UrodaKaszaki na twarzy – przyczyny powstawania i leczenie

Kaszaki na twarzy – przyczyny powstawania i leczenie

Kaszaki to nieestetyczne zmiany skórne powstające w miejscu gruczołów łojowych. Można redukować je domowymi sposobami lub udać się na ich chirurgiczne usunięcie.

Kaszaki na twarzy – przyczyny powstawania i leczenie
Źródło zdjęć: © iStock.com | Lordn

19.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 10:01

Czym są kaszaki?

Kaszaki to łagodne zmiany skórne, które przybierają postać małego guzka. Inaczej nazywane są cystami naskórkowymi lub torbielami łojowymi. Pojawiają się w miejscu gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych jako efekt zaczopowania ujść gruczołów. Kaszaki zbudowane są w środku z wielowarstwowego nabłonka płytkiego i wypełnione komórkami naskórka oraz substancjami łojowymi, które po przebiciu kaszaka wylewają się w postaci żółtawej substancji o dość nieprzyjemnym zapachu.

Kaszaki pojawiają się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. Typowymi miejscami, w których powstają na twarzy, skórze głowy, tułowiu i w okolicach narządów płciowych. W większości przypadków kaszaki same się wchłaniają, niekiedy jednak potrzebna jest interwencja chirurga.

Przyczyny powstawania kaszaków to:

  • zmiany hormonalne,
  • mechaniczne uszkodzenia skóry,
  • brak wystarczającej higieny skóry.

Warto zaznaczyć, że tworzenie się kaszaków jest zdecydowanie częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Dodatkowo badania dowodzą, że częściej dotyczą osób o ciemniejszej karnacji.

Kaszaki a prosaki

Kaszakami bardzo często nazywane są prosaki, czyli drobne białe uwypuklenia na skórze, pojawiające się najczęściej w okolicy oczu, czoła i na nosie. Powstają one w wyniku nadmiernego zrogowacenia ujść gruczołów łojowych. Są jednak delikatniejsze od kaszaków. Zdarza się, że próba samodzielnego usunięcia prosaka doprowadza do pojawienia się kaszaka.

Leczenie kaszaków na twarzy

W przypadku wystąpienia kaszaka na twarzy przede wszystkim nie należy go wyciskać. Może to powiem sprawić, że wda się w zmianę stan zapalny. To natomiast może doprowadzić do przeistoczenia się kaszaka w o wiele poważniejszą zmianę, a w najlepszym razie po usunięciu pozostawić widoczną bliznę.

To, co można zrobić w domu to złagodzenie zmiany. Zadziałają również działanie profilaktyczne pojawieniu się kaszaków:

  • dokładne mycie twarzy,
  • regularne wykonywanie peelingów złuszczających zrogowaciały naskórek,
  • stosowanie preparatów, które ograniczają produkcję łoju lub ściągają i wysuszają skórę.

Teraz na WP radarOkazji znajdziesz mnóstwo kosmetyków do twarzy i nie tylko.

Jeśli zmiana jest poważna i nęka od dłuższego czasu, należy koniecznie udać się do dermatologa. Ten może przepisać odpowiedni preparat lub zalecić zabieg chirurgicznego usuwania kaszaka.

Domowe sposoby na kaszaki na twarzy

Jednym z najlepszych domowych sposobów na kaszaki na twarzy jest zastosowanie specyfiku, w którego skład wchodzi skrzyp. Sprawdzi się, wtedy gdy kaszak jest jeszcze niewielki.

Przepis na kompres ściągający z naparu z liści skrzypu:

  • 2 szklanki wody,
  • 4 czubate łyżki skrzypu.
  • bandaż i wata.

Skrzyp należy zagotować w wodzie, tworząc tym samym napar. Gotowy i wystudzony należy przelać do czystego pojemnika. Aby usunąć kaszaka, należy nasączyć specyfikiem watę i przyłożyć ją do zmiany na skórze na kilka minut. Bandaż elastyczny pomoże przytrzymać wacik w jednym miejscu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)