Blisko ludziIn vitro nie dla singielek

In vitro nie dla singielek

21.09.2015 12:40, aktual.: 28.12.2015 20:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samotne kobiety, które z myślą o ciąży zamroziły w klinikach zarodki lub komórki jajowe, będą musiały je wykorzystać przed końcem października.

Samotne kobiety, które z myślą o ciąży zamroziły w klinikach zarodki lub komórki jajowe, będą musiały je wykorzystać przed końcem października. 1 listopada br. wejdzie w życie ustawa o leczeniu niepłodności, która przewiduje leczenie metodami wspomaganego rozrodu wyłącznie dla par.
- Aktualna sytuacja prawna w Polsce umożliwia podejście do zabiegów wspomaganego rozrodu, czyli do zabiegów in vitro i inseminacji, praktycznie każdej kobiecie. Nie liczy się tutaj stan cywilny, wiek, ani orientacja seksualna - mówi Marta van der Toolen, dyrektor i założycielka FertiMedica Centrum Płodności. Według ustawy, która wejdzie w życie 1 listopada br., procedura in vitro będzie dostępna tylko dla małżeństw oraz osób pozostających w związku partnerskim. Samotne kobiety lub kobiety pozostające w związkach homoseksualnych nie będą mogły korzystać z takiej formy leczenia. Ustawa o leczeniu niepłodności dyskryminuje kobiety ze względu na ich sytuację życiową.

Jak tłumaczy Marta van der Toolen, ustawa może spowodować powstawanie pewnych nadużyć. Pacjentki samotne, albo w związkach homoseksualnych będą mogły próbować ominąć prawo i wśród znajomych szukać osób, które zadeklarują w urzędzie, że będą ojcem dziecka. Należy jednak pamiętać, że taka decyzja nakłada na mężczyznę wiele obowiązków, ponieważ wraz z podpisaniem takiego dokumentu stanie się on pełnoprawnym ojcem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także