Jak być modną w rozmiarze 42+
13.07.2011 22:43, aktual.: 17.07.2011 16:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sezon wakacyjny w pełni. Lekkie stroje znowu zajmują centralne miejsce w garderobie, te ciepłe i grubsze trafiły na wyższe półki. Zeszłoroczne zestawy zostały odświeżone, posegregowane, rozglądamy się za najnowszymi propozycjami firm odzieżowych, próbujemy odnaleźć się w aktualnych trendach. Jak powinny komponować strój na lato panie w rozmiarze 42 plus?
Sezon wakacyjny w pełni. Lekkie stroje znowu zajmują centralne miejsce w garderobie, te ciepłe i grubsze trafiły na wyższe półki. Zeszłoroczne zestawy zostały odświeżone, posegregowane, rozglądamy się za najnowszymi propozycjami firm odzieżowych, próbujemy odnaleźć się w aktualnych trendach. Jak powinny komponować strój na lato panie w rozmiarze 42 plus?
Głównym celem jest wysmuklenie sylwetki. W zależności od figury cel ten będziesz próbowała osiągnąć stosując wysmuklająco-wydłużające triki albo poprawiając proporcje sylwetki. Musisz spróbować obiektywnie spojrzeć na swoją sylwetkę i wypunktować jej mocne strony oraz mankamenty. Atutami mogą być: piękne, kształtne nogi, długa szyja, wcięcie w talii, kobiece biodra, jędrny biust, seksowne plecy, przyciągający spojrzenia dekolt, itp. Mankamentami mogą być (ale nie muszą!): szerokie biodra, masywna pupa, pulchne ręce, obfity brzuszek, krótkie nogi, masywnie zbudowane uda i łydki, brak wcięcia w talii.
Musisz sobie uświadomić, że to nie kilogramy są ewentualnym problemem, a brak proporcji w sylwetce. Sylwetka proporcjonalna to taka, której szerokość bioder jest równoważona szerokością ramion, a w talii jest widoczne wcięcie. I to niezależnie od wzrostu czy wagi, choć oczywiście funkcjonuje w naszej świadomości jedyny słuszny rozmiar 38. Odpowiednio dobierając idealnie dopasowany strój, czyli ani za luźny, ani za ciasny, uszyty z tkanin sztywniejszych, które trzymają w ryzach fałdki, stworzysz wizerunek pewnej siebie i zadbanej kobiety o proporcjonalnej sylwetce.
Mocne strony warto eksponować, odwracając jednocześnie uwagę od słabszych partii. Mankamenty strojem będziemy zakrywać albo zmieniać nieco ich formę – wydłużać, wysmuklać, itp.
Pamiętaj, że to co jasne, błyszczące, wzorzyste, bufiaste, mocno ozdobione, powiększa i uwypukla. To co ciemniejsze, spokojniejsze, klasyczne w formie – zmniejsza i wysmukla.
Teraz oceń typ swojej sylwetki. Zmierz obwody: ramion, biustu, talii, bioder. Stań na wprost lustra i oceń proporcje.
WIĘCEJ NA TEMAT MODY:
● Klepsydra lub X
Możesz mieć duże piersi i równie szerokie biodra, szczupłą talię z wyraźnym mocnym wcięciem. Tę bardzo kobiecą sylwetkę dopełniają "puszyste" uda i zgrabne łydki. Możesz mieć też szerokie ramiona, które są zrównoważone szerokimi biodrami, więc sylwetka – wbrew pozorom potężna – jest nadal proporcjonalna. Możesz mieć duże piersi, biodra o obwodzie podobnym jak biust, zgrabne i szczupłe nogi.
W Twojej szafie muszą się znaleźć:
Suknie – wybieraj suknie z dekoltem w kształcie litery V, w kształcie głębokiego półokręgu, a także suknie koszulowe, które odsłonią trójkąt nagiego ciała pod szyją. Sukienki kopertowe lub imitujące założenie kopertowe atrakcyjnie podkreślą Twoją wąską talię. Podobny efekt zapewnią suknie z dołem o linii A i paskiem. Powinnaś wybierać jednokolorowe, ciemne suknie.
