Kanapa do małego salonu. Jaką wybrać?

Kanapa do małego salonu. Jaką wybrać?

Kanapa do małego salonu. Jaką wybrać?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.09.2018 14:47, aktualizacja: 27.09.2018 15:36

Aranżacja małych pomieszczeń jest dużym wyzwaniem. Przy urządzaniu małego salonu warto zdecydować się na zakup niewielkiej, ale wygodnej kanapy. Producenci pozostawiają do dyspozycji klientów różne modele, od narożników, przez sofy, po wersalki.

Jak dobrać odpowiednią kanapę do małego salonu?

Niewielkie pomieszczenia wymagają specjalnych rozwiązań. Najważniejsze jest, żeby wnętrze spełniało powierzoną mu rolę, a przy okazji było estetyczne i wizualnie zrównoważone. Dlatego nie najlepiej w małych salonach wyglądają ogromne meble wypoczynkowe, które zajmują ogrom miejsca, tak przecież potrzebnego, żeby wygodnie korzystać z pokoju. Tak samo jest w sytuacji odwrotnej – malutkie mebelki w wielkich pokojach zwyczajnie nikną.

Idealna kanapa do małego salonu powinna zatem mieć odpowiednie gabaryty. Nawet sofy mieszczące trzy osoby mogą być niewielkie i wciąż wygodne. Decydując się na zakup kanapy do małego salonu, należy wziąć pod uwagę również jaką funkcję ten mebel ma spełniać. Jeśli na przykład ma stanowić miejsce do spania dla gości, to powinien posiadać rozkładaną część, przynajmniej na 140 cm szerokości. Z kolei salon, który jest jednocześnie sypialnią gospodarzy, powinien zostać wyposażony w kanapę wygodną i szeroką po rozłożeniu, ale relatywnie niewielką w postaci wyjściowej.

Istnieje kilka modeli kanap, które z powodzeniem nadadzą się do małego salonu. Może to być narożnik, wersalka lub sofa. Wybór powinien paść na ten mebel, który będzie odpowiadać potrzebom domowników.

Kanapa do małego salonu – zgrabny narożnik

Do zalet narożnika zaliczyć można to, że jest ustawny, co w małym salonie może okazać się niezwykle ważne. Poza tym nawet przy skromnych gabarytach może pomieścić cztery osoby siedzące. Większość kanap narożnych skonstruowana jest tak, żeby służyć również jako wygodne miejsce do spania.

W niewielkich pokojach dziennych sprawdzi się narożnik bez oparcia za krótszą jego częścią. Ustawiony tą stroną ku środkowi salonu będzie świetnym miejscem do wypoczynku w każdej sytuacji.

Wąska kanapa do małego salonu z funkcją spania

Salon, który ma być pokojem gościnnym lub sypialnią gospodarzy, najlepiej wyposażyć w wersalkę lub tapczan. Oba te rodzaje kanap mają bowiem funkcję spania. Wersalka to mebel długi, ale wąski przed rozłożeniem. Sprawdzi się zatem w salonach na planie prostokąta.

Z kolei tapczan mieści dwie, maksymalnie trzy osoby siedzące i rozkłada się wzdłuż. Dlatego na takie rozwiązanie powinni zdecydować się ci, którzy mają do zaaranżowania salon w formie kwadratu.

Nierozkładana mała sofa do niewielkiego salonu

Jeśli w mieszkaniu o małym salonie zorganizowany został pokój dla gości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby meblem wypoczynkowym w pokoju dziennym była nierozkładana sofa. Tego typu kanapa do salonu będzie z pewnością wąska, dlatego wpasuje się w skromną w rozmiarach przestrzeń.

Małą sofę będzie łatwo przenosić podczas przemeblowania. Osadzona na cienkich nóżkach pozwoli również na dokładne mycie pod nią podłogi.