poziomu insuliny we krwi.

Działanie glukozaminy

Do właściwości glukozaminy należą:
• łagodzenie bólu i rozluźnianie stawów,
• stymulacja dzielenia się komórek tkanki chrzęstnej,
• regeneracja i ochrona stawów przed zwyrodnieniami i kontuzjami,
• wzmocnienie stawów,
• zapobieganie odwapnianiu kości,
• odbudowywanie chrząstki stawowej,
• poprawa elastyczności stawów,
• wsparcie w leczeniu nadwyrężeń i chorób stawów.

Glukozamina – skutki uboczne

Przyjmowanie glukozaminy nie powinno być kłopotliwe, choć nie jest wykluczone, że w skrajnych przypadkach wystąpią skutki uboczne. Mogą one objawić się na dwa sposoby:
• przez problemy układu pokarmowego, w tym zaparcia, wzdęcia, biegunka, ból w nadbrzuszu,
• poprzez reakcje alergiczne, czyli świąd, rumień, a nawet duszności.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)