Jak oczyszczać powietrze w domu?

Jak oczyszczać powietrze w domu?

Jak oczyszczać powietrze w domu?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.06.2018 14:27, aktualizacja: 18.06.2018 10:19

Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Wśród najlepszych sposobów na oczyszczanie powietrza w domu można wymienić: rośliny pokojowe, wietrzenie mieszkania, dbanie o systemy wentylacyjne, częste odkurzanie oraz jonizatory powietrza.

1. Wietrzenie pokoi

Najszybszym sposobem na oczyszczenie powietrza w domu jest częste wietrzenie poszczególnych pomieszczeń. Często zapominamy o tej czynności, kierując się naszym zdrowiem i tłumacząc to chęcią wyeliminowania ryzyka infekcji. Tymczasem wpadamy we własną pułapkę, ponieważ brak optymalnej cyrkulacji powietrza może skutkować obniżeniem jego wilgotności, co w konsekwencji może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. O wentylacji pomieszczeń należy pamiętać nie tylko w okresie letnio-wiosennym, ale również w jesieni i w zimie, czyli podczas sezonu grzewczego.

2. Systemy wentylacyjne

Kolejnym skutecznym sposobem na oczyszczanie powietrza w domu jest dbałość o systemy wentylacyjne. Jest to istotny punkt zapobiegania różnym groźnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Szczególnie ważne są wentylatory w kuchni i w łazience, czyli w pomieszczeniach, w których nadmierna wilgotność może sprzyjać rozwojowi grzybów. Ponadto dbając o dobrą wentylację w kuchni, nie będziemy zmuszeni do częstego czyszczenia szafek z osadu tłuszczowego.

3. Odkurzanie

Ważnym punktem w oczyszczaniu powietrza w domu jest również odkurzanie — dotyczy to mebli, bibelotów, dywanów oraz przestrzeni za szafkami. W tym celu najlepiej posiłkować się ściereczkami nasączonymi naturalnym preparatem. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie octu lub sody oczyszczonej. Z kolei do czyszczenia podłogi, wykładzin i dywanów najlepiej wykorzystać odkurzacz ze szczelnym filtrem HEPA, który bardzo dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem wszelakich zanieczyszczeń. Przy okazji warto pozbyć się z mieszkania różnych rzeczy, które zbierają kurz. Mowa tu w szczególności o: ciężkich zasłonach, firanach i dywanach.

Dobrym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza, które skutecznie usuwają kurz, drobnoustroje i pyłki, a także niwelują nieprzyjemne zapachy i jonizują powietrze. Teraz można je kupić na WP radarOkazji.

4. Wilgotność powietrza

Na liście skutecznych sposobów oczyszczania powietrza w domu znajduje się również dbałość o właściwy poziom wilgotności powietrza. W tym celu najlepiej wyposażyć się w specjalne urządzenie — higrometr (wilgotnościomierz), który alarmuje za każdym razem, gdy poziom wilgotności powietrza przekracza ustalone normy.

5. Rośliny pokojowe

Naturalnym sposobem na regularne oczyszczanie mieszkania są rośliny pokojowe, które znakomicie wychwytują cząsteczki kurzu i innych zanieczyszczeń, a przy tym dostarczają domownikom tlen. Przy wybieraniu roślin pokojowych najlepiej postawić na te cieniolubne o dużych i cienkich liściach. Wśród bezpiecznych, korzystnie wpływających na jakość powietrza w domu, roślin doniczkowych można wymienić: paproć, daktylowiec niski, gerberę, zielistkę i anturium.

6. Naturalne zapachy

Chcąc właściwie oczyścić mieszkanie bardzo często, kupujemy chemiczne zapachy, które tak naprawdę obniżają, a nie podnoszą jakość powietrza. Zamiast nich możemy postawić na świeczki zapachowe wykonane z naturalnego wosku, które, chociaż nie należą do najtańszych, to przyjemnie pachną i dobrze działają na jakość powietrza. Dobrym pomysłem są także kominki z podgrzewaczem i naturalne olejki aromaterapeutyczne.

7. Jonizacja powietrza

Przy oczyszczaniu powietrza bardzo ważną kwestią jest jonizacja, która związana jest bezpośrednio z aktywnie pracującymi urządzeniami elektrycznymi. Wytwarzane przez nie jony powietrza powodują zmęczenie, bóle głowy i pogorszenie samopoczucia. Dobrym sposobem na jonizację powietrza jest wyposażenie mieszkania w lampy z brył soli kamiennej, które pod wpływem ciepła, wytwarzają, korzystne dla naszego zdrowia, jony ujemne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także