ModaJak dbać o skórzane portfele, torby i akcesoria? Będą wyglądać jak nowe

Jak dbać o skórzane portfele, torby i akcesoria? Będą wyglądać jak nowe

Najczęściej przejmujemy się skórzanymi butami, które nosimy na co dzień. Dzięki temu, że poświęcamy chwilę na ich pielęgnację, możemy nosić je latami. Niestety mało kto z taką samą dbałością podchodzi do dodatków z tego samego materiału. Zobacz, jak w prosty sposób możesz odnowić i zadbać o skórzane akcesoria, które będą wyglądały, jakbyś dopiero je kupiła.

Jak dbać o skórzane portfele, torby i akcesoria? Będą wyglądać jak nowe
Źródło zdjęć: © Fotolia
Monika Zonenberg

21.12.2017 | aktual.: 21.12.2017 15:26

CZYSZCZENIE
Nieważne, czy chcesz zadbać o portfel, pasek czy torebkę, proces ich czyszczenia jest taki sam. Wyroby ze skóry wymagają poświęcenia kilku minut na pozbycie się zabrudzeń, zanim zabierzemy się za nabłyszczanie i natłuszczanie materiału. Najpierw dokładnie oczyszczamy dodatek z kurzu, który znajduje się na nim, nawet jeśli nie rzuca nam się w oczy. Następnie analizujemy, czy na naszym ulubionym akcesorium nie znajdują się plamy. Jeśli musimy się z takowymi zmierzyć, wszystko zależy od tego, w jakim kolorze jest skóra. Jeśli jest jasna, spróbuj najpierw usunąć plamę za pomocą zwykłej białej gumki do ołówków. Z kolei najlepszym przeciwnikiem plan na skórze czarnej i ciemnej jest roztwór wody i octu. Ten ostatni powinien być jedynie niewielkim dodatkiem mieszanki. Gotową nakładaj na plamę za pomocą zwilżonej bawełnianej szmatki. Pamiętaj, że przed kolejnym krokiem torba powinna w 100 proc. wyschnąć.

NATŁUSZCZANIE
Na pewno zauważyłaś, że produkty skórzane potrafią w pewnych miejscach lekko przecierać się i tracić naturalny połysk. Szczególnie portfele, które ciągle stykają się z innymi materiałami, na przykład z rzeczami, które masz w torebce lub kieszenią spodni, w której najczęściej portfele noszą mężczyźni. Także na zgięciach skóry w torebkach czy etui skóra szybciej się wysusza i traci cenną elastyczność. Najprostszym sposobem na odżywienie jej i sprawienie, żeby była jak nowa, jest zastosowanie wosku, szczególnie pszczelego. Nawilży skórę, która będzie bardziej wytrzymała na wilgoć i otarcia.

IMPREGNACJA I NATŁUSZCZANIE
Mimo że po wyjściu ze sklepu od razu chcesz założyć swoją nową torbę lub zacząć używać portfela czy paska, upewnij się, czy są już zaimpregnowane. Nie wszystkie skórzane akcesoria są zabezpieczone, więc albo zdecyduj się na sprawdzoną markę albo sama użyj specjalistycznego preparatu. Na pewno zauważyłaś, że produkty skórzane potrafią w pewnych miejscach lekko przecierać się i tracić naturalny połysk. Szczególnie portfele, które ciągle stykają się z innymi materiałami, na przykład z rzeczami, które masz w torebce. Także na zgięciach skóry w torebkach czy etui skóra szybciej się wysusza i traci cenną elastyczność. Najprostszym sposobem na odżywienie jej i sprawienie, żeby była jak nowa, jest zastosowanie wosku, szczególnie pszczelego. Nawilży skórę, która będzie bardziej wytrzymała na wilgoć i otarcia.

PRZECHOWYWANIE
Staraj się dać skórze odpocząć. Mimo, że jest bardzo wytrzymałym materiałem, czasem musi wziąć "urlop", choćby jednodniowy. Kiedy wkładasz skórzane rzeczy do szafy czy szuflady, nie rzucaj ich ot tak. Zawsze zabezpiecz akcesoria, by skóra nie porysowała się i kurz się na niej nie osadzał. Dlatego dbaj o higienę i często przecieraj ją z kurzu i wszelkich okruszków. Nigdy nie przechowuj skórzanych elementów w foliowych workach lub pokrowcach. Utrudniają one wentylację i sprawiają, że skóra nieestetycznie wysycha.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (12)