Jak karmić szczeniaka? Oto cenne rady
Karmienie szczeniaków wymaga większej atencji niż karmienie dorosłych psów. Szczeniaki mają większe wymagania energetyczne i pokarmowe. Od ich prawidłowego odżywiania zależy rozwój zwierzaków, jeśli więc masz szczeniaki, zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym ich karmienia
Karmienie szczeniaka
Szczeniaki na początku są karmione oczywiście mlekiem matki. W przypadku, gdy szczeniaki nie znajdują się przy matce, muszą przyjmować specjalne preparaty, które je zastąpią. Mleko krowie jest nieodpowiednie dla szczeniaczków, bo nie zapewni im wszystkich wartości odżywczych, od 4. tygodnia życia wprowadza się do diety małych piesków pokarmy stałe. Od 8. tygodnia życia szczeniaki są już w stanie odżywiać się samodzielnie. To czas, kiedy są gotowe do bycia zaadaptowanym. Od tego momentu możemy karmić je suchą lub mokrą karmą, nie ma już potrzeby, by szczeniaki przyjmowały mleko matki lub preparaty je zastępujące.
Wartości odżywcze
Niedobory składników, które pojawią się w szczenięctwie, mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla dorosłego psa, więc nie należy lekceważyć tematu karmienia szczeniaka. Młode psy potrzebują pokarmu o większej gęstości energetycznej i zawartości składników pokarmowych niż psy dorosłe. Przed osiągnięciem docelowej masy, szczeniaki mają trzykrotnie większe zapotrzebowanie energetyczne niż spoczynkowe zapotrzebowanie dorosłych psów. W kwestii składników odżywczych, szczeniaki potrzebują tłuszczów w ilości 10% na suchą masę karmy oraz kwasów omega-3 i omega-6, które wspomagają rozwój mózgu oraz zmysłu wzroku i słuchu. Pokarm dla szczeniaków powinien zawierać też białko, ponieważ mleko matki zawiera 33% białka w suchej masie, następna po mleku karma musi mieć co najmniej 25% białka w suchej masie. Kolejnymi kluczowymi elementami karmy dla szczeniaków są fosfor i wapń, na które młode psy mają o wiele większe zapotrzebowanie niż starsze. Szczeniaki wchłaniają te makroelementy w sposób bierny, a procentowa ilość fosforu i wapnia w suchej masie zależy od rasy psa. Psy większej rasy powinny przyjmować karmę z od 0,7% do 1,2% wapnia w masie, a szczeniaki ras mniejszych – od 0,7% do 1,7%. Jeśli chodzi o fosfor to mniejsze rasy powinny przyjmować go w stosunku 1,8 miarki fosforu do 1 miarki wapnia, a szczeniaki większych ras: 1,5 do 1.
Pory karmienia i ilość karmy
Szczeniaki do 3. miesiąca życia należy karmić od 5 do 6 razy dziennie o stałych porach. Pomiędzy trzecim miesiącem życia a szóstym można zmniejszyć częstotliwość karmienia do 4 razy dziennie. Psy małych ras jadają 4 razy dziennie przez cale życie. Rasy średnie i duże od 9. miesiąca życia przechodzą na 3 posiłki dziennie, a po roku na 2 posiłki. Niektóre psy później jadają tylko raz na dzień. Ważne jest aby każda porcja jedzenia dla szczeniaka była tej samej wielkości. Na opakowaniu karmy dla psów pojawia się informacja, ile należy podać jednorazowo i dobowo danej karmy. Uważajmy, by nie przekarmić szczeniaków, bo doprowadzi to do otyłości.
Rodzaj pożywienia
Szczeniakom najlepiej jest podawać specjalnie przeznaczoną dla nich karmę, taką jak na przykład Purina Pro Plan. Więcej informacji o tym jak karmić szczeniaka można przeczytać na stronie www.optymalnystart.pl. Karmy dla szczeniaków zawierają wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Można podawać karmę sucha zwilżoną wodą lub mokrą. Jeśli chcemy samodzielnie przygotować posiłki dla szczeniaków, gotujmy w równych proporcjach mięso, ryż, warzywa z dodatkiem jogurtu naturalnego, białego sera czy gotowanego jajka. Do takiego menu niezbędne będzie jednak dodanie suplementów diety, które zapewnią szczeniakowi wartości odżywcze. Każdorazowo należy omówić dokładną dietę z weterynarzem. Kiedy pies zakończy proces wzrostu, należy przejść na karmę dla psów dorosłych. Zazwyczaj małe rasy osiągają pełną masę ciała i wzrost po 9. miesiącu życia, duże po roku, czasem nawet dwóch. Jeśli chcemy urozmaicić szczeniakowi pożywienie, raczej postawmy na formę niż treść. Podawajmy karmę w plastikowej butelce, by szczeniak wysypywał sobie suche krążki albo z ręki. Nie dodawajmy jednak niczego do pełnowartościowego pożywienia dla szczeniaków, bo zakłócimy jego zbilansowaną dietę. Możemy też zniechęcić go do jedzenia lub wywołać problemy z trawieniem.
Problemy z apetytem
Może się zdarzyć, że szczeniak będzie marudził i jadł niechętnie. Należy wtedy spróbować go zachęcić do pożywienia, bo młode psiaki muszą jeść regularnie. Pokarm powinien intensywnie pachnieć, by szczeniak miał na niego ochotę – zalejmy suchą karmę ciepłą wodą, by zintensyfikować jej aromat.