Jak odpowiednio zadbać o naszą skórę? Dermatolożka wyjaśnia
Piękna i zdrowa skóra to marzenie każdej kobiety. O tym, jak o nią zadbać w zależności od jej potrzeb, pory roku i wieku w rozmowie z Wirtualną Polską mówi dr n. med. Danuta Dąbrowska, dermatolożka i właścicielka gabinetu dermatologii i medycyny estetycznej.
Joanna Bercal-Lorenc, dziennikarka Wirtualnej Polski: Z jakiego powodu najczęściej pojawiają się problemy skórne?
Dr n. med. Danuta Dąbrowska*, dermatolożka, właścicielka gabinetu dermatologii i medycyny estetycznej Medesta: Często problemy ze skórą i cerą wynikają nie tylko z niewłaściwej pielęgnacji, ale też z problemów zdrowotnych np. hormonalnych lub nieodpowiedniego trybu życia.
To może zacznijmy od tego, jak zadbać o siebie od wewnątrz? Oczywiście, wykluczając możliwe choroby. Jakie nawyki w codziennym życiu sprzyjają dobrej kondycji skóry?
Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, czyli przyjmowaniu minimum dwóch litrów płynów dziennie. Należy zadbać też o dietę, eliminując z niej lub przynajmniej starając się unikać słodyczy, dużej ilości węglowodanów prostych i fast-foodów. Warto również suplementować witaminę D3, a zamiast zajadać stres cukrami, lepiej postawić na sport czy inne ulubione zajęcia, jak spacery, taniec, jazdę na rowerze, jogę lub czytanie książek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To jest hit?!" - odc. 10. Pielęgnacja skóry to podstawa
A zewnętrzna pielęgnacja?
Pielęgnacja od zewnątrz powinna skupiać się na potrzebach naszej skóry i jej problemach. W zależności od tego czy jest to skóra sucha, tłusta czy normalna, wybieramy kremy, których substancje aktywne są dostosowane do tych potrzeb, czyli działają np. przeciw przebarwieniom, przeciw trądzikowi, hamującą procesy starzenia, a także poprawiającą natłuszczenie, nawilżenie lub wspierającą skórę naczynkową. Każdy z tych problemów potrzebuje innego kremu, który warto dobrać pod okiem dermatologa lub dobrego kosmetologa. Oczywiście nie należy zapominać o stosowaniu kremów z filtrami UV przez cały rok, nie tylko latem, szczególnie na twarz.
Zdarza się, że nadużywamy toników i płynów micelarnych, które wytwarzają nam na twarzy "chemiczną powłokę". Wtedy nawet odpowiednio dobrane do naszej cery kremy nie mogą jej odpowiednio nawilżyć lub natłuścić.
Jak pielęgnować skórę, gdy jest sucha, a jak gdy tłusta i normalna?
Skóra sucha powinna być, ogólnie mówiąc, natłuszczana, czyli smarowana kremami tłustymi lub półtłustymi, ponieważ nie zawiera dużej ilości sebum, czyli naszego naturalnego tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe. Z kolei skóra tłusta cechuje się dużą produkcją sebum, jednak nie powinno się zapominać o jej nawilżeniu. W tym przypadku poleca się kremy nawilżające, które nie działają komodogennie.
Dlaczego ważne jest, aby nawilżać, a nie odtłuszczać skórę problematyczną np. tłustą, z trądzikiem, bardzo wrażliwą czy zaróżowioną?
Skóra nadmiernie odtłuszczana i podrażniona przez agresywne zabiegi, w odpowiedzi na nieprawidłową pielęgnację, może zacząć produkować zwiększoną ilość łoju. Zabiegi do skóry trądzikowej lub łojotokowej powinny obejmować preparaty regulujące jego wydzielanie. Odchodzi się już obecnie od smarowania np. spirytusem, który ma właściwości drażniące. Są lepsze i skuteczniejsze metody walki z nadmiernym łojotokiem. Bardzo pomocne są produktu z retinolem i jego pochodnymi, kwasy owocowe, niacynamid i wiele innych. Co ważne, a o czym wiele osób zapomina, w okresie złuszczania trzeba pamiętać o stosowaniu kremów nawilżających.
Jak zadbać o skórę w zależności od wieku? Co warto stosować, gdy ma się np. 25 lat?
W wieku około 25. roku życia stosujemy przede wszystkim profilaktykę przeciwstarzeniową, czyli pamiętamy o wspomnianych kremach z filtrem, których używamy niezależnie od typu skóry. Lepiej unikać nadmiernego opalania. Skórę suchą natłuszczamy odpowiednimi emolientami, a skórę trądzikową leczymy różnymi sposobami, aby nie powstały blizny lub przebarwienia. Jeśli już są, można skonsultować, jaki zabieg może pomóc je zredukować lub usunąć.
A jak zadbać o skórę w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym? To szczególny czas w życiu kobiety, gdy wiele z nich skarży się na zmiany związane ze skórą.
Tak, ponieważ w okresie menopauzy w błyskawiczny sposób tracimy jędrność skóry. Jeśli pacjentki mogą przyjmować hormonalną terapię zastępczą, korzystają z niej pod kontrolą ginekologa. Z punktu widzenia dermatologa pielęgnacja skóry w okresie menopauzy powinna być wzmożona, połączona ze stymulatorami kolagenu i kwasem hialuronowym. Warto też rozważyć odpowiednio dobrane zabiegi i stosowanie kremów z czynnikami aktywnymi.
Czy można przygotować skórę, zadbać o nią tak, aby jak najłagodniej przejść czas przyśpieszonego starzenia się skóry? Czego być może unikać? Wiadomo, że to oczywiście indywidualna sprawa, kiedy zaczną się procesy starzenia.
Procesy starzenia skóry zależą przede wszystkim od genów. Jeśli chcemy zobaczyć, jak będziemy wyglądać, popatrzmy na rodzica, do którego jesteśmy podobne. To może pokazać, w którym miejscu pojawią się np. pierwsze zmarszczki czy skóra szybciej straci jędrność. Wpływ na zmiany mają też hormony i choroby współistniejące, ale i nasz tryb życia, to czy np. palimy papierosy czy nadmiernie się opalamy, co nie jest dobre, a nadmiar może prowadzić do poważnych problemów i chorób, a nawet nowotworów skóry. Dlatego, aby nasza skóra wyglądała zdrowo i jak najdłużej była jędrna, prawidłową pielęgnację należy zacząć od wczesnych lat.
Nasza skóra ma jednak zdolności regeneracyjne. Na czym polega naturalna odnowa komórek i jak wspierać te procesy zimą?
Tak, naskórek złuszcza się i regeneruje przez 28 dni, więc aby zredukować pewne uszkodzenia, potrzeba czasu. Dlatego też np. każdy plan pielęgnacyjny nie przyniesie efektów po tygodniu stosowania. Na powierzchni skóry znajduje się płaszcz hydrolipidowy, zbudowany z wody oraz lipidów. Z kolei w skład tłuszczów wchodzą głównie ceramidy, cholesterol, a także wolne kwasy tłuszczowe. W przypadku skóry suchej, bo to ona może być najbardziej problematyczna zimą, warto zwrócić uwagę na wsparcie odbudowy naturalnego płaszcza lipidowego, ponieważ jego zniszczenie powoduje pękanie i wysychanie skóry oraz nadmierną, przeznaskórkową utratę wody z jej głębszych warstw. O prawidłowym nawilżaniu powinny jednak również pamiętać osoby korzystające z peelingów, niezależnie od pory roku.
A poza odpowiednio dobraną pielęgnacją, jakie zabiegi poleca się w poszczególnych grupach wiekowych? Które mogą wpływać na poprawę kondycji skóry, a czego lepiej unikać?
U młodych osób stawiam przede wszystkim na odpowiednią pielęgnację, a z zabiegów kosmetycznych polecam m.in. peelingi, mezoterapię igłową i lasery nieablacyjne. Z kolei u osób starszych polecam stymulatory kolagenu, kwas hialuronowy, różnego rodzaju lasery oraz zabiegi maszynami, toksynę botulinową i właściwie dobrane kremy.
Jak już wspominałam, przez cały okres życia proponuję promować "zdrową, jasną skórę", czyli nie nadużywać słońca i chronić się przed promieniami UV, nie zapominając o suplementacji witaminy D3. Zamiast papierosa proponuję zjeść surową marchewkę czy seler naciowy. Papierosy i promienie ultrafioletowe bardzo niszczą naszą skórę. Warto może podkreślić, że opalanie doprowadza do tzw. elastozy posłonecznej, a uszkodzony m.in. w ten sposób stelaż z włókien kolagenowych trudno jest odbudować, dlatego łatwiej i taniej jest temu zapobiegać. Moje pacjentki prawidłowo prowadzone w zakresie profilaktyki starzenia, wyglądają dzisiaj ładniej niż gdy zjawiły się w moim gabinecie np. 15 lat temu. Czas dla ich skóry się zatrzymał. Jako dermatolog cenię sobie naturalność, skupiając się na potrzebach skóry i pacjenta, bo przesada w każdą stronę też nie jest dobra.
*Dr n. med. Danuta Dąbrowska jest lekarką, specjalistką dermatologii z ponad 20-letnim stażem. Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku, gdzie uzyskała też stopień doktora nauk medycznych. Od 2005 roku zajmuje się medycyną estetyczną, dermatologią oraz laseroterapią. Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl