Dlaczego pies gryzie smycz? Chce "powiedzieć" coś bardzo ważnego

Dlaczego pies gryzie smycz? Chce "powiedzieć" coś bardzo ważnego

Dlaczego pies gryzie smycz?
Dlaczego pies gryzie smycz?
Źródło zdjęć: © Getty Images
16.02.2024 14:05, aktualizacja: 16.02.2024 15:33

Wychodząc na spacer, często spotykamy się z sytuacją, gdy pies gryzie smycz. Czy kiedyś zastanawialiście się, dlaczego tak właściwie to robi? Okazuje się, że ma ku temu aż kilka ważnych powodów.

Psy komunikują się z nami na wiele sposobów. Wszystko, co musimy zrobić, to prawidłowo odczytać wysyłane nam przez nie sygnały. Niestety nie jest to proste. Behawioryści Wirginia Witkowska i Jakub Sujecki w rozmowie ze Światem Zwierząt postanowili zdradzić, co oznacza, gdy nasz pupil gryzie na spacerze smycz. Niektórzy mogą być w szoku.

Dlaczego pies gryzie smycz? Ma ważny powód

Specjaliści nie ukrywają, że psy gryzą swoją smycz z wielu powodów. Jednym z najczęstszych jest jednak strach. Zwierzęta właśnie w przypływie silnych, negatywnych emocji stają się agresywne.

"Być może nasz pies boi się jakiegoś miejsca, w którym kiedyś zdarzyło się coś nieprzyjemnego? Udzielanie psu wsparcia podczas trudnych sytuacji może pomóc w rozładowaniu stresu, a tym samym pokaże psu, że traktowanie smyczy jako gryzaka nie jest jedynym rozwiązaniem" - zaznaczyli behawioryści.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak w takim razie pomóc naszym czworonogom? Musimy bacznie obserwować ich podczas wędrówki. Kiedy zauważymy, że zmienia się ich zachowanie, powinniśmy przeanalizować, co wzbudziło ich niepokój.

Pamiętajmy, że jeśli nasz pies nie czuje się bezpiecznie w konkretnym miejscu, nie musimy go tam zabierać. W końcu to nasze zadanie, aby zapewnić mu jak największy komfort nie tylko w domu, ale również poza nim.

Pies gryzie smycz. Jaki jest powód?

Stres to niejedyny powód, przez który pies gryzie smycz. Okazuje się, że my również możemy mieć na to wpływ. Zwierzak często przez nieodpowiednie zachowanie próbuje zwrócić na siebie naszą uwagę.

"Wychodzimy z założenia, że spacer jest przede wszystkim dla psa. Odłóżmy telefon, nie spieszmy się, dajmy swojemu psu czas na węszenie, kopanie dołków czy pogoń za liściem. Zaangażujmy się w spacer, obserwujmy, wspierajmy i podążajmy" - podkreślili eksperci.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta