Trwa ładowanie...

Jak oczyścić powietrze ze smogu? Skuteczne sposoby

Oczyszczanie powietrza ze smogu jest działaniem proekologicznym, będącym świadectwem dbania o najbliższe otoczenie. Chociaż niwelowanie smogu jawi się jako walka z wiatrakami, to jednak warto podjąć działania, nawet jeśli będziemy w tej bitwie osamotnieni. Jak oczyścić powietrze ze smogu?

Jak oczyścić powietrze ze smogu? Skuteczne sposobyŹródło: Shutterstock.com
d1b63sm

Dlaczego warto oczyszczać powietrze ze smogu?

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym powstającym na skutek działalności człowieka i bezwietrznej pogody. Szczególnie uciążliwy jest on dla nas w okresie jesienno-zimowym. Do istnienia smogu przyczynia się wiele elementów, w tym przede wszystkim działalność dużych fabryk produkcyjnych, komunikacja publiczna i prywatny transport, a także domy ogrzewane węglem i drewnem.

Negatywnie skutki smogu dostrzegane są głównie przez osoby, które mieszkają na osiedlach otoczonych wysoką zabudową. Wbrew pozorom również w domu jesteśmy narażeni na negatywne działanie smogu. Otwierając okno i wietrząc poszczególne pomieszczenia, wpuszczamy zanieczyszczone powietrze. Jest to sytuacja patowa, ponieważ z drugiej strony, nie wietrząc mieszkania (w szczególności w sezonie grzewczym), jesteśmy narażeni na zbyt suche powietrze.

Negatywny wpływ smogu na zdrowie

Smog składa się z pyłów i związków chemicznych, które, wdychane w dużych dawkach, negatywnie wpływają na zdrowie. Wywołują objawy astmy i alergii, a także skutkują chorobami układu oddechowego. Bardzo źle wpływają na osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową i paraliż układu oddechowego.

d1b63sm

Oprócz tego smog może negatywnie oddziaływać na naszą psychikę. Związki chemiczne w nim zawarte powodują problemy z pamięcią i koncentracją, chroniczne zmęczenie, przewlekły niepokój i stany depresyjne. Co istotne, smog może być bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży i skutkować niską masą urodzeniową dziecka.

Sposoby oczyszczania powietrza ze smogu

Wśród skutecznych sposobów na oczyszczanie powietrza ze smogu, można wymienić:

  • Rośliny doniczkowe - mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że rośliny te pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza z wielu szkodliwych związków chemicznych. Wśród najpopularniejszych roślin doniczkowych o właściwościach oczyszczających można wymienić: paproć, palmę, fikus, skrzydłokwiat i bluszcz pospolity.
  • Urządzenia filtrujące z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air), który wykonany jest ze szkła spiekanego i wykazuje zdolność do pochłaniania nawet 99 proc. zanieczyszczeń powietrza. Tego typu filtr można zamontować w klimatyzacji, odkurzaczu, a także urządzeniach nawilżających pomieszczenia.

Przydatnym gadżetem dla osób, których interesuje jakość powietrza w ich mieszkaniu, jest czujnik, który pokaże zawartość szkodliwych pyłów i związków chemicznych. Oprócz tego dodatkowo można wyposażyć się w kompaktowy oczyszczacz powietrza do samochodu.

Co istotne, na ulicach dużych polskich miast można spotkać wiele osób z maskami filtrującymi na twarzy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że skuteczność tego typu masek uwarunkowana jest ich częstą wymianą.

d1b63sm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b63sm