Blisko ludziKiedy powiedzieć "kocham"?

Kiedy powiedzieć "kocham"?

Kiedy powiedzieć "kocham"?

Ważnym momentem każdego związku jest chwila, kiedy padają te najważniejsze słowa. Są one deklaracją: chcę być z Tobą, już się nie waham. Często jednak zastanawiamy się, kiedy wypowiedzieć "kocham Cię", żeby nie przestraszyć partnera, ale też nie zwlekać zbyt długo z wyznaniem, zanim zacznie mieć wątpliwości co do naszych uczuć.

Ważnym momentem każdego związku jest chwila, kiedy padają te najważniejsze słowa. Są one deklaracją: chcę być z Tobą, już się nie waham. Często jednak zastanawiamy się, kiedy wypowiedzieć "kocham Cię", żeby nie przestraszyć partnera, ale też nie zwlekać zbyt długo z wyznaniem, zanim zacznie mieć wątpliwości co do naszych uczuć.

Któż z nas nie marzy, żeby usłyszeć te słowa. Często mamy wyobrażenia dotyczące chwili, w której one padną. Szczególne znaczenie ma wyznanie złożone po raz pierwszy. Dlatego warto zadbać o odpowiednią atmosferę, żeby ten moment był szczególny. Poczekaj z wyznaniem, jeśli masz wątpliwości co do swoich uczuć. Pośpiech nie będzie dobry, ani dla Ciebie, ani dla Twojego związku. Jeśli te ważne słowa padną na początku znajomości, kiedy druga strona nie jest jeszcze na nie gotowa, możesz spłoszyć partnera. Pamiętaj, że nie tylko Ty, ale też i On powinien być na to gotowy. Zastanów się więc, czy czuje to samo.

1 / 4

Kocham - to tak trudno powiedzieć

Obraz
© Jupiterimages

Poza tym osoba, która zbyt szybko składa takie deklaracje, wcale nie musi budzić entuzjazmu zakochanego, ale nieufność, bo skoro tak łatwo przychodzą jej tak ważne słowa, to widocznie nic dla niej nie znaczą. A z drugiej strony zwlekając w nieskończoność tracimy czas, kiedy już moglibyśmy być z naszym ukochanym bez obaw o jego uczucia, w pełnym zaufaniu i z rozumieniu. Pytanie więc, kiedy jest ten właściwy moment? Nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich. Każdy powinien do tego dojrzeć.

Zdarza się jednak, że chociaż ludzie się kochają, niełatwo przychodzą im wyznania. To może budzić w partnerze frustrację, bo jesteście razem już długo, a te najważniejsze słowa wciąż nie padają. Zastanawia się w takiej sytuacji: "Czy oby na pewno jestem kochany?". Czuje się niepewnie w związku. Może to doprowadzić do rozstania.

2 / 4

Ważne poczucie własnej wartości

Obraz
© Jupiterimages

Dlaczego niektórym przez gardło nie przechodzą słowa "kocham Cię"? Najczęściej w ogóle nie potrafią mówić o uczuciach. Wiele zależy od wychowania, problemy z wyrażaniem uczuć mają osoby, których rodzice nie okazywali uczuć ani wobec siebie, ani wobec dzieci.

One nie wiedzą, jak to się robi, nie mają wzorców. Nie bez znaczenia jest poczucie własnej wartości. Ci, którzy mają problemy z samoakceptacją, mogą obawiać się odrzucenia. Nawet jeśli nie mają powodów, żeby czuć się niepewnie w związku, asekurują się na wszelkie możliwe sposoby. Wolą zbudować wokół siebie bariery w nadziei, że w razie rozstania cierpienie będzie mniejsze. Od nich trudno będzie usłyszeć słowa: "Kocham Cię".

3 / 4

Chwila taka jak ta

Obraz
© Jupiterimages

Bywa też, że na wyznania nie decydują się osoby, które uchodzą za silne i zdecydowane. One często maskują emocje i za wszelką cenę chcą zachować image twardzieli, a wyznanie uczuć mogłyby być oznaką słabości, która w ich mniemaniu popsuje mozolnie budowany wizerunek. Często te słowa padają spontanicznie, pod wpływem chwili; często też czekamy, aż mężczyzna pierwszy zdecyduje się na wyznanie.

Bywa jednak, że nosimy się z zamiarem wyznania uczuć ukochanemu. Kiedy już zdecydujemy się na powiedzenie co czujemy, warto zadbać, żeby ta chwila była uroczysta. Zróbcie coś wyjątkowego, co będziecie mogli wspominać po latach, zarezerwuj stolik w restauracji, albo pojedźcie w swoje ulubione miejsce do Rzymu, czy Barcelony.

4 / 4

Nie odpowiadaj "To miło z Twojej strony"

Obraz
© Jupiterimages

Kiedy już usłyszymy z ust naszego partnera słowa "Kocham Cię", nie odpowiadajmy, "To miło z Twojej strony" albo "To dobrze". Optymalną sytuacją jest kiedy możemy odpowiedzieć tymi samymi słowami. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy pewni swoich uczuć, potrzebujemy na to więcej czasu. To trudna sytuacja, bo druga strona oczekuje od nas, że usłyszy, jak bardzo jest kochana.

Wtedy nie trzeba silić się na wyznania, ale w inny sposób pokazać ciepłe uczucia wobec partnera, pogłaskać go po ręku, pocałować, czy przytulić. Niezwykle ważne jest, żeby w takich sytuacjach wsłuchać się w nasze uczucia i być szczerym.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)