Blisko ludziKobiecy sposób na kryzys

Kobiecy sposób na kryzys

Kobiecy sposób na kryzys
Źródło zdjęć: © iStockphoto

07.11.2010 17:22, aktual.: 07.11.2010 21:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ponad połowie kanadyjskich gospodarstw domowych decyzje finansowe
podejmują panie i to one zajmują się płaceniem rachunków domowych. Po kryzysie bardziej świadomie
wydają pieniądze.

W ponad połowie kanadyjskich gospodarstw domowych decyzje finansowe podejmują panie i to one zajmują się płaceniem rachunków domowych. Po kryzysie bardziej świadomie wydają pieniądze. To wyniki opublikowanego właśnie badania przeprowadzonego przez renomowany instytut Environics Research Group na zlecenie MasterCard.

Po rozmowach z dwoma tysiącami pań okazało się, że kryzys roku 2008 wpłynął na zachowania finansowe. Aż 57 proc. kanadyjskich kobiet podejmuje takie decyzje finansowe, by oszczędzać. Przed kryzysem, według podobnego badania z 2006 r., odsetek ten wynosił 41 proc.

Jeden z widocznych trendów to swoista moda na kupowanie w tanich sklepach, nazywanych "one dollar store". W takich sklepach wiele produktów - od kosmetyków, przez zabawki, do żywności czy naczyń - kosztuje właśnie jednego dolara. Istnieje nawet sieć "Dollarama", która z sukcesem finansowym otwiera nowe sklepy. Kanadyjki wydają mniej pieniędzy na markowe produkty i częściej poszukują okazji, promocji i wyprzedaży.

Tendencję tę już dawno zauważyły sieci supermarketów. Na przykład największy kanadyjski sprzedawca żywności, sieć Loblaws, oferuje własną linię produktową ze specjalnie dobraną nazwą sugerującą dobrą jakość (President's Choice), ale tańszą od wielu produktów markowych, co Loblaws często pokazuje w ulotkach. Nie są to produkty gorszej jakości, co widać chociażby po liście składników, ale sieć nie wydaje pieniędzy na kosztowne kampanie telewizyjne. Informacja trafia do konsumentów w cotygodniowych promocyjnych gazetkach. Inne duże sieci, takie jak Sobey's czy Metro, również mają "swoje" i promowane produkty. Ponadto sieci supermarketów trafiają do klientów równolegle przez należące do nich tańsze sklepy, gdzie mniej jest produktów droższych i markowych, za to więcej - własnych i tańszych.

Takie okazje i tańsze produkty odpowiadają kanadyjskim konsumentkom - 73 proc. z nich uważa, że kiedy robią zakupy dla samych siebie, cena jest bardzo ważna. 72 proc. jest tego samego zdania, gdy chodzi o zakupy domowe.

Według danych z badania, odsetek gospodarstw domowych, w których decyzje finansowe podejmują panie, nieco się zmniejszył w porównaniu z czasami sprzed recesji - z 55 proc. do 51 proc. Najczęściej, jak wynika z badania, finansowym szefem w domu są te kobiety, które mają dzieci. Aż 60 proc. pań deklaruje, że są zadowolone ze swojej sytuacji finansowej, a 14 proc. twierdzi, że są bardzo zadowolone. Cztery lata temu zadowolenie deklarowało 54 proc. W dodatku 56 proc. z tych kobiet, które zarządzają domowymi finansami, jest zadowolonych, że biorą na siebie taką odpowiedzialność. To więcej niż przed kryzysem, kiedy zadowolenie wyrażało 45 proc.

Badania na zlecenie MasterCard dotyczące postaw konsumentów i nazywane MasterCard Worldwide MasterIndex są prowadzone od 15 lat.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także