Qaqwqwrqw

Ile razy w tygodniu powinniśmy się myć? Naukowcy zbadali to zagadnienie

Umyć się czy iść spać? To jest dylemat. Dla niektórych codzienna kąpiel to obowiązek, inni czasami sobie folgują i jeśli po ciężkim dniu padają ze zmęczenia, biorą prysznic na drugi dzień. A może powinniśmy szorować ciało zarówno o poranku, jak i wieczorem? Naukowcy podjęli się analizy zagadnienia dotyczącego naszej higieny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie jest dobrze szorować ciało codziennie.
Nie jest dobrze szorować ciało codziennie. (123RF.COM)
Qaqwqwrqw

Jak czytamy na łamach tygodnika "Polityka", kwestia liczby naszych kąpieli w tygodniu jest mocno dyskusyjna i nawet wśród lekarzy panują odmienne poglądy. Nikt nie narzuca nam, kiedy i ile czasu powinien zajmować prysznic, jednak panują społeczne, umowne normy, którym się poddajemy. A bywają one nieco odmienne w zależności od tego, gdzie żyjemy. Na przykład Europejczycy i Amerykanie uznają jedną kąpiel dziennie za optymalną, natomiast już w Brazylii średnia tygodniowa wynosi 11 "myć".

Jeśli mowa o higienie dzieci, to zarówno w Niemczech, Skandynawii, a coraz częściej i na polskich porodówkach, mówi się, że wystarczy kąpać pociechę nawet co trzeci, czwarty dzień. Z kolei Amerykańskie Towarzystwo Dermatologiczne uważa, że nawet do 11 roku życia można je kąpać raz w tygodniu. Dlaczego? Naukowcy uznają, że to wzmacnia jego odporność. O ile oczywiście dziecko wyjątkowo mocno się nie ubrudziło. To już ocenia rodzic.

Dermatolodzy podobnie wypowiadają się a propos dorosłych i zalecają mycie się dwa razy w tygodniu. Jednocześnie podkreślają, że ważne jest również nasze poczucie komfortu. Uff! Ale jak donosi businessinsider.de w rozmowie z Davidem Leffell'em, ordynatorem dermatologii w Yale School of Medicine, nie do końca tak być powinno. Jego zdaniem zbyt często zażywamy kąpieli. A to nie jest dobre zarówno dla naszego ciała, jak i włosów – je również myjemy zbyt często. A to wszystko jest szkodliwe dla naszej skóry, którą wysuszamy i pozbawiamy warstwy ochronnej.

Qaqwqwrqw

Jeśli nie potrafimy sobie odmówić codziennej kąpieli, Leffell radzi, żeby pilnować, by woda nie była za gorąca, żeby prysznic trwał możliwie najkrócej (kilka minut) i oczywiście najlepiej, jeśli będziemy pamiętać o balsamach – je warto wcierać w jeszcze wilgotną skórę.

Lekarze uznają, że powinniśmy nieco przystopować z codziennymi kąpielami, ale oczywiście są wyjątki i to do nas należy ostateczna decyzja. Jedno jest pewne, jeśli wieczorem stwierdzimy, że nie mamy na kąpiel siły, bez wyrzutów sumienia możemy wskakiwać prosto pod kołdrę. Wszak naukowcy jasno się w tej kwestii wypowiedzieli.

Zobacz też: Jak dbać o okolice intymne dzieci? Profilaktyka infekcji intymnych

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw