Aranżacje pokoju dziennego

Aranżacje pokoju dziennego dobiera się do typu wnętrza (metrażu, układu, funkcji), jak również indywidualnych przyzwyczajeń i gustów lokatorów, którzy mają czuć się w nim swobodnie i komfortowo. Niektóre rozwiązania idealnie sprawdzają się w mieszkaniach, inne powstały z myślą o domach jednorodzinnych. Jakie pomysły warto wykorzystać, a których lepiej się wystrzegać? Podpowiadamy.

Aranżacje pokoju dziennego
Źródło zdjęć: © iStock.com

08.10.2018 11:04

Pokój dzienny to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, a jednocześnie przestrzeń, w której spędza się mnóstwo czasu zarówno na odpoczynku, jak i na pracy. Właśnie w pokoju dziennym toczy się całe życie domowników, dlatego jego aranżacja musi nie tylko spełniać oczekiwania czysto estetyczne, ale również pozwalać na maksymalnie wykorzystanie potencjału wnętrza, by można było nazwać je ergonomicznym, czyli dostosowanym do potrzeb i trybu życia rodziny.

Aranżacje pokoju dziennego w bloku

Szczególnie trudnym zadaniem jest urządzenie pokoju dziennego w bloku, gdzie zazwyczaj metraż nie pozwala na zachowanie całkowitej swobody aranżacyjnej. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej można się spotkać z łączeniem salonu i jadalni, a czasem również innych pomieszczeń w jedno, które tworzy wielofunkcyjny pokój. To najprostszy sposób na powiększenie powierzchni użytkowej, którą w tradycyjnym układzie ograniczają ściany działowe. To, że otwarta przestrzeń wydaje się bardziej przestronna niż wskazywałby na to metraż, jest tylko jedną z jej mocnych stron. Wśród zalet tak rozplanowanego pokoju dziennego należy wymienić również fakt, że sprzyja on integracji domowników, którzy przez większość dnia przebywają w jednym pomieszczeniu, wykonując synchronicznie kilka czynności, jak gotowanie i oglądanie telewizji.

Obraz
© iStock.com

Aranżacje pokoju dziennego w bloku są pomysłami, które pozwalają na praktyczne wykorzystanie każdego wolnego zakamarka, oczywiście z zachowaniem podziału na podstawowe strefy funkcjonalne. Strefa jadalniana powinna być dyskretnie oddzielona od strefy wypoczynkowej, a kącik do zabaw dla dzieci od kącika do pracy. W urządzaniu wnętrz o małej powierzchni niebagatelną rolę odgrywa dobór mebli. Warto postawić na nowoczesne zestawy z płyty i stali, które wpisują się np. w modny styl skandynawski, zajmują niewiele miejsca i wyglądają bardzo lekko. W meblach takich przeważają odkryte półki, dlatego ich kupno wiąże się najczęściej z radykalną eliminacją przedmiotów w domu, a tym samym skłania do zachowania minimalizmu w organizowaniu przestrzeni wokół siebie. Dobrze jest również wybierać narożniki, które są w stanie pomieścić więcej osób aniżeli sofy i kanapy o standardowych rozmiarach.

Obraz
© iStock.com

Aranżacje pokoju dziennego w domu jednorodzinnym

Aranżacje pokoju dziennego w domu jednorodzinnym stwarzają duże pole do manewru zwolennikom stylu klasycznego, którzy nie wyobrażają sobie najważniejszego pomieszczenia w domu bez centralnie usytuowanego kominka i solidnego kompletu mebli wypoczynkowych. Znakiem nowoczesności jest maksymalne rozświetlenie wnętrza. Można je osiągnąć dzięki oknom, które wstawia się jedno obok drugiego, do minimum ograniczając powierzchnię pustych ścian. W tak zaprojektowanych pokojach dziennych meble poustawiane są swobodnie wzdłuż przeszkleń, w odległości około metra od szyb.

Obraz
© iStock.com

Światło da się wpuścić do środka również przez zdjęcie ciężkich zasłon oraz zamontowanie dużej ilości lamp, lampek, a nawet samych żarówek ledowych, które nierzadko znajdują się przy schodach i w regałach. Wieczorami mogą więc nastrojowo podświetlać szklane półki i stopnie.

