Jaką kołdrę wybrać, żeby się nie pocić w czasie snu? Rodzaje zdrowych kołder oddychających
Zdrowa kołdra, która zapobiega nadmiernemu poceniu się ciała podczas snu, powinna mieć nie tylko oddychające wypełnienie, ale również dobrej jakości pokrycie. By dokonać właściwego wyboru, trzeba obiektywnie ocenić klasę ciepła w stosunku do własnych potrzeb oraz wziąć pod uwagę temperatury panujące na ogół w sypialni. Jaką kołdrę wybrać latem, a jaką zimą? Czy kołdry z wypełnieniem naturalnym sprawdzają się lepiej o tych z wkładem syntetycznym? Sprawdzamy, porównujemy i obalamy mity.
Rodzaje kołder oddychających z wypełnieniem naturalnym
Kołdry z wypełnieniem naturalnym mają bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne oraz zdolność do przepuszczania powietrza, dzięki czemu zapewniają utrzymanie ciepła, a jednocześnie nie sprzyjają wzmożonej potliwości. Do naturalnych materiałów, którymi wypełnia się kołdry, należą m.in.: pierze, puch, wełnę, jedwab, a także włókna bambusowe. Nie wszystkie nadają się jednak dla alergików. Pierze, puch i wełna mogą uczulać. Co więcej, mają tendencję do zbierania kurzu i sprawiają trudności związane z czyszczeniem. Pierze i puch w ogóle nie nadają się do prania w warunkach domowych.
- Kołdry oddychające z pierza
Kołdry z pierza świetnie wchłaniają wilgoć ze skóry, są bardzo ciepłe, miękkie, a przy tym tanie. Da się je kupić w cenie od 150 złotych. Wykazują jednak słabą sprężystość, przez co mogą ulec odkształceniu. Wadą kołder z pierza jest też ich ciężar, który wynosi nawet do 3 kilogramów. Osoby, których dotyczy problem nadmiernej potliwości, na ogół czują się lepiej pod nieco lżejszym okryciem.
- Kołdry oddychające z puchu
Kołdry puchowe są oceniane wyżej od kołder z pierza, głównie ze względu na to, że lepiej izolują przed zimnem, znacznie mniej ważą oraz charakteryzują się większą sprężystością. Kosztują średnio 150–300 złotych, ale ich cena może być znacznie wyższa i sięgać nawet kilku tysięcy złotych, jeśli puch został pozyskany z ptactwa o wysokiej jakości piór, np. kaczek islandzkich czy kaczek edredonowych. Wśród kołder puchowych z niższej półki cenowej warto szukać takich, które zostały wypełnione puchem gęsim.
- Kołdry oddychające z wełny
Kołdry wełniane bardzo dobrze ogrzewają i są niezwykle puszyste. Wykazują dużą przewiewność, a ponadto idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Uchodzą za pomocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z reumatyzmem i nerwobóli. Wypełnienie z wełny jest higroskopijne, co oznacza, że pochłania pojawiającą się na powierzchni ciała wilgoć. Do szycia tego typu kołder oddychających wykorzystuje się głównie wełnę z merynosów australijskich. Na popularności zyskuje też wełna wielbłądzia i wełna z alpaki. Za największą zaletę włosia zwierzęcego należy uznać to, że "pracuje" przez cały rok. Kurczy się, kiedy jest zimno i rozpręża się, gdy wzrasta temperatura. Kołder wełnianych można więc używać zarówno latem, jak i zimą. Najtańsze kosztują około 200 złotych, ale za ekskluzywne, przyjazne alergikom trzeba zapłacić nawet 3,5 tysiąca.
- Kołdry oddychające z jedwabiu
Kołdry jedwabne zapewniają wyjątkowy komfort snu. Są bardzo lekkie, idealnie miękkie i delikatne w dotyku. Potrafią regulować temperaturę ciała dzięki wysokiej chłonności. Wykazują działanie hipoalergiczne, dlatego zalecane są nie tylko osobom z nadpotliwością, ale również chorym na astmę i borykającym się z problemami dermatologicznymi. Dobrej jakości kołdry jedwabne da się kupić w cenie 500–600 złotych. Kołdry wypełnione włóknami zagęszczanymi, które gwarantują komfort cieplny nie tylko latem, ale i zimą, to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych.
- Kołdry oddychające z bambusa
Kołdry bambusowe słyną z właściwości perspiracyjnych. Zapewniają przewiewność niezależnie od warunków temperaturowych panujących w sypialni. Stwarzają więc idealne warunki do komfortowego snu tym, którzy mają problem z nadmierną potliwością. Włókna bambusowe działają antybakteryjnie, zatem oprócz tego, że pochłaniają wilgoć, zapobiegają również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Używanie kołder z bambusu wpływa korzystnie na kondycję skóry, która może swobodnie oddychać. Ceny takich kołder zaczynają się od 120 złotych, najtańsze mogą być jednak wypełnione włóknami skażonymi przez pestycydy.
