Trwa ładowanie...

Kim jest introwertyk? Poznaj najważniejsze cechy charakteru i niektóre stereotypy

Bardzo często o introwertyku mówi się w kontekście osoby mrukliwej, co wcale nie jest prawdą. To zdecydowany samotnik, który wykazuje dużą empatię w stosunku do swoich najbliższych i nie tylko. Kim jest introwertyk? Pytanie od lat budzi zainteresowanie, bo w końcu nie każda osoba zamknięta w sobie należy do tego typu osobowości.

Kim jest introwertyk? Przede wszystkim doskonale czuje się dobrze, gdy jest sam.Kim jest introwertyk? Przede wszystkim doskonale czuje się dobrze, gdy jest sam.Źródło: 123RF
d3aaqmc
d3aaqmc

Introwertyk w przeciwieństwie do ekstrawertyka zwraca się do własnego wnętrza, skąd czerpie energię oraz przede wszystkim spokój. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat osób określanych mianem introwertycznych, koniecznie sprawdź, jakie cechy są wyróżniające. Dzięki temu znacznie łatwiej zrozumiesz ich potrzeby oraz charakter.

Kim jest introwertyk – ważne wskazówki

Kim jest introwertyk? Zgodnie z powszechną definicją to osoba, która koncentruje się na własnych przeżyciach, ale jednocześnie nie daje tego po sobie poznać i nie pokazuje swoich emocji. Mocno przeżywa wszystkie wydarzenia, lecz z zewnątrz wydaje się osobą wycofaną lub opanowaną. Introwertyk stroni od rozrywek, chaosu oraz codziennej bieganiny, a bardziej skupia się na własnych przeżyciach wewnętrznych. Często preferuje odcięcie od nadmiaru zewnętrznych bodźców, w przeciwieństwie do ekstrawertyka. Jak wiadomo, nie każdy introwertyk i ekstrawertyk są stuprocentowymi typami, czasami łączą w sobie obie ścieżki.

Kim jest introwertyk – główne cechy charakteru

Chcąc rozpoznać osobę, w której dominują zachowania introwertyczne, warto poznać najważniejsze wyznaczniki, czyli cechy charakteru tej osobowości. W takim razie kim jest introwertyk? Te konkretne wyróżniki będą pomocne:

  • potrzebuje czasu na nawiązanie relacji;
  • najlepiej czuje się w samotności;
  • lepiej pracuje samodzielnie;
  • potrzebuje ciszy do skupienia;
  • woli ciekawe rozmowy;
  • dobry słuchacz;
  • mówi powoli;
  • ma ograniczone zainteresowania.
d3aaqmc

Kim jest introwertyk – czy jest nieśmiały?

Wbrew pozorom introwertyk nie oznacza od razu osoby nieśmiałej. To częsty błąd utożsamiania tego typu osobowości ze zjawiskiem nieśmiałości. W końcu nieśmiałość to lęk przed oceną społeczną, natomiast introwersja świadczy o reakcji na stymulację społeczną. Niektórzy po prostu wolą spędzanie czasu w spokojnych miejscach i nie należy tego zmieniać. Introwertyk ma przyczepioną łatkę mruka i odludka, co znowu jest bolesnym stereotypem.

Kim jest introwertyk – dlaczego samotność?

Introwertyk nie ma żadnego problemu ze swoją samotnością. Potrzebuje jej do odpoczynku oraz naładowania baterii do dalszych działań. W końcu introwertyk nie przepada za głośnymi miejscami, dużymi grupami oraz jałowymi dyskusjami. Za to jest świetnym słuchaczem i nawiązuje naprawdę solidne, choć nieliczne przyjaźnie. Introwertyk preferuje wykonywanie powierzonych zadań samodzielnie, ale przy tym wykazuje się prawdziwą kreatywnością. Współczesny świat niestety nie sprzyja introwertykowi, który każdego dnia musi zmierzyć się z ciągłym pędem oraz pospiechem życia.

3 zastosowania czerwonej szminki. Zrobicie nią cały makijaż

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3aaqmc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aaqmc