Bluzki – odpowiednie będą dla ciebie topy kopertowe lub imitujące założenie kopertowe, które doskonale podkreślą zmysłowe kształty figury. Możesz także zdecydować się na delikatny warstwowy układ ubrań i zakładać bluzki typu camisole pod swetry kopertowe lub żakiety – w ten sposób zatuszujesz ewentualne oponki na tułowiu. Dopasowane koszule z pionowymi szwami optycznie wyszczuplą całą figurę. Odepnij parę guzików pod szyją.
Spódnice – ubieraj się w spódnice o linii A, spódnice skrojone z klinów, z godetami, tulipanowe lub skrojone z półkola, wszystkie te fasony delikatnie opłyną krągłe biodra. Najodpowiedniejsze będą spódnice wykonane z miękko układających się materiałów. Spódnice powinny sięgać do kolan lub kończyć się tuż za nimi, odsłaniając nieco nogi. Pamiętaj, że odsłaniając zbytnio nogi, optycznie powiększysz swoją sylwetkę!
Spodnie i dżinsy – odpowiednie będą dla ciebie dżinsy o średnim stanie, których pas przylega do Ciała tuż nad biodrami – zapewnią łagodne przejście z wąskiej talii na krągłe biodra. Spodnie o prostych nogawkach w ciemnym kolorze wyszczuplą całą sylwetkę. Wybieraj spodnie z dużymi tylnymi kieszeniami.
Płaszcze i żakiety – noś żakiety ze szwami działowymi lub z baskinką, które podkreślą twoją wąską talię. Figura o kształcie klepsydry najlepiej prezentuje się w klasycznym trenczu, który dołem rozszerza się w kształt litery A. Wybieraj płaszcze, które sięgają kolan lub kończą się tuż za nimi.
Biżuteria i dodatki – odpowiednie będą dla ciebie duże naszyjniki z pojedynczą ozdobą, na przykład wisiory. Wokół szyi możesz owinąć szal w taki sposób, by jego końce opadały na tułów – przyciągniesz nim uwagę ku twarzy. Pamiętaj jednak, by pozostawić pod szyją choćby mały fragment odsłoniętego nagiego ciała.
Buty – noś buty o wydłużonych noskach na umiarkowanie wysokich lub wysokich obcasach, które optycznie wysmuklą całą sylwetkę. Podobny efekt zapewnią buty na średnim obcasie. Możesz nosić buty na koturnie.
WIĘCEJ NA TEMAT MODY:
● Rożek, lizak, odwrócony trójkąt T lub Y
Możesz mieć szerokie barki i ramiona, mały lub średni biust, wąskie biodra, szczupłe długie nogi, zupełny brak talii bądź lekko zaznaczoną. Ramiona w normie, ale biust imponujący, smukłe biodra, długie nogi. Możesz mieć i szerokie ramiona i duży biust, długie nogi, wąskie biodra, ale brak talii.
W Twojej szafie muszą się znaleźć:
Bluzki i żakiety – decyduj się na żakiety z bardzo delikatnym zdobieniem na linii ramion, które zapinają się wysoko pod szyją, na przykład żakiety ze stójką lub w stylu Chanel. Żakiety powinny sięgać bioder i mieć na tej wysokości poziome zdobienia, które zwiększą objętość dolnych partii ciała. Weź także pod uwagę żakiety z baskinką lub gorsetowe blezery – stworzą wrażenie krągłych bioder.
Bluzki – najlepsze będą bluzki z płytkim wycięciem w kształcie liter V, U lub topy kopertowe, które odsłonią trochę nagiego ciała w okolicach szyi. Dekolt nie może być za duży, ponieważ powinnaś raczej odciągać uwagę od górnych partii sylwetki. Pod rozpinane swetry lub blezery zakładaj bluzki typu camisole, które przyciągną spojrzenie ku środkowym partiom ciała, a także wyszczuplą całą figurę.
Suknie – wybieraj suknie z szerokimi ramiączkami, proporcjonalnymi do Twojej budowy ciała. Powinnaś nosić suknie o linii A lub suknie gorsetowe, które ciasno opinają talię, a niżej kolan rozszerzają się delikatnie. Na sukniach najlepsze będą nadruki o średnich rozmiarach, odpowiednie w stosunku do twojej figury.
