Jak dbać o usta zimą? Sprawdzone sposoby
Zima nie sprzyja naszej urodzie. Skóra dłoni się przesusza, a włosy są podatne na przetłuszczanie i elektryzowanie. Na chłód i wiatr szczególnie podatne są usta. Nierzadko czujemy duży dyskomfort, kiedy skóra zaczyna się czerwienić, pierzchnąć i pękać. Co więc zrobić, aby temu zapobiec?
14.12.2017 15:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Usta zimą – na co są narażone?
Jednym z największych błędów, jakie popełniamy zimą, jest oblizywanie warg na mrozie lub silnym wietrze. W ten sposób pozbawiamy ich ochronnej otoczki, przez co stają się podatne na wysuszenie. Wysuszone usta zaczynają pękać, pojawiają się na nich nieestetyczne skórki, a my czujemy pieczenie, a nawet ból.
Czasami w kącikach ust pojawiają się też bolące pęknięcia i bąble, które nazywamy zajadami. Zajady pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy mamy obniżoną odporność, przeziębiamy się przez wahania pogody albo zażywamy antybiotyki.
Usta zimą – jak o nie dbać?
Przede wszystkim pamiętajmy o pomadkach ochronnych i balsamach do ust, najlepiej z witaminą E, na bazie miodu, oleju kokosowego lub masła shea. Te składniki doskonale natłuszczają i nawilżają, dlatego będą świetnym wyborem również na skórę rąk czy cerę, które także źle znoszą mroźne podmuchy.
Przed wyjściem z domu posmarujmy wargi pomadką ochronną albo wazeliną. Ale to nie wszystko: pamiętajmy też o ochronie przeciwsłonecznej. Razem z balsamem użyjmy delikatnego kremu z filtrem albo kupmy specjalną pomadkę, która ten filtr zawiera.
Przed pójściem spać możemy zastosować nawilżającą maskę z tłustego kremu. W ten sposób wzmocnimy skórę warg i odnowimy jej strukturę. Sprawdzonym sposobem jest również zastosowanie peelingu, który złuszczy martwy naskórek i poprawi ukrwienie. Możemy skorzystać z delikatnego peelingu do twarzy, a możemy też użyć szczoteczki do zębów.
Usta zimą – odpowiednia dieta
Zdrowie zaczyna się od jedzenia, więc jeśli chcemy cieszyć się energią i mieć gładką skórę, pamiętajmy o diecie. Przede wszystkim pijmy dużo wody, gdyż woda nawilża skórę od środka. Wzbogaćmy nasz jadłospis o warzywa i owoce, które są pełne witaminy A i B, a także spożywajmy duże ilości żelaza oraz biotyny. Zbawienne będą ryby, orzechy, jaja, wątróbka, pomidory, marchew, brokuły.