Blisko ludziJak zachowuje się pies przed śmiercią? Oto sygnały, że pupil odchodzi

Jak zachowuje się pies przed śmiercią? Oto sygnały, że pupil odchodzi

Choć bardzo trudno pogodzić się z tą myślą, to niestety każdy pupil zamknie kiedyś oczy i już ich nie otworzy. Psy są w większości przypadków traktowane jak członkowie rodziny, więc ich śmierć boli równie mocno. Jesteśmy jednak w stanie przygotować się w pewien sposób na tę chwilę, dostrzegając, że zbliża się wielkimi krokami. Zdradzają to konkretne zachowania psów.

Jak zachowuje się pies przed śmiercią?
Jak zachowuje się pies przed śmiercią?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Aleksandr Pobeda / EyeEm

11.08.2022 | aktual.: 11.08.2022 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Psy w naturalnych okolicznościach odchodzą ze starości lub z powodu choroby. Najczęściej nie dzieje się to nagle, więc mamy możliwość opiekować się pupilem w jego ostatnich miesiącach, tygodniach czy dniach życia i odpowiednio się z nim pożegnać. W jaki sposób można rozpoznać, że śmierć jest blisko? Psy zachowują się wtedy inaczej niż zwykle. Oto najczęściej pojawiające się sygnały. 

Najczęstsze oznaki, że pies odchodzi

Najczęściej występującym zachowaniem jest apatia. Pies nie ma ochoty się bawić, iść na spacer, czyli rezygnuje ze swoich dotychczas ulubionych czynności pomimo wielokrotnego zachęcania. Zwierzę zaczyna być coraz mniej aktywne, większość dnia przesypia. Drugim popularnym sygnałem jest brak apetytu. Zmiana zachowania może dotyczyć także kontaktu z człowiekiem. Nawet najbardziej towarzyski pies, który wcześniej uwielbiał się przytulać, może zacząć stronić od towarzystwa, ukrywać się, a nawet reagować agresywnie na próbę kontaktu. 

W ostatnich chwilach trzeba zadbać o komfort psa

Z drugiej strony inne psy mogą właśnie szukać tego kontaktu z człowiekiem. Niewerbalnie pokazują w ten sposób, że potrzebują wsparcia i troski od swojego opiekuna, którego darzą największym zaufaniem.

Wśród sygnałów, które zwiastują śmierć pupila, mogą znaleźć się również: drgawki, nietrzymanie moczu, problemy z oddychaniem, brak równowagi czy bladość dziąseł, która świadczy o niskim ciśnieniu krwi. Ważne, by w tych trudnych chwilach zapewnić psu komfort i spokój, a wcześniej rzecz jasna dobrą opiekę weterynaryjną.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (93)