Spodnie i dżinsy – powinnaś nosić dżinsy o prostych nogawkach lub nogawkach z bardzo delikatnym rozszerzeniem typu boot cut. Wybieraj dżinsy o dużych kieszeniach z tyłu, proporcjonalnych do Twojej budowy. Sprawią, że biodra wydawać się będą krąglejsze. Objętość dolnych partii ciała zwiększą także spodnie typu palazzo lub o męskim kroju z bocznymi kieszeniami na linii bioder.
Spódnice – odpowiednie będą dla Ciebie pełne spódnice krojone z klinów, z półkola lub inne spódnice rozszerzające się od linii bioder, które zwiększą objętość dolnych partii ciała. Wybieraj spódnice o typowo kobiecych wzorach lub w jasnych kolorach, które przyciągną uwagę ku dolnej połowie sylwetki. Spódnice powinny sięgać kolan lub kończyć się tuz za nimi.
Biżuteria i dodatki – odpowiednie w stosunku do Twojej figury będą duże wisiory lub talizmany, które przyciągną uwagę ku dekoltowi. Torebki noś na wysokości bioder, by poszerzyć dolne partie ciała. Noś także różnego typu paski lub szarfy w pasie, dzięki czemu przyciągniesz wzrok ku środkowi sylwetki.
Buty – powinnaś zakładać szpilki o wydłużonych noskach w tej samej tonacji co reszta stroju. Buty na średnim obcasie także dodadzą Ci paru centymetrów i wysmuklą sylwetkę.
WIĘCEJ NA TEMAT MODY:
● Gruszka, trójkąt lub A
Możesz mieć szerokie biodra, masywne nogi na całej długości, możesz mieć też średnie biodra, pulchne uda, mocne łydki, lub łydki wyraźnie szczuplejsze. Możesz mieć płaski brzuszek lub lekko wypukły. Istotne jest to, że góra sylwetki jest sporo "lżejsza". Mały lub średni biust, wąskie lub średnie ramiona (węższe od bioder lub równe). Masz średnio zarysowaną talię. Talia może być umiejscowiona wysoko lub nisko. Raczej nie masz długich nóg, możesz mieć za to nogi krótkie.
W Twojej szafie muszą się znaleźć:
Bluzki – bluzki koszulowe o pionowych szwach pomogą nieco zatuszować obfite kształty figury. Rękawy z bufkami, rękawy kimonowe lub kloszowe zwiększą objętość tułowia i górnych partii ciała. Wybieraj bluzki z wycięciem w kształcie liter V, U lub w kształcie łódki, które odsłonią dekolt i kształtne obojczyki.
Suknie – decyduj się na suknie jednokolorowe, najlepsze będą ciemne kolory, które utworzą długą, pionową linię wyszczuplającą sylwetkę. Wybieraj suknie z bardzo krótkimi rękawami lub z rękawami kimonowymi, które optycznie poszerzą ramiona. Na sukienki możesz zakładać krótkie żakiety lub bolerka – wzmocnią linię ramion, zakrywając jednocześnie najgrubsze odcinki rąk.
Spódnice – powinnaś nosić spódnice w ciemnych kolorach, które optycznie wyszczuplą biodra. Odpowiednie dla Ciebie będą delikatnie rozszerzające się spódnice skrojone z klinów, z godetami lub spódnice o linii A, które gładko spłyną po biodrach. Efekt wyszczuplający sylwetkę zapewnią spódnice z pionową linią guzików pośrodku.
Spodnie i dżinsy – odpowiednie dla Ciebie będą spodnie o prostych nogawkach, bez kieszeni z przodu, tworzące miękką, płynną linię od talii przez biodra. Możesz także nosić spodnie z delikatnym rozszerzeniem typu boot cut, aby zrównoważyć od dołu krągłe biodra i uda. Wybieraj dżinsy o średnim stanie, których pas układa się powyżej najszerszej linii bioder. Spodnie i dżinsy w ciemnych kolorach optycznie pomniejszą dół sylwetki.
