Każdy materiał wymaga innej pielęgnacji – podpowiadamy, jak dbać o buty
Zadbane buty to podstawa eleganckiego stroju. Wbrew pozorom ich czyszczenie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jeszcze trudniej jest dopilnować, by obuwie jak najdłużej wyglądało jak nowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że za szybsze niszczenie się butów nie odpowiada wadliwy materiał albo częste ich używanie, ale właśnie niewłaściwe czyszczenie.
Poniżej znajdziecie skuteczne sposoby na czyszczenie i konserwację obuwia. Odpowiednie stosowanie środków czyszczących sprawi, że będą nam służyć przez długi czas.
Jeśli buty są zabłocone lub zakurzone, wystarczy umyć je dokładnie pod wodą, jednak lepiej nie dopuścić do ich całkowitego zamoczenia. Podstawowym błędem, który popełniamy w takiej sytuacji, jest suszenie ich na grzejniku lub przy pomocy suszarki. Wtedy ryzykujemy, że skóra odkształci się lub skurczy. By temu zapobiec, lepiej wyjąć z nich wkładki i wypchać buty gazetami, które zapobiegną odkształceniom i wchłoną wilgoć. Pastę obuwniczą nakładamy dopiero na całkowicie suche buty, a po wchłonięciu przecieramy je flanelową szmatką. Domowym sposobem na czyszczenie jasnych butów jest wewnętrzna strona skórki od banana albo szmatka namoczona w zimnym mleku.
To trudny do czyszczenia materiał, który wymaga nieustannej pielęgnacji. W innym wypadku może dojść do odbarwień, przetarć i plam. Zwykle konserwacja polega na rozpyleniu odpowiedniego preparatu w formie sprayu, to jednak stanowczo za mało. Nubuk należy regularnie przecierać miękką, suchą gąbką, by pozbyć się cząstek pyłu zalegających w zakamarkach chropowatej powierzchni skóry. Wykonując okrężne ruchy dodatkowo ułożymy drobne włosy tak, by ujednolicić barwę butów. Jeżeli obuwie się ubrudzi, to sposobem naszych babć możesz wyczyścić je skórką od chleba lub przy pomocy talku – jeżeli plama jest tłusta.
Buty zamszowe są jeszcze trudniejsze w czyszczeniu niż nubuk, choć nie są tak podatne na uszkodzenia. Jesienią warto zadbać o impregnat, który ochroni buty przed przemoczeniem. Z reguły czyści się je na sucho z pomocą specjalnych gumowych kostek, jednak w przypadku silnego zabrudzenia sprawdzi się również ciepła woda z dodatkiem szarego mydła lub mikstura z mleka i sody oczyszczonej. Pół łyżeczki sody wsypujemy do niepełnej szklanki mleka, następnie nasączamy szmatkę i delikatnie przecieramy powierzchnię buta okrężnymi ruchami.
Po każdym treningu buty sportowe należy wysuszyć i wywietrzyć. Gdy wejdziesz do domu, musisz od razu wyciągnąć wkładki i poczekać, aż wyschną. Dopiero wtedy możesz włożyć obuwie do szafki bez obaw o rozwój bakterii. W celu zabezpieczenia się przed grzybicą, należy regularnie stosować specjalne dezodoranty do butów. Nie tylko utrzymają ich wnętrze w czystości, ale usuną zapach potu. Pamiętaj, że buty sportowe nie są przystosowane do prania, nawet jeśli zrobiono je z materiału lub siateczki – mogą się rozkleić.
Każda posiadaczka jasnych lub białych butów wie, jak trudne jest utrzymanie ich koloru. W zależności od materiału, z którego są zrobione, trzeba robić to na inne sposoby. Dobrym pomysłem jest mikstura z wody i kwasku cytrynowego, soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Do czyszczenia zamszu nada się natomiast szmatka zwilżona w occie. Białe podeszwy można wyczyścić szczoteczką i zwyczajną pastą do zębów.
Te sposoby pozwolą ci na utrzymanie butów w czystości przez długi czas. Regularne czyszczenie dodatkowo pomoże ci utrzymać je w dobrej kondycji. Domowe sposoby są przy tym równie skuteczne co specjalne specyfiki do pielęgnacji obuwia.