GotowaniePrzepisyMleko migdałowe i sojowe niezdrowe dla organizmu. Mamy na to dowody

Mleko migdałowe i sojowe niezdrowe dla organizmu. Mamy na to dowody

Mleko migdałowe i sojowe niezdrowe dla organizmu. Mamy na to dowody
Źródło zdjęć: © Fotolia
Martyna Wojciechowska
26.09.2017 16:11, aktualizacja: 26.09.2017 17:11

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że mleko migdałowe i sojowe są szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy apelują, aby unikać tych produktów w codziennej diecie. Spożywanie ich w nadmiernej ilości może być przyczyną poważnej choroby.

W przypadku, gdy jesteśmy uczulone na mleko krowie, zwykle kupujemy jego zamienniki w postaci mleka sojowego lub migdałowego. Do tej pory wydawało się, że są to zdrowsze alternatywy. Jednak okazuje się, że picie ich w nadmiarze, może mieć zgubne skutki dla organizmu.

Według badaczy z Uniwersytetu w Surrey mleko sojowe i migdałowe zawierają niedostateczną ilość jodu, w przeciwieństwie do mleka krowiego. Dodajmy, że jod to substancja odżywcza niezbędna dla człowieka, którą powinnyśmy dostarczać organizmowi w codziennej diecie.

Obraz
© 123RF.COM | 123rf

Gdy mamy niedobór jodu, wytwarza się znacznie mniej hormonów tarczycy. Może to prowadzić do poważnego schodzenia, jakim jest niedoczynność tego gruczołu. Ponadto picie alternatywnych produktów dla mleka krowiego może też hamować wykorzystywanie jodu przez tarczycę u osób, które zmagają się z tą chorobą.

Według danych, aż 70 proc. młodych Brytyjek (w tym kobiet spodziewających się dziecka) ma niedobór tego pierwiastka. Badacze twierdzą, że w ciąży znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na jod, dlatego tak ważne jest dostarczanie go organizmowi w odpowiednich ilościach.

Zapotrzebowanie na jod waha się w zależności od różnych czynników, m.in. wieku i stanu fizjologicznego. Wynosi od 40 do około 300 mikrogramów dziennie. Zanim następnym razem sięgniesz po mleko sojowe lub migdałowe, zastanów się, czy to na pewno dobra decyzja.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (58)
Zobacz także