Klasyczny pokój dzienny – ciekawe pomysły na aranżację

Klasyczny pokój dzienny – ciekawe pomysły na aranżację

03.06.2019 11:19, aktual.: 03.06.2019 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klasyczny pokój dzienny to wnętrze, które sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu przez całą rodzinę. Ma w sobie również elegancję pozwalającą na przyjmowanie gości. Jego wystrój bazuje na tradycyjnych i uniwersalnych rozwiązaniach.

Jak urządzić pokój dzienny w stylu klasycznym?

W urządzeniu klasycznego pokoju dziennego może pomóc praktyczne podejście do kwestii aranżacyjnych. Królują tu stonowane kolory z palety beżów, brązów i szarości, jak również solidne drewniane elementy wyposażenia. Nadrzędną funkcją takiego pokoju jest zapewnianie domownikom wygody. Nie powinno więc zabraknąć zestawu mebli wypoczynkowych tworzących komfortową strefę relaksu razem z niskim stolikiem kawowym. Swoją funkcję najlepiej spełniają bardziej miękkie rozłożyste fotele i kanapy, przed którymi dla zapewnienia jeszcze większej wygody można ustawić podnóżki.

Obraz

Klasyczny pokój dzienny musi mieć również pojemną strefę przechowywania – pozwala ona na ustawienie m.in. zastawy stołowej. Trzeba przewidzieć także miejsce na biblioteczkę. Wnętrze podporządkowane estetyce klasycznej powinno być zachowane w nienagannym porządku, by nie straciło swojego wysublimowanego uroku.

Klasyczny pokój dzienny – aranżacje

Tradycjonaliści czerpią inspiracje z różnych okresów we wnętrzarstwie. Dlatego klasyczny pokój dzienny miewa rozmaite oblicza. Nierzadko inspirowany jest stylem dworkowym, który znamy z XIX-wiecznych wnętrz. Pojawiają się tam takie elementy wystroju jak konsole na wysokich giętych nogach, a nawet szezlongi. Niezwykle istotne są również dekoracje okien. Ciężkie i rozłożyste zasłony z lambrekinami dodają klasycznemu pokojowi dziennemu elegancji oraz wytworności.

Obraz

Pomysły na klasyczne wnętrza rodzą się również z przywiązania do mebli i elementów wyposażenia pochodzących z okresu PRL-u. W pomysłowy sposób można je wkomponować do aranżacji pokoju dziennego, który dzięki temu wygląda oryginalnie i stylowo, a niekoniecznie staromodnie. Kultowe wysokie komody i krzesła typu "patyczaki" coraz częściej otrzymują nowe życie. Do klasycznych pokojów dziennych trafiają też dywany i wykładziny dywanowe, które – jak mogłoby się wydawać – trafił już w otchłań zapomnienia.

Obraz

Tradycji hołdować można również w zakresie dekoracji. Klasyczne pokoje dzienne zdominowane są takimi ozdobami jak gustowne ramy i osadzone w nich obrazy, szkice, plakaty czy też fotografie. Nierzadko tworzą one wieloelementowe kompozycje, które skłaniają do odbycia podróży sentymentalnej w przeszłość. Ramki ze zdjęciami lądują również na blatach i półkach. Obok nich poustawiane są klasyczne bibeloty z ceramiki, a także inne dodatki – stojące zegary, lampy z abażurami, wazony.

Obraz

Idealne miejsce do wyeksponowania dekoracji w klasycznym pokoju dziennym stanowi obudowa kominka. Trafiają na nią m.in. świece i świeczniki, które wpływają na ocieplenie wnętrza tak samo jak tańczący za szybą ogień. Uzyskana dzięki nim przytulność to jeden z najważniejszych wyróżników stylu klasycznego. Daje mu przewagę nad nowoczesnymi pomysłami aranżacyjnymi z połyskującą białą płytą meblową w roli głównej.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)