Ile będzie żył pies? Podpowiedzi szukaj na pyszczku
Każdy właściciel psa chciałby, aby jego zwierzak żył jak najdłużej. Choć niestety na każdego przychodzi czas, naukowcy odpowiedzieli na pytanie, ile przeciętnie żyje pies danej rasy. Jak się okazuje, zależy to od pyszczka.
29.02.2024 | aktual.: 29.02.2024 18:31
"Pies to najlepszy przyjaciel człowieka" - to z pewnością jedno z tych popularnych powiedzeń, które w rzeczywistości jest prawdziwe. Właściciele psów często podkreślają, jak wielką rolę odgrywają zwierzęta w ich życiu. Może stwierdzić, że są nie tylko przyjaciółmi, ale także nawet towarzyszami (części) życia. Zdarza się jednak, że umierają wcześniej niż właściciele. Jak przewidzieć ich długość życia? Naukowcy to odkryli.
Ile będzie żył pies? Podpowiedzi szukaj na pyszczku
Na łamach czasopisma "Scientific Reports" opublikowano nowe badania dotyczące średniej długości życia psów. Te wywołały niestety zaniepokojenie wśród właścicieli w szczególności jednej rasy, która żyje krócej w porównaniu do innych. Jaka to rasa?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według przeprowadzonych badań, jedną z ras, które żyją najkrócej, są buldogi francuskie. Psy z charakterystycznymi, spłaszczonymi pyskami i małymi nosami żyją nawet kilka lat krócej niż inne. Powodem jest wspomniany pyszczek, który wpływa na ich długość życia. Psy z dłuższymi twarzami i większymi pyskami żyją znacznie dłużej.
- Średniej wielkości samiec o płaskiej twarzy, jak buldog, ma trzy razy większe szanse na przeżycie krótszego życia niż mała samica o długiej twarzy, jak jamnik miniaturowy czy chart włoski - tłumaczyła autorka badania Kirsten McMillan.
Długość życia psa
Badanie, które opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports", przeprowadzono na aż 155 rasach psów. Tym sposobem wyliczono, że średnia długość życia buldoga francuskiego wynosi zaledwie 9,8 lat. Podobnie jest w przypadku buldoga angielskiego i mastifa. Średnia długość życia psów tej rasy wynosi odpowiednio 9,3 oraz 9 lat.
Choć naukowcy nie znają jeszcze odpowiedzi na pytanie, dlaczego psy o krótszych twarzach i mniejszych nosach żyją znacznie krócej, spekulują, że to właśnie ich małe nosy powodują problemy z oddychaniem, które prowadzą do innych wad zdrowotnych.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.