Jak najlepiej chronić środowisko? Oddając głos najmłodszym!
Oszczędzanie wody i energii, segregacja śmieci i ograniczenie zużycia plastiku – nawet stosunkowo niewielkie zmiany w dużej skali mają ogromne znaczenie dla planety. Wiedzą o tym już nawet dzieci, zwłaszcza te, które w szkołach i w domach skorzystały z przygotowanych przez firmę Procter & Gamble oraz Fundację Nasza Ziemia materiałów edukacyjnych "Czysta Ziemia", a jest ich już ponad 30 tysięcy w całej Polsce!
22.06.2022 | aktual.: 14.10.2024 22:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdego dnia zostawiamy swój ślad na Ziemi. W obliczu zmian klimatycznych i wobec tego, że nasza planeta przy nieodpowiednim korzystaniu z jej zasobów ma swój, coraz bardziej ograniczony, "termin przydatności", nastał czas, by pomyśleć o naprawie – drobnych krokach, które wspólnie, nawet z dziećmi, możemy wdrożyć w naszych domach. Te (nie)wielkie zmiany mają szansę odwrócić bieg wydarzeń.
Małe kroki, wielka zmiana
Nie mówimy tu o żadnych skomplikowanych procesach ani kosmicznej inżynierii. Wystarczy kilka prostych nawyków, które możemy stopniowo wprowadzać w nasze życie, żeby przyczynić się do poprawy stanu środowiska.
Jak oszczędzać więcej wody? To proste! Wystarczy zamienić kąpiel na szybki prysznic i robić pranie w krótkich cyklach i niskich temperaturach. Nawet w połowie załadowana zmywarka zużywa mniej wody niż mycie naczyń ręcznie. Wodę już raz użytą można ponownie wykorzystać na przykład do podlewania kwiatków.
Liczniki energii biją nowe rekordy? Dobrym nawykiem jest gaszenie światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia oraz wymiana żarówek na energooszczędne LED-y. Warto odłączyć sprzęty z gniazdka po ich naładowaniu wtedy, gdy są wyłączone. Zaoszczędzona energia to nie tylko pomoc dla środowiska, ale również naszego portfela.
A jak uniknąć wszechobecnego plastiku? Tu również mamy duże pole do popisu. Zamiast foliowych torebek i jednorazowych opakowań lepiej wybierać te nadające się do recyklingu lub wykonane z recyklatu. Niezwykle istotna jest również prawidłowa segregacja śmieci. Na wypadek wątpliwości, co powinno wylądować w określonym koszu, warto przygotować sobie ściągę i przykleić ją przy koszach na odpady.
Chcemy lepszej planety? Zaangażujmy najmłodszych
Większość z nas doskonale zna te rady, ale czy upewniliśmy się, że znają je również nasze dzieci?
O tym, że dzieci są najlepszymi ambasadorami zmian wiadomo nie od dziś. Dlatego firma Procter & Gamble, wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia, opracowały autorski program edukacyjny "Czysta Ziemia". Projekt wspiera rodziców i nauczycieli w budowaniu świadomości ekologicznej dzieci w wieku szkolnym. Zawarte w nim, dopasowane do wieku, materiały edukacyjne, uczą dzieci, jak oszczędzać wodę, ograniczyć zużycie energii i segregować śmieci. Do bezpłatnego programu przystąpiło już prawie 2 tys. szkół z całego kraju, a w lekcjach, które cieszą się dużym zainteresowaniem, wzięło udział ponad 30 tys. dzieci. W Procter & Gamble od wielu lat podejmujemy działania, które mają na celu spowolnienie zmian klimatycznych. Czujemy się odpowiedzialni za to, żeby pomóc konsumentom dokonywać zrównoważonych wyborów i dawać im takie możliwości, by mogli żyć w sposób bardziej ekologiczny, korzystając z naszych produktów. Przykładowo, dzięki technologiom zastosowanym w naszych środkach do prania, np. kapsułkach Ariel, dajemy możliwość prania w niższej temperaturze, zachowując jego wysoką jakość, co przekłada się na znaczną różnicę w zużyciu energii. Podpowiadając konsumentowi, jak powinien z niego korzystać, wchodzimy w sferę edukacji, którą realizujemy zarówno poprzez komunikację firmy i reklamy, jak również przez nasze działania kierowane do szkół – mówi Justyna Rymkiewicz, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.
