Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka
Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka wspierają rozwój jego umiejętności poznawczych, motorycznych, społecznych i komunikacyjnych. Zachęcają do podejmowania działań, które przyspieszają naukę chodzenia i utrzymywania koordynacji ruchowej, a także inspirują do wypowiadania pierwszych słów. W jakie interaktywne zabawki dla rocznego dziecka warto zainwestować? Podpowiadamy.
Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka a etap rozwoju
Interaktywne zabawki dla dzieci wymagają zaangażowania i koncentracji uwagi, dlatego najlepiej sprawdzają się w aktywizacji maluchów i wpływają na różne kierunki ich rozwoju. Są tworzone przeważnie z myślą o najmłodszych, którzy żywo reagują na migające światełka, dynamiczne ruchy oraz angażujące dźwięki emitowane przez wmontowane w zabawkach głośniki, a tym samym pracują nad swoją integracją sensoryczną.
W interaktywnych zabawkach dla rocznego dziecka mogą pojawić się zaawansowane funkcje, ponieważ maluch, który ukończył pierwszy rok życia, potrafi już wykonywać proste polecenia oraz demonstrować swoje umiejętności. Rozumie nawet niektóre pojęcia abstrakcyjne. Zaczyna wychwytywać pojedyncze słowa z piosenek i wierszyków, powtarzać je i nadawać im znaczenie. Na tym etapie rozwoju warto zainteresować się szczególnie zabawkami interaktywnymi, które wspierają motorykę dużą, czyli przede wszystkim utrzymywanie się w pozycji pionowej, samodzielne chodzenie, manipulowanie przedmiotami.
Najlepsze interaktywne zabawki dla rocznego dziecka
Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka pełnią rolę edukacyjną i aktywizującą, a ponadto – co równie ważne – potrafią posłużyć przez wiele miesięcy, a nawet lat, ponieważ nieprędko się nudzą. Oczywiście warunkiem długiego użytkowania jest ich solidne wykonanie, dlatego najlepiej sięgać po *zabawki sprawdzonych producentów *(np. Fisher-Price, Chicco, Clementoni, Simba, Yookidoo, Mattel, Dumel). Oto nasze propozycje:
- Interaktywny chodzik-pchacz Zebra
Dla dziecka stawiającego swoje pierwsze kroki idealną zabawką jest chodzik-pchacz, który umożliwia przytrzymywanie się i swobodne korzystanie z panelu elektronicznego umieszczonego w przedniej części pojazdu. Chodzik, który ma cztery kółka i wygodny uchwyt, jest bardzo stabilny, dzięki czemu pozwala maluchowi na odważne eksplorowanie przestrzeni. Panel składa się z:
- kuli-grzechotki uruchamiającej muzykę podczas przekręcania,
- klapki do zabawy pikabu (czyli a kuku),
- dźwigni symulującej skrzynię biegów,
- przekręcanego kółka do ćwiczenia sprawności palców,
- świecących przycisków do włączania rymowanek, piosenek i interakcji z Zebrą,
- książeczki do nauki alfabetu i cyferek.
Głos Zebry jest bardzo melodyjny i motywuje do samodzielnego chodzenia, natomiast forma chodzika sprzyja obchodzeniu go naokoło i przytrzymywania się ze wszystkich stron.
- Interaktywne pudełko-uczydełko
Wśród ciekawych interaktywnych zabawek dla rocznego dziecka znajduje się również pudełko-uczydełko, które działa na malucha wieloma bodźcami. Ma sześć ścian, a każda umożliwia wykonywanie innych aktywności. Budowa zabawki wygląda następująco:
- ściana 1: przyciski w kształcie zwierząt wydających właściwe sobie odgłosy oraz terkoczące pokrętło pośrodku,
- ściana 2: zegar z obracającymi się wskazówkami, który wygrywa melodie i odtwarza rymowanki,
- ściana 3: otwierany miniodtwarzacz CD z wgranymi melodiami,
- ściana 4: obracająca się spirala z koralikami,a wokół niej światełka migające w rytm dźwięków,
- ściana 5: klawisze pianina wygrywające muzykę z czterech różnych instrumentów,
- ściana 6: dwa kolorowe pokrętła i wyskakująca z wnętrza pudełka myszka.
Interaktywne pudełko-uczydełko idealnie sprawdza się w ćwiczeniu koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ponadto skłania do myślenia przyczynowo-skutkowego i rozbudza wyobraźnię malucha.
- Interaktywny przyjaciel Rockit
W zestawieniu najlepszych interaktywnych zabawek dla rocznego dziecka nie można pominąć interaktywnego przyjaciela Rockita, który radosnym głosem nawołuje do wspólnego ruszania się w rytm muzyki i zdobywania wiedzy. Nietypowy jest już sam rozmiar miłego niebieskiego stworka, którego wysokość wynosi prawie 30 cm, co stanowi niemal połowę wzrostu rocznego dziecka.
Rockit po dotknięciu łapki z mikrofonem nagrywa i powtarza głos. Na stopach ma wstawki sensoryczne umożliwiające maluchowi rozpoznawanie różnych faktur, a po lewej stronie również grzechotkę rozwijającą zdolności manualne. Brzuch interaktywnego przyjaciela to z kolei rozbudowany panel dotykowy z kulką, którą można przekręcać, na co Rockit w żywy sposób reaguje. Oprócz kulki na panelu znajdują się dźwignia i przycisk z alfabetem. Stworek radośnie wymienia kolory i litery alfabetu.
Dużą zaletą tej interaktywnej zabawki dla rocznego dziecka jest możliwość wyboru trzech poziomów trudności. Na każdym aktywność stworka wygląda inaczej. Im większy poziom trudności, tym bardziej stara się aktywizować dziecko, np. przez dawanie mu prostych zagadek i zachęcanie do naśladowania. Zabawka cały czas się rusza, nie przestaje mówić do malucha i wydawać rozmaitych dźwięków. Można się nią bawić nawet przy zgaszonym świetle, ponieważ zawiera świecące elementy.
- Edukacyjny fotelik malucha
Inną niezwykle rozwijającą interaktywną zabawką dla rocznego dziecka jest fotelik edukacyjny. Podobnie jak przyjaciel Rockit ma trzy poziomy (12 m-c, 18 m-c i 24 m-c), które wybiera się zależnie od tego, na jaki etap rozwoju wkracza mały użytkownik. W oparcie fotelika wbudowany jest pilot przydatny do nauki cyferek, kształtów, figur geometrycznych i kolorów. Dwukrotne wciśnięcie któregokolwiek z przycisków uruchamia rytmiczną piosenkę. W drugim oparciu fotela znajduje się książeczka edukacyjna z przewracanymi stronami. Oglądając obrazki, dziecko może usłyszeć piosenki nawiązujące do treści przedstawionych w książeczce.
Krzesełko interaktywne jest wyposażone również w otwierane siedzisko, pod którym można chować zabawki i inne przedmioty. Podczas unoszenia słychać komunikat „w górę!”, natomiast podczas opuszczania – „w dół!”. Gdy dziecko siada na fotelu, wybrzmiewają wesołe melodie. W bazie znajduje się ponad 50 nagrań, które wraz z wiekiem dziecka służą jego coraz większemu zaangażowaniu w zabawę.