Jak podziękować rodzicom podczas wesela?
Podczas wesela jest wiele ceremoniałów, które para młoda musi wykonać. Wśród nich szereg podziękowań, składanych w różnych momentach przyjęcia: za życzenia, za prezenty, za przybycie, gościom, księdzu, świadkom, organizatorom. Te dla rodzicom są szczególne. Zwykle jest jeden z bardziej sentymentalnych i wzruszających momentów na weselu. Dlatego ważne jest, żeby nie przesadzić i nie zrobić ze ślubnych podziękowań dla rodziców pustej „szopki”. Warto pochylić się nad nimi z większą uwagą.
24.04.2012 | aktual.: 03.05.2012 14:20
Podczas wesela jest wiele ceremoniałów, które para młoda musi wykonać. Wśród nich szereg podziękowań, składanych w różnych momentach przyjęcia: za życzenia, za prezenty, za przybycie, gościom, księdzu, świadkom, organizatorom. Te dla rodzicom są szczególne. Zwykle jest jeden z bardziej sentymentalnych i wzruszających momentów na weselu. Dlatego ważne jest, żeby nie przesadzić i nie zrobić ze ślubnych podziękowań dla rodziców pustej „szopki”. Warto pochylić się nad nimi z większą uwagą.
Podziękowania powinny być złożone zaraz po pierwszym toaście, po pierwszym tańcu albo po oczepinach. Nie warto w tej sytuacji liczyć na wenę twórczą, która może przyjdzie w trakcie wesela, ale przygotować wcześniej tekst podziękowań. I to zazwyczaj stanowi największy problem. Młodzi zastanawiają się, co powinni powiedzieć w tej ważnej chwili. Przede wszystkim to, co serce dyktuje.
Osobiste podziękowania są najmilsze. Najczęściej dziękuje się za wychowanie, za wspaniałe dzieciństwo, za wsparcie i za pomoc w organizacji ślubu i wesela. Można jednak przypomnieć miłe chwile z dzieciństwa, jak tata uczył jeździć na rowerze, a mama w tajemnicy pozwalała nie pójść do szkoły. Jeśli jednak nic konstruktywnego młodej parze do głowy nie przychodzi, można skorzystać z gotowych podziękowań, wzorów sporo jest w internecie. Można też o pomoc poprosić konsultantkę ślubną, jeśli z takowych usług korzystamy. Specjalistka pomoże ułożyć nam oryginalne i osobiste podziękowania.
Czy ich obdarować?
Kiedy mamy już gotowy tekst, czas zastanowić się nad upominkiem. Najczęściej jest to specjalnie dla nich dedykowana piosenka. Jej wybór jest dość istotny. Są oczywiście nieśmiertelne standardy takie jak: "Cudownych rodziców mam" Urszuli Sipińskiej, podczas której pan młody tańczy ze swoją mamą, a panna młoda z tatą. Potem można zamienić się i zatańczyć z teściową i teściem. Ale niekoniecznie musi być utwór na temat rodziców, może być ich ukochana piosnka. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że rodzice partnera mogą mieć inne preferencje, wtedy im podziękowania składamy oddzielnie.
Miłym akcentem jest też podarowanie bukietu kwiatów. Można do kwiatów dołączyć kosz z prezentami, a w nim najlepiej coś co będzie przypominało o ślubie, np. wino z inicjałami młodych na etykiecie. Można też dołączyć do tego pisemne podziękowania, które będą pamiątką na lata.
Nieco więcej wysiłku będzie kosztował specjalnie na tę okazję skomponowany fotoalbum, w którym znajdą się zdjęcia z ważnych dla rodziny chwil, np. z dzieciństwa młodych, potem z wspólnych wjazdów, również tych z rodzicami. Na koniec warto zostawić miejsce na zdjęcia z wesela i ślubu, które będą ukoronowaniem pamiątki.
Innym ciekawym prezentem dla rodziców może być prezentacja multimedialna. Podobnie jak w przypadku zdjęć powinny na niej znaleźć się ważne dla rodziny momenty. Pod zdjęciami mogą być zabawne komentarze. A może para woli romantyczną muzykę jako podkład. Taki filmik można wyświetlić na rzutniku podczas wesela. A kopie wręczyć rodzicom. Będzie miłym prezentem i pamiątką przypominającą dzień ślubu.
Dla tych, którzy nie mają pomysłu na prezent rodzicom z pomocą spieszą producenci ślubnych gadżetów. Można kupić na tę okazję kilka rodzajów statuetek. I tak „serce wdzięczności” to sposób na wyrażenie miłości i wdzięczności. „Skrzydła miłości” to statuetka przedstawiająca uskrzydloną postać, gdzie skrzydła mają symbolizować ojcowską i matczyną opiekę. „Życie to sztuka” to statuetka dla tych, którzy chcą podziękować rodzicom za dotychczasową pomoc w życiowych problemach. Dla niektórych takie rozwiązanie może jednak wydawać się nieco kiczowate. Innym rozwiązaniem są dyplomy dla wzorowych rodziców. Zdecydowanie dla tych, którzy mają poczucie humoru i rzeczywiście byli wzorowymi rodzicami.
Lepiej zrezygnować
Chociaż dziękowanie rodzicom to niemal stały element polskich wesel, są sytuacje w których lepiej z nich zrezygnować. Przede wszystkim musicie ustalić, czy rodzice będą zachwyceni upublicznieniem intymnych chwil. Nie każdy to lubi. Zazwyczaj dzieci wiedzą, że np. mama nie znosi publicznych wystąpień, a do takich zmuszą ją podziękowania. Można porozmawiać z nimi wcześniej o tym pod warunkiem, że nie zepsujecie im niespodzianki. Jeśli nie lubią nadętych i egzaltowanych sytuacji lepiej zaprosić ich na kolację, gdzie osobiście podziękujecie za pomoc w urządzeniu wesela.
Zdarza się, że jednego z rodziców nie zapraszacie na ślub, bo jesteście z nim skłóceni, albo rodzice są po rozwodzie. No cóż, wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się zrezygnowanie z publicznych podziękowań na rzecz kameralnych. Nie narażając siebie, ani nikogo innego na krępujące, czy też nietaktowne sytuacje. Zdarza się też, że choć rodzice są na weselu, to jednak mamy do nich żal.
Wtedy składanie takich oficjalnych podziękowań wypadłoby sztucznie. I bardzo ważna sprawa, jeśli nie dziękuje się rodzicom panny młodej, to tak samo postępuje się wobec rodziców pana młodego. Nawet jeśli sytuacja jednej ze stron jest z goła odmienna.
(mos/bb)