Dzieci mają najlepsze pomysły
Ekologiczną edukację, jak każdą inną, warto rozpocząć już od najmłodszych lat. W końcu planeta należy także do dzieci, a w przyszłości to one będą się zmagać z klimatycznymi wyzwaniami. Można powiedzieć, że my, dorośli, tylko pożyczamy Ziemię od naszych pociech, z myślą o nich powinniśmy więc ją chronić. Dlatego też tak ważne jest, by już teraz angażować najmłodszych do działania.
O domową edukację ekologiczną zapytaliśmy aktorkę i ambasadorkę projektu "Czysta Ziemia" – Anetę Zając. Temat ekologii jest dla mnie bardzo ważny i wiedziałam, że od początku chcę uczyć moje dzieci, jak dbać o przyrodę. Martwiłam się, czy chłopcy będą zainteresowani ochroną środowiska, ale okazało się, że niepotrzebnie. Dzięki temu, że wielu ekonawyków uczyłam ich, jak byli jeszcze mali – teraz są one dla nich zupełnie naturalne. Lubię zachęcać moich synów do różnych działań ekologicznych, ale coraz częściej role się odwracają. Zdarza się, że zwracają mi uwagę, żebym zgasiła światło lub wyłączyła nieużywany sprzęt – "Mamo, marnujesz prąd!". W domu i poza nim segregujemy śmieci, a kiedy tylko możemy dajemy zużytym opakowaniom nowe życie. Część z tych działań to dla nas jednocześnie okazja do spędzenia czasu razem. – mówi Aneta Zając.
Młodzi ekolodzy nie tylko chętnie dołączają do ekologicznych akcji, ale też zgłaszają własne, często innowacyjne i bardzo oryginalne pomysły. Zajęcia w szkole pomagają poszerzyć wiedzę, już wyniesioną z domu. Moi chłopcy wracają ze szkoły z głowami pełnymi pomysłów, co zrobić, aby nasz dom był bardziej ekologiczny. Pilnują gaszenia świateł, a nawet ilości zużywanej przez nas wody! Zdarza się więc, że słyszę: "Mamo, mamo to można inaczej!" albo "A może pojedziemy tam dziś na rowerach?". Choć staram się przekazać synom jak najwięcej sama, to widzę, że ciekawe zajęcia w szkole są dla nich świetnym uzupełnieniem wiedzy i inspiracją. Bywa, że to ja od nich uczę się czegoś nowego. Takie programy, jak "Czysta Ziemia", pomagają też nam, rodzicom, lepiej zadbać o przyszłość naszych dzieci i świata, w którym będą żyć. – podsumowuje Aneta Zając.
Jak? Na przykład poprzez konkurs, w którym młodzi ekolodzy mogą wykazać się troską o środowisko i zaproponować autorskie pomysły na to, jak pomóc planecie. A wyobraźnię mają naprawdę nieograniczoną, o czym przekonało się jury ostatniej edycji konkursu grantowego będącego częścią programu "Czysta Ziemia". Do drugiej edycji konkursu zgłosiło się prawie 100 szkół podstawowych, a 10 z nich otrzymało ekologiczne granty na realizację pomysłów dzieci.
Wśród zwycięskich pomysłów są m.in. rozwiązania ograniczające produkcję smogu oraz wspierające lokalną florę i faunę, np. poprzez tworzenie łąk kwietnych. Co więcej, dzieci angażują do działania innych. Projekty "Ekologiczna stonoga" czy "Kraina Eksperymentów" zachęcają rówieśników, rodziców i okolicznych mieszkańców do wspólnego działania dla dobra planety. Potrafią im także bez skrupułów wytknąć dotychczasowe błędy, organizując przedstawienie teatralne, wskazujące na zachowania dorosłych, które szkodzą Ziemi. Część projektów ma też charakter edukacyjny – dzieci chcą dzielić się informacjami zdobytymi na lekcjach ekologii, organizując m.in. warsztaty z niemarnowania jedzenia.
Edukacja ekologiczna ma ogromne znaczenie w budowaniu prawidłowych nawyków, które przekładają się na bardziej zrównoważony styl życia. Jeśli chcemy dotrzeć z naszym przekazem do dzieci, ważne jest nie tylko to, by potrafić przekazać im wiedzę w interesujący sposób, ale też by zaangażować ich do działania już od najmłodszych lat, tak jak robi to ambasadorka "Czystej Ziemi", Aneta Zając.