Trwa ładowanie...

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania w bloku?

Biorąc pod uwagę stosunek zarobków do cen nieruchomości, koszty utrzymania mieszkania w Polsce należą do jednych z najwyższych w Europie. Składają się one z: czynszu administracyjnego do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, opłat za prąd, gaz, wodę i śmieci. Do tych opłat nierzadko dochodzi również rata za kredyt mieszkaniowy.

Share
Ile kosztuje utrzymanie mieszkania w bloku?
Źródło: iStock.com, fot: -
d4e2cb4

Utrzymanie mieszkania w bloku — podstawowe opłaty

Koszt utrzymania mieszkania uzależniony jest od wielu czynników — najważniejszym z nich są oczywiście lokalizacja, metraż, standard oraz liczba domowników. Zdecydowanie największy udział w ogólnych kosztach utrzymania mieszkania ma czynsz, który należy opłacać raz miesiącu do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W takich dużych miastach jak np. Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław za czynsz będziemy musieli zapłacić ok. 400-600 zł. W cenie czynszu znajdują się opłaty za wodę, ścieki i centralne ogrzewanie. Nierzadko w ramach comiesięcznej opłaty do spółdzielni mieszkaniowej musimy także opłacać składkę na fundusz remontowy i utrzymanie części wspólnych.

W ramach podstawowych kosztów utrzymania mieszkania możemy również wymienić opłaty za media: prąd i gaz, których wysokość uzależniona jest bezpośrednio od zużycia. Wpływ na wysokość rachunków za media ma także wybór dostawcy i liczba domowników. Inną comiesięczną opłatą, którą ponoszą osoby mieszkające w bloku, jest wywóz śmieci. Cena za tego typu usługę uzależniona jest przede wszystkim od liczby domowników, z reguły nie przekracza ona 10 zł na osobę za miesiąc.

Wyposażenie mieszkania i domu kupisz teraz znacznie taniej dzięki WP radarOkazji.

Kredyt na mieszkanie

Kredyt mieszkaniowy może znacznie podwyższyć ogólne koszty utrzymania mieszkania. W obecnych czasach niewiele osób może pozwolić sobie na zakup mieszkania bez obciążenia kredytowego. Związane jest to przede wszystkim z relatywnie wysokimi cenami nieruchomości w porównaniu do zarobków. Dla przykładu: ok. 60 m2 mieszkanie w Warszawie kosztuje 500 000 zł. Przy założeniu, że zaciągniemy na ten cel kredyt na 30 lat, nasza miesięczna rata wyniesie ponad 2000 zł. Znacznie lepiej pod tym względem jest w mniejszych miejscowościach lub na peryferiach dużych miast.

Dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku?

Wiele młodych małżeństw stoi przed wyborem: dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku — zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przy czym to, co dla innych jest wadą, dla drugich może być zaletą i na odwrót.

Zalety domu jednorodzinnego:

 • Prywatność, spokój i ograniczony kontakt z sąsiadami.
 • Duża powierzchnia użytkowa.
 • Własne podwórko pozwalające na organizację przyjęć na świeżym powietrzu.
 • Swoboda dla dzieci i zwierząt na podwórku.
 • Garaż, który chroni samochód przed czynnikami zewnętrznymi.

Wady domu jednorodzinnego:

 • Dojazd do pracy, szkoły, na zajęcia dodatkowe itp. - jest to szczególnie uciążliwe w przypadku sporych odległości do aglomeracji miejskich.
 • Dbanie o podwórko — koszenie trawnika, sadzenie roślin i ich pielęgnacja, a w zimie również odśnieżanie podjazdu.
 • Koszty utrzymania, w tym szczególności za: ogrzewanie w sezonie grzewczym.

Zalety mieszkania w bloku:

 • Bliska odległość do sklepu, szkoły, pracy (zwłaszcza jeśli mieszkamy i pracujemy w centrum miasta).
 • Ogrzewanie miejskie.
 • Mniejsza powierzchnia do sprzątania.
 • Bliski kontakt z sąsiadami.

Wady mieszkania w bloku:

 • Brak własnego podwórka.
 • Ograniczony metraż (mieszkania większe niż 70 m2 należą do rzadkości).
 • Stosunkowo duży hałas zza okna (zwłaszcza jeśli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy).
d4e2cb4

Podziel się opinią

Share
d4e2cb4
d4e2cb4