FitnessKazeina micelarna - odżywka białkowa. Jak ją stosować?

Kazeina micelarna - odżywka białkowa. Jak ją stosować?

Kazeina micelarna - odżywka białkowa. Jak ją stosować?
Źródło zdjęć: © iStock.com
20.09.2018 08:25, aktualizacja: 18.12.2018 12:21

Kazeina micelarna jest jednym z najpopularniejszych typów odżywek białkowych, których celem jest rozbudowa tkanki mięśniowej. Wykazuje ona działanie antykataboliczne, co oznacza, że zatrzymuje proces rozpadu mięśni. Kazeina jest białkiem polecanym osobom, które chcą schudnąć i jednocześnie budować masę mięśniową.

Czym jest kazeina?

Kazeina jest białkiem pochodzenia naturalnego, zawartym w mleku. Pozyskuje się ją przez odwodnienie, odtłuszczenie i usunięcie laktozy z mleka. Produktem tego procesu jest biały proszek, który sprzedawany jest wraz ze substancjami słodzącymi, które mają za zadanie poprawiać jego smak.

Kazeinę stosuje się przede wszystkim w celu wspomożenia procesu rozbudowy tkanki mięśniowej podczas aktywności fizycznej. Wówczas, gdy spożywamy to białko, ulega ono niemal natychmiastowej koagulacji. Następstwem tego procesu jest powstanie śluzowatego skrzepu, który jest bardzo wolno trawiony przez organizm człowieka.

W międzyczasie do krwioobiegu uwalniane są aminokwasy, które zaopatrują mięśnie w budulec. Nie bez znaczenia jest to, że kazeina dostępna jest na rynku w dwóch postaciach: kazeiny micelarnej i kazeinianu wapnia.

Kazeina micelarna jest produktem pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się ją w wyniku procesu mikrofiltracji. Dzięki temu w składzie tego białka znajduje się duża ilość: L-glutaminy i BBCA.

Kazeinian wapnia jest produktem powstającym w wyniku poddawania sera pasteryzacji i działaniu wysokiej temperatury. Tego typu produkt sprawdza się nieco gorzej niż kazeina micelarna, ponieważ jego proces wchłaniania jest znacznie krótszy.

Dawkowanie kazeiny

Większość odżywek białkowych należy spożywać bezpośrednio po treningu. Nieco inaczej jest w przypadku kazeiny, którą zaleca się przyjmować przed snem. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że w nocy mięśnie zaopatrywane w białko znacznie szybciej rosną. Dobrym pomysłem jest także spożywanie kazeiny pomiędzy treningami, zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy zjeść obiadu, ponieważ białko to jest bardzo sycące.

Kazeinę należy spożywać w dawce od 0,8 do 2,2 g na kilogram masy ciała. Jednorazowa dawka kazeiny nie może przekraczać 30 g, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu trawiennego.

Kazeina — skutki uboczne

Kazeina jest produktem pochodnym mleka, dlatego też nie powinny jej spożywać osoby, które są uczulone na mleko. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że to właśnie ten składnik odpowiada za reakcję alergiczną organizmu. Niekiedy jednak u osób zdrowych spożywanie kazeiny może skutkować:

W przypadku wystąpienia tych dolegliwości należy odstawić kazeinę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także