Płaszcze i żakiety – noś żakiety ze szwami działowymi lub żakiety z baskinką, z szalowym kołnierzem lub szerokimi klapami. Powinnaś zakładać je na sukienki – warstwowy układ ubrań optycznie zrównoważy objętość góry i dołu sylwetki. Wybieraj płaszcze o linii A w żywych kolorach, dodatkowo rozkloszowane u dołu.
Biżuteria i dodatki – barwne wisiorki lub rzucające się w oczy naszyjniki przyciągną uwagę ku dekoltowi. Duże kolczyki chandelier odciągną wzrok od dolnej połowy sylwetki. Pod pachą powinnaś nosić średniej wielkości torebkę, proporcjonalną do twojej figury.
Buty – do dżinsów i spodni noś czółenka na wysokim obcasie lub buty na koturnie. W ostateczności możesz założyć buty na średnim obcasie – nawet parę centymetrów dodatkowego wzrostu pomoże wyszczuplić sylwetkę.
● Kolumna, prostokąt lub I Możesz mieć szerokie ramiona, średnie piersi, masywną pupę, uda i łydki, brak talli. Możesz być bardzo wysoka, ze stosunkowo szczupłą talią, niezbyt szerokimi ramionami i biodrami. Możesz być bardzo szczupła, możesz być mocniejszej budowy. W Twojej szafie muszą się znaleźć:
Suknie – odpowiednie będą dla ciebie suknie empirowe, które opinają biust, a niżej rozszerzają się delikatnie, tworząc wrażenie wysokiej szczupłej talii. Noś także suknie z dołem krojonym z klinów lub z godetami – talia będzie się wydawać węższa. Ubieraj się w suknie kopertowe, wiązane w pasie.
Bluzki – noś topy kopertowe lub imitujące założenie kopertowe oraz bluzki i swetry z wycięciem w kształcie litery V, aby utworzyć pod szyją seksowny dekolt, który wyszczupli sylwetkę. Możesz także ubierać się warstwowo – na bluzkę typu camisole załóż żakiet, dzięki temu nie tylko przyciągniesz uwagę ku dekoltowi, ale dodatkowo wygładzisz żakietem ewentualne fałdki i oponki.
Spódnice – nos spódnice kloszowe lub skrojone z klinów, które ciasno opinają talię, a niżej rozszerzają się, nadając biodrom i pośladkom bardziej krągłe kształty. Możesz także nosić spódnice o linii A wykonane z miękkiego materiału, które równomiernie rozszerzają się od pasa w dół. Pamiętaj o dobraniu topu i spódnicy w tej samej kolorystycznej tonacji. Do spódnic zakładaj żakieciki wcięte w talii.
Spodnie i dżinsy – nos spodnie i dżinsy o prostych nogawkach lub nogawkach z delikatnym rozszerzeniem typu boot cut, które wydłużą i wyszczuplą Twoją sylwetkę. Wybieraj spodnie ze zdobieniami na linii bioder i skośnymi kieszeniami, dzięki którym dolne partie ciała będą się wydawać bardziej krągłe.
Płaszcze i żakiety – jeśli masz duże ręce, ubieraj się w lekkie żakiety z długimi rękawami, które je zasłonią. Pamiętaj jednak, by były delikatnie usztywnione w ramionach. Możesz także nosić wcięte w talii żakiety z baskinką lub ze szwami pionowymi.
Biżuteria i dodatki – wybieraj torebki, które opadają na wysokość bioder, optycznie poszerzając dolne partie ciała. Zakładaj korale lub duże zwisające kolczyki, proporcjonalne do twojej sylwetki – przyciągną uwagę ku dekoltowi i twarzy. Nie zapomnij także o szerokich, ciemnych gorsetach lub pasach, które wyszczuplają talię.
Buty – zakładaj buty na średnio wysokich lub wysokich szpilkach, które sprawią, że Twoje łydki będą się wydawać bardziej kształtne. Wybieraj buty z interesującymi detalami, na przykład odkrytym palcem, głębokimi wycięciami lub kokardami – dodadzą sylwetce kobiecego wdzięku.
(jj/ma)