Obraz
© iStock.com

Aranżacje pokoju dziennego w domu jednorodzinnym o dużej powierzchni bywają często eksperymentalne. Regały z odkrytymi półkami ustawiane są prostopadle do ścian, dzięki czemu pełnią funkcję oryginalnych przesłon oddzielających jedną strefę od drugiej. Obok standardowych mebli pojawiają się natomiast nietypowe elementy wyposażenia, takie jak stylowe szezlongi i ozdobne konsole, które można wykorzystać w stylu glamour łączącym nowoczesność z klasyką.

Aranżacje pokoju dziennego – kolory ścian

Współczesne aranżacje pokoju dziennego nie pozostawiają miejsca na nudę. Do lamusa odeszły mdłe kolory, które spłaszczają perspektywę. Nawet tradycyjne beże da się przełamać kontrastującymi barwami tak, by nie odbierały wnętrzu dynamiki ani przestrzeni. W monochromatycznym, lecz oślepiającym jasnością stylu skandynawskim obok wszechobecnej bieli gdzieniegdzie pojawia się wprowadzająca równowagę czerń, natomiast w pastelowym stylu prowansalskim idealnie sprawdzają się śnieżnobiałe meble i dodatki.

Obraz
© iStock.com

Wybierając kolor ścian do pokoju dziennego, trzeba mieć na uwadze fakt, że jasne odcienie powiększają, a ciemne zmniejszają optycznie wnętrze. Połączenia kolorystyczne farb najlepiej komponować, czerpiąc inspiracje z natury, która daje nieskończenie wiele przykładów na to, jak można osiągnąć harmonię przy jednoczesnym sięganiu po odległe od siebie palety barwne. Wystarczy wyobrazić sobie grotę skalną w otoczeniu bujnej roślinności, by mieć pewność, że nic lepiej niż soczysta zieleń nie ożywi brunatno-szarych ścian.

Obraz
© iStock.com

W aranżacjach pokoju dziennego bezpiecznie jest również do modelowania przestrzeni wybierać jeden kolor w dwóch lub trzech odcieniach. Położenie jasnego na suficie, a ciemnego na ścianach to sposób na optyczne podwyższenie wnętrza, natomiast pomalowanie na ciemno krótszych ścian w wąskim prostokątnym pokoju daje efekt wyrównania zaburzonych proporcji.

Obraz
© iStock.com

Najmodniejsze w tym sezonie są takie kolory, jak: brudny róż, malinowy, morski, ochra, miodowy, piaskowy, a także niebieski w odcieniu zachmurzonego nieba. Rośnie również popularność nadawania fragmentom ścian nietypowej struktury, którą można uzyskać dzięki specjalnym farbom oraz tynkom dekoracyjnym. Drobnoziarniste masy imitujące naturalną skałę, zmięty papier czy przetarty tynk to tylko przykładowe możliwości, chętnie wykorzystywane zwłaszcza przez zwolenników stylu industrialnego.

Aranżacje pokoju dziennego z sypialnią

W kawalerkach i małych mieszkaniach typu open space standardem są już aranżacje pokoju dziennego z sypialnią. Na szczęście funkcję łóżka nie zawsze pełni w nich rozkładana kanapa, która wydaje się tutaj najprostszym, choć niezbyt komfortowym rozwiązaniem. Coraz częściej w aneksach sypialnych pojawiają się wygodne posłania, których nie trzeba codziennie składać i rozkładać. By ustrzec się braku intymności, wystarczy zasłonić strefę z łóżkiem regałem bądź parawanem. Można też wykorzystać baldachim, który nadaje wnętrzu romantycznego charakteru. W aranżacjach pokoju dziennego z sypialnią dobrze wyglądają szklane przepierzenia, drzwi przesuwne, firany panelowe, kotary i wszystko, co może zastąpić ścianę działową. Grunt, by usytuować łóżko z dala od drzwi wejściowych. W przeciwnym razie każdy sposób na jego odgraniczenie od reszty pokoju sprawi, że powierzchnia ulegnie drastycznemu pomniejszeniu.

Obraz
© iStock.com

Idealne warunki do urządzenia sypialni w pokoju dziennym stwarzają pomieszczenia o nieregularnym kształcie, a zwłaszcza te z wnękami. Bez problemu można zorganizować strefę sypialną również na antresoli. Maksymalną oszczędność miejsca zapewnia kupno łóżka schowanego w szafie. Dzięki niemu w razie wizyty gości jednym ruchem ręki da się zwolnić przestrzeń, w której stanie stolik kawowy czy mebel wypoczynkowy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)