UrodaKaszaki na twarzy – przyczyny powstawania i leczenie

Kaszaki na twarzy – przyczyny powstawania i leczenie

Kaszaki na twarzy – przyczyny powstawania i leczenie
Źródło zdjęć: © iStock.com | Lordn
19.06.2018 18:36, aktualizacja: 02.08.2018 10:01

Kaszaki to nieestetyczne zmiany skórne powstające w miejscu gruczołów łojowych. Można redukować je domowymi sposobami lub udać się na ich chirurgiczne usunięcie.

Czym są kaszaki?

Kaszaki to łagodne zmiany skórne, które przybierają postać małego guzka. Inaczej nazywane są cystami naskórkowymi lub torbielami łojowymi. Pojawiają się w miejscu gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych jako efekt zaczopowania ujść gruczołów. Kaszaki zbudowane są w środku z wielowarstwowego nabłonka płytkiego i wypełnione komórkami naskórka oraz substancjami łojowymi, które po przebiciu kaszaka wylewają się w postaci żółtawej substancji o dość nieprzyjemnym zapachu.

Kaszaki pojawiają się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. Typowymi miejscami, w których powstają na twarzy, skórze głowy, tułowiu i w okolicach narządów płciowych. W większości przypadków kaszaki same się wchłaniają, niekiedy jednak potrzebna jest interwencja chirurga.

Przyczyny powstawania kaszaków to:

  • zmiany hormonalne,
  • mechaniczne uszkodzenia skóry,
  • brak wystarczającej higieny skóry.

Warto zaznaczyć, że tworzenie się kaszaków jest zdecydowanie częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Dodatkowo badania dowodzą, że częściej dotyczą osób o ciemniejszej karnacji.

Kaszaki a prosaki

Kaszakami bardzo często nazywane są prosaki, czyli drobne białe uwypuklenia na skórze, pojawiające się najczęściej w okolicy oczu, czoła i na nosie. Powstają one w wyniku nadmiernego zrogowacenia ujść gruczołów łojowych. Są jednak delikatniejsze od kaszaków. Zdarza się, że próba samodzielnego usunięcia prosaka doprowadza do pojawienia się kaszaka.

Leczenie kaszaków na twarzy

W przypadku wystąpienia kaszaka na twarzy przede wszystkim nie należy go wyciskać. Może to powiem sprawić, że wda się w zmianę stan zapalny. To natomiast może doprowadzić do przeistoczenia się kaszaka w o wiele poważniejszą zmianę, a w najlepszym razie po usunięciu pozostawić widoczną bliznę.

To, co można zrobić w domu to złagodzenie zmiany. Zadziałają również działanie profilaktyczne pojawieniu się kaszaków:

  • dokładne mycie twarzy,
  • regularne wykonywanie peelingów złuszczających zrogowaciały naskórek,
  • stosowanie preparatów, które ograniczają produkcję łoju lub ściągają i wysuszają skórę.

Teraz na WP radarOkazji znajdziesz mnóstwo kosmetyków do twarzy i nie tylko.

Jeśli zmiana jest poważna i nęka od dłuższego czasu, należy koniecznie udać się do dermatologa. Ten może przepisać odpowiedni preparat lub zalecić zabieg chirurgicznego usuwania kaszaka.

Domowe sposoby na kaszaki na twarzy

Jednym z najlepszych domowych sposobów na kaszaki na twarzy jest zastosowanie specyfiku, w którego skład wchodzi skrzyp. Sprawdzi się, wtedy gdy kaszak jest jeszcze niewielki.

Przepis na kompres ściągający z naparu z liści skrzypu:

  • 2 szklanki wody,
  • 4 czubate łyżki skrzypu.
  • bandaż i wata.

Skrzyp należy zagotować w wodzie, tworząc tym samym napar. Gotowy i wystudzony należy przelać do czystego pojemnika. Aby usunąć kaszaka, należy nasączyć specyfikiem watę i przyłożyć ją do zmiany na skórze na kilka minut. Bandaż elastyczny pomoże przytrzymać wacik w jednym miejscu.