Trwa ładowanie...

Jak zachować się w czasie burzy? O tych zasadach trzeba pamiętać

Jak zachować się podczas burzy? Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam być bezpiecznym. To ważne, ponieważ nawałnice są coraz częstszym zjawiskiem, a najczęstsze błędy podczas burzy mogą ściągnąć na nas śmiertelne zagrożenie.

Share
Co robić w czasie burzy? Istnieje kilka zasadCo robić w czasie burzy? Istnieje kilka zasadŹródło: Adobe Stock
d2ieegd

Burze stanowią śmiertelnie niebezpieczne zagrożenie. Kiedy nadchodzą, najlepiej przebywać w zamkniętym pomieszczeniu z piorunochronem. Jeśli to niemożliwe - należy wiedzieć, jak się chronić przed burzą.

Najczęstsze błędy podczas burzy. Te zachowania mogą być groźne

Jak zachować się podczas burzy? Podstawowym błędem, który często popełniamy jest przede wszystkim bagatelizowanie załamania pogody. Zwłaszcza jeśli jesteśmy na łonie natury, szczególnie nad wodą lub w górach, musimy być bardzo wyczuleni na oznaki zmieniającej się aury, kłębiące się ciemne chmury i pierwsze grzmoty. Gdy tylko zauważymy, że nadchodzi burza, koniecznie powinniśmy wyjść z wody, a w górach zawrócić i zejść jak najniżej, z dala od kamienistych ekspozycji.

Powszechnym błędem jest też chowanie się pod drzewami podczas burzy. Mimo że specjaliści od dawna apelują, aby tego nie robić, wciąż wiele osób naraża swoje zdrowie i życie w ten sposób. Jeśli stajemy pod osamotnionym wysokim drzewem, ale także pod latarnią czy słupem, jesteśmy narażeni na uderzenie pioruna. Wiatr podczas burzy jest często silny – możemy więc ucierpieć też przez spadające gałęzie.

d2ieegd

Czy wyłączać sprzęty elektroniczne podczas burzy? Odpowiedź jest jedna – zdecydowanie tak. Musimy jednak pamiętać, że należy odłączyć je z gniazdka. Inaczej, kiedy piorun uderzy niedaleko domu, może dojść do zwarcia instalacji, a ostatecznie do pożaru.

Jak chronić się podczas burzy? Te zachowania nie pomogą

Popularnym mitem jest przekonanie, że jeśli nie mamy się gdzie schować, podczas burzy trzeba położyć się na ziemi. To wydaje się logiczne, skoro pioruny uderzają w najwyższe obiekty – a jednak to błąd i ryzykujemy w ten sposób porażeniem prądem. Jeśli jesteśmy podczas burzy na otwartym terenie, najlepiej kucnąć ze złączonymi stopami.

Czy podczas burzy trzeba wyłączyć telefon komórkowy? Mimo że istnieje powszechne przekonanie, że korzystanie z telefonu ściąga pioruny, to mit. Komórka oraz komputer są zbyt małymi urządzeniami, aby narazić nas na niebezpieczeństwo.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Nad Polskę nadciągają burze. Oto najczęstsze błędy popełniane podczas nawałnicy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ieegd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ieegd
d2ieegd