Jak efektywnie sprzątać mieszkanie?

Efektywne sprzątanie mieszkania pozwala poświęcać na porządki mniej czasu, a mimo to cieszyć się czystą przestrzenią wokół. Inaczej trzeba sprzątać w pokoju, inaczej w łazience i w kuchni. Zawsze jednak warto pomóc sobie domowymi metodami, dzięki którym można zaoszczędzić pieniądze i zrobić coś dobrego dla środowiska.

Jak efektywnie sprzątać mieszkanie?
Źródło zdjęć: © iStock.com

10.07.2018 | aktual.: 29.03.2019 11:04

Jak sprzątać pokój dzienny?

Odwiecznym problemem w sprzątaniu pokoju dziennego jest kurz, który bezustannie osadza się na meblach, przez co nie tylko wywołuje wrażenie zaniedbanego wnętrza, ale również przyczynia się do powstawania alergii i chorób układu oddechowego. Warto pamiętać o tym, że usuwanie kurzu z powierzchni blatów i półek ma sens dopiero po odkurzeniu podłogi. Zmiana kolejności powoduje, że tuż po sprzątaniu na domowych powierzchniach ponownie daje się zauważyć warstwę osadu. Nie bez wpływu na efektywność sprzątania pozostaje też rodzaj używanych środków czystości. W walce z kurzem sprawdzają się preparaty antystatyczne, czyli takie, które odpychają unoszące się w powietrzu drobinki. By ścieranie kurzu nie było konieczne codziennie, trzeba zapomnieć o metodach sprzątania na sucho. Szczotka czy niczym nienasączona ścierka nie usuwają zanieczyszczeń, ale sprawiają, że przez jakiś czas unoszą się w powietrzu, a następnie z powrotem opadają na meble.

Utrzymanie czystości może sprawić przyjemność nawet największym sceptykom porządku dzięki wygodnym narzędziom i środkom usuwania zabrudzeń na WP radarOkazji.

Jak sprzątać łazienkę?

Efektywne sprzątanie łazienki pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnych dla zdrowia bakterii. Ważne jest zwłaszcza prawidłowe czyszczenie muszli klozetowej, które zawsze powinno odbywać się od zewnątrz do wewnątrz. Po dezynfekcji nie wolno spłukiwać wody, póki nie zostanie opuszczona pokrywa sedesowa. W przeciwnym razie chemikalia wydostaną się z muszli i osiądą na płytkach łazienkowych. W łazience trzeba zwracać baczną uwagę na świeżość ręczników. Takie, które zostały już trzykrotnie użyte, wymagają wymiany. W sprzątaniu warto pomóc sobie domowymi sposobami, co pozwoli ograniczyć ilość używanej chemii. Osady z twardej wody jak za dotknięciem magicznej różdżki znikają dzięki sokowi z cytryny, a po kamieniu nagromadzonym w toalecie nie zostaje nawet ślad, jeśli wleje się do wnętrza muszli gorącą wodę z octem.

Jak sprzątać kuchnię?

Sprzątanie kuchni to prawdziwe wyzwanie, bo codziennie na podłodze i blatach lądują resztki tłustego jedzenia, które w połączeniu z kurzem daje bardzo trudny do usunięcia osad. Trzeba więc używać preparatów odtłuszczających, niekoniecznie kupionych w sklepie. Mogą to być produkty znalezione na kuchennej półce, czyli soda oczyszczona, ocet i cytryna. Dzięki nim da się nie tylko usunąć zabrudzenia, ale również zneutralizować przykry zapach z lodówki czy kosza na śmieci. Do efektywnego sprzątania kuchni warto zaopatrzyć się w gąbkę drucianą, która nie ma sobie równych jako narzędzie do eliminowania z kuchenki gazowej zaschniętego tłuszczu i przypaleń. Z podłogą i blatami świetnie poradzi sobie parownica. Urządzenie to dzięki wysokiej temperaturze zabija bakterie i natychmiast rozpuszcza uciążliwe zabrudzenia.

Jak sprzątać po remoncie mieszkania?

Efektywne sprzątanie najtrudniej jest przeprowadzić w świeżo remontowanym mieszkaniu, gdzie podłogi i meble pokrywają nie tylko warstwy kurzu i pyłu, ale również plamy po tynku i farbie. Przywrócenie porządku staje się niemożliwe bez wyczyszczenia okien, parapetów, drzwi i futryn, a nawet listw przypodłogowych. Trzeba przykładać wagę do kolejności swoich działań i trzymać się dwóch podstawowych zasad:

  • sprzątanie na mokro można rozpocząć dopiero po usunięciu sypkich zanieczyszczeń,
  • porządkowanie należy zacząć od góry (karniszy, żyrandoli), a skończyć na najniższym poziomie, czyli podłodze.

Warto zainteresować się kupnem lub wypożyczeniem przemysłowego odkurzacza, by nie uszkodzić delikatnego sprzętu, który jest przeznaczony do usuwania niewielkiej ilości pyłów.

Komentarze (1)