Zieleń pokojowa to nie tylko istotny element wystroju wnętrz, ale też sposób na poprawienie samopoczucia oraz zdrowia domowników. Wiele gatunków roślin, które nadają się do domu, ma pozytywne właściwości – uspokajają, potrafią zwiększyć koncentrację i polepszyć humor. Wiele z nich oczyszcza też powietrze ze szkodliwych substancji. Które z nich warto mieć w swoim domu?
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile związków krążących w naszym powietrzu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Substancje zawarte w kosmetykach, farbach, odchody roztoczy, ale też promieniowanie urządzeń elektrycznych czy nikotyna i substancje smoliste – to wszystko w dłuższej perspektywie może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego, obok urządzeń pochłaniających te związki, warto zainwestować w… rośliny. Wprowadzają miły akcent, są elementem dekoracyjnym i mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Aloes zwiększa poziom tlenu w pomieszczeniu. Doskonale absorbuje dwutlenek węgla i czad, przez co oczyszcza powietrze.
Bluszcz
Bluszcz usuwa około 60 procent toksyn z powietrza w ciągu zaledwie 6 godzin. Filtruje je zatem na bieżąco, a do tego jest oryginalnym elementem wyposażenia wnętrza.
Gardenia
Gardenia wspomaga wychodzenie z depresji, dodaje optymizmu i radości życia.
Fikus benjamin
Co prawda fikus ma trujące liście, przez co trzeba go trzymać z daleka od dzieci i zwierząt, ale żadna roślina nie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z toksyn jak on.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat usuwa toksyny, substancje chemiczne i jest doskonałym pochłaniaczem tytoniu. Jeśli jesteś palaczem – to pozycja obowiązkowa w twoim domu.
Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga eliminuje z powietrza formaldehyd, czad oraz różnego rodzaju toksyny. A do tego pięknie wygląda.
Dracena
Dracena neutralizuje formaldehyd i oczyszcza powietrze.
Drzewko pomarańczowe
Drzewko pomarańczowe i cytrynowe uspokaja, ale jednocześnie poprawia koncentrację i pobudza do działania. Może zatem sprawdzi się w gabinecie? Warto dodać, że powoduje zmniejszenie tremy i lęków.
Pelargonia
Pelargonia geranium działa antydepresyjnie, łagodzi wahania nastrojów i ma też właściwości antyseptyczne.
Chamaedorea
Chamaedorea nie tylko usuwa z powietrza trujące związki, ale też je nawilża. To doskonała propozycja do sypialni.
Schefflera
Schefflera pochłania przede wszystkim szkodliwe związki zawarte w dymie papierosowym.
Jaśmin
Obecność jaśminu lekarskiego relaksuje, stymuluje i działa antydepresyjnie.