Rodzaje kołder oddychających z wypełnieniem syntetycznym
Wbrew powszechnie panującej opinii kołdry oddychające nie muszą mieć wypełnienia naturalnego. Nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie do produkcji kołder włókien syntetycznych – i to w taki sposób, by sprzyjały termoregulacji oraz przepuszczalności powietrza. Tego typu kołdry są bardzo atrakcyjne pod względem cenowym, a co najważniejsze nadają się do wielokrotnego prania w pralce bez ryzyka, że utracą swoje właściwości. Mogą je użytkować nawet alergicy, ponieważ włókna syntetyczne nie uczulają. Często są również pokryte środkami grzybo- i bakteriobójczymi.
- Kołdry oddychające z poliestru – czy to możliwe?
Kołdry z wkładem poliestrowym należą do najlepiej dostępnych elementów wyposażenia sypialni. Charakteryzują się lekkością, elastycznością i antystatycznością. Choć poliester nie chłonie wilgoci tak dobrze, jak bambus czy wełna, odpowiednio przygotowany pozwala skórze oddychać. Przewiewność zapewnia mu czterokanalikowa budowa włókien, która wpływa również na puszystość kołdry. Istnieje jednak spore ryzyko związane z zakupem takiej kołdry – rynek zalewany jest poliestrem słabej jakości, produkowanym najtańszym kosztem. Niejedna kołdra poliestrowa potrafi więc pogłębić problem nadpotliwości. Podejrzenia powinna wzbudzić cena poniżej 100 złotych (w przypadku rozmiaru 200x220). Wadą wypełnienia poliestrowego jest też to, że nie zawsze wystarcza do zapewnienia komfortu cieplnego w chłodne noce. Dobrze jednak sprawdza się latem.
- Kołdry oddychające z silikonu – co wspólnego mają z kołdrami puchowymi?
Dużą popularnością cieszą się kołdry z silikonowanym wypełnieniem syntetycznym, które sprawia, że ryzyko powstania odkształceń na posłaniu spada do minimum. Włókna nie zbijają się ani nie spłaszczają, a przy tym dzięki silikonowemu pokryciu są chronione przed dostępem kurzu i bakterii. Skręca się je termicznie, a ich spiralny kształt gwarantuje nie tylko sprężystość kołdry, lecz także prawidłową cyrkulację powietrza, które krąży cienkimi kanalikami znajdującymi się wewnątrz włókien. Najwyższy komfort zapewniają kołdry oddychające wypełniane granulatem silikonowym, który imituje puch. Mają one właściwości kołder puchowych, ale są przystosowane do samodzielnego prania w domu.
Z jakiego materiału powinno być pokrycie oddychającej kołdry?
Żeby kupić zdrową kołdrę, trzeba starannie dobrać nie tylko jej wypełnienie, ale również pokrycie, które w dużym stopniu wpływa na przepuszczalność powietrza. Idealnie sprawdza się w tej roli bawełna, która jest bardzo przewiewna, ale charakteryzuje się niezbyt dużą wytrzymałością. Można więc zdecydować się na pokrycie bawełniano-poliestrowe. Sprawia ono, że oddychająca kołdra jest w stanie służyć przez lata mimo intensywnego użytkowania. Wśród pokryć bawełniano-poliestrowych znajdują się m.in. policotton (65% poliestru, 35% bawełny) i frotte (5% poliestru, 95% bawełny). Dla tych, którzy pocą się w nocy, znacznie lepszy będzie materiał o większej zawartości bawełny.
Kołdry oddychające z wyższej półki pokrywane są jedwabiem i satyną. Te szlachetne materiały są nie tylko wyjątkowo przyjemne dla skóry, ale również bardzo estetyczne.
Zdrowa kołdra – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nawet zdrowa kołdra z najwyższej jakości wypełnieniem i pokryciem może okazać się nieodpowiednio dobrana. Dokonując ostatecznego wyboru, trzeba uwzględnić własne preferencje związane z temperaturą podczas snu. Dla zmarzluchów, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w zimnych murach domów jednorodzinnych, polecane są kołdry z wsadem naturalnym. Najlepszą izolację dają puch i wełna, które nie mają sobie równych, jeśli chodzi o wypełnienie kołder zimowych. W przypadku kołder na lato i do ciepłych mieszkań w blokach bardzo dobrze sprawdzają się granulaty silikonowe i wkłady jedwabne.
Warto również pamiętać, że zdrowe kołdry odznaczają się starannym wykonaniem, które ma wpływ nie tylko na długość użytkowania, ale również na komfort snu. Dobrze o ich jakości świadczy duża ilość przeszyć, które zapobiegają przemieszczaniu się wypełnienia. Wkład zbity w dolnej części kołdry sprawia, że traci ona zdolność do zapewnienia odpowiednich warunków cieplnych.