Soda oczyszczona – występowanie, właściwości lecznicze, zastosowanie

Soda oczyszczona – występowanie, właściwości lecznicze, zastosowanie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Sylwia Ścibak

01.05.2017 18:25, aktual.: 02.05.2017 10:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Soda oczyszczona to cenny składnik kuchenny, świetny kosmetyk i skuteczny detergent, a także wspaniałe lekarstwo. Stosowana jest już od lat w wielu gospodarstwach domowych. Przekonaj się jakie właściwości ma soda oczyszczona i do czego warto ją stosować.

Soda oczyszczona to nazwa zwyczajowa i handlowa wodorowęglanu sodu, czyli nieorganicznego związku chemicznego, który jest bardzo łatwo dostępny w sklepach za niewielką kwotę. Soda oczyszczona to biały proszek przypominający sól kuchenną, który znalazł zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także kosmetycznym.

Gdzie znajdziemy sodę oczyszczoną?

Przede wszystkim soda oczyszczona jest składnikiem proszku do pieczenia, gdyż ma właściwości spulchniające przez to, że dość szybko rozkłada się w temperaturze 60 stopni Celsjusza, wydzielając dwutlenek węgla. Sodę oczyszczoną znajdziemy również w tabletkach musujących, substancjach zmiękczających wodę oraz pochłaniających zapachy i wilgoć, a także w gaśnicach jako środek spieniający.

Soda oczyszczona - właściwości lecznicze

Sodę oczyszczoną z powodzeniem możemy stosować jako lek na wiele różnych dolegliwości. Ma ona przede wszystkim właściwości regulujące odczyn pH w organizmie i oczyszczające z wszelkich toksyn, dlatego może być stosowana przy zakwaszeniu. Roztwór wodny sody oczyszczonej jest również doskonałym neutralizatorem przykrego zapachu z ust, dlatego warto wypłukać nim zęby po zjedzeniu potrawy bogatej w czosnek bądź cebulę.

Soda oczyszczona pomaga także na ból gardła i łagodzi katar, może także na jakiś czas zneutralizować dokuczliwe objawy zgagi. Soda oczyszczona świetnie działa na dolegliwości skórne, usuwając nadmierną ilość łoju i łagodząc zapalenie, dlatego można ją stosować przy trądziku, ukąszeniach owadów, uporczywych zaskórnikach, oparzeniach słonecznych czy pieluszkowym zapaleniu skóry.

Soda oczyszczona - zastosowanie

Soda oczyszczona jest świetną substancją pomagającą zneutralizować przykre zapachy, dlatego nierzadko używa się jej do pozbycia się charakterystycznego aromatu ryby, kalafiora czy czosnku z ust bądź dłoni. Soda oczyszczona może skutecznie zabić przykry zapach z kosza na śmieci, zapach dymu papierosowego z mebli i dywanów bądź mocny, wnikający w wiele różnych produktów aromat z lodówki, także z szafek na produkty.

Soda oczyszczona może złagodzić zbyt kwaśny smak barszczu czerwonego, a także skutecznie przyciemnić ciasto czekoladowe. Jeżeli zaśniedziały nam sztućce albo biżuteria, a garnki pokryły się trudnym do wyczyszczenia brudem, warto jest przetrzeć je wszystkie roztworem sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona wraz z octem skutecznie działa na zatkany zlew, a wraz z wodą świetnie czyści powierzchnie chromowe. Soda oczyszczona służy również jako dezodorant, doskonale czyści podłogi i potrafi zachować świeżość kwiatów na dłużej.

Jest też nieocenionym detergentem w łazience, gdyż czyści śliskie powierzchnie bez zarysowań i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odpływów, a przy tym jest bezpieczna dla skóry dłoni i paznokci. Soda oczyszczona to też skuteczny odstraszacz: dzięki niej niechciane insekty znikną z domowych zakamarków.

Źródło artykułu:WP Kobieta