Kolczyk do pępka – jaki wybrać?
Przekłucie pępka dotyczy nie tylko samego zabiegu, ale również doboru odpowiedniej biżuterii. Pierwszy kolczyk do pępka powinien być wykonany z tworzywa hipoalergicznego, kolejne natomiast z bioplastu lub kruszców szlachetnych.
18.06.2018 | aktual.: 19.10.2018 12:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przekłucie i pierwszy kolczyk do pępka
Zarówno przekłucie pępka, jak i wybór pierwszego kolczyka powinny być przemyślane. Nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale również zdrowotne. Zabieg wykonany w domowych warunkach bez dezynfekcji narzędzia oraz dobór plastikowej, chromowanej biżuterii może bowiem doprowadzić do powikłań w postaci zakażeń, obfitego ropienia i jątrzenia się rany. Dłużej będzie się również ona goiła.
Przekłucie pępka powinno mieć zatem miejsce w gabinecie kosmetycznym lub studio piercingu, w którym narzędzia i akcesoria używane podczas zabiegu są dokładnie sterylizowane. Poza tym przekłucie powinno zostać zrobione specjalną igłą przeznaczoną do piercingu pępka.
Najładniejsze kolczyki do pępka znajdziesz na WP radarOkazji.
Nie bez znaczenia będzie również dobór odpowiedniego kolczyka do pępka. Zostanie on wsunięty w świeżą ranę, dlatego ciało zacznie się przed nim bronić. Dlatego warto, żeby materiał wykonania pierwszego kolczyka był jak najmniej inwazyjny i możliwie neutralny. Najlepiej sprawdzą się kolczyki do pępka ze stali chirurgicznej, bioplastu i tytanu (lub każdy inny, który nie zawiera niklu). Nie wywołują alergii i nie wchodzą w interakcje ze skórą oraz osoczem. Gdzie można kupić pierwszy kolczyk do pępka? Najlepiej u jubilera albo sklepu z biżuterią, który oferuje produkty chromowane i właśnie stalowe lub tytanowe. Często kolczyki do pępka dostępne są również w salonach kosmetycznych czy piercingowych.
Najlepsze kolczyki do pępka – rodzaj, rozmiar, materiał
Gdy rana po przekłuciu pępka się zagoi, pojawia się szerokie pole do popisu w kwestii kolczyków do pępka. Najważniejsze, aby był wygodny i dopasowany do rozmiaru pępka.
Oczywiście przez pierwsze miesiące najlepiej nosić biżuterię z tworzyw nieemitujących niklu – to zawsze daje gwarancję bezpieczeństwa i prawidłowego gojenia się rany (proces może trwać nawet pół roku). W kolejnych latach nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakładać srebrne kolczyki do pępka. Bardzo elegancko prezentować się będą również w pępku złote kolczyki. Ważna jest również długość szyjki tego typu biżuterii. Najwygodniejsze są kolczyki do pępka o długości pręta 6 mm.
Jeśli chodzi o kształty kolczyków do pępka, to wyróżnia się:
• kółeczka, czyli najprostsza forma kolczyka – mogą być dodatkowo zdobione cyrkoniami lub geometrycznym grawerem,
• cyrkonie osadzone na pręcie – nawiązują do biżuterii do tańca brzucha; mogą być długie, złożone z kilku cyrkonii lub innych ozdób albo pojedyncze i subtelne,
• bananaballs spotykane również w piercingu warg i brwi; jest to pręcik zakończony dwoma kulkami.
Cena kolczyków do pępka w zależności od wykorzystanego materiału waha się od 20 zł do 150 zł.
Kolczyk do pępka w ciąży
Noszenie kolczyka w pępku w ciąży nie stanowi problemu. Zaleca się jednak, aby wyjąć go w trzecim trymestrze, gdy brzuch rośnie najszybciej. Uwierający kolczyk może bowiem spowodować ranę i podrażnienia. Kolczyk do pępka powinno się wyjmować również podczas każdego badania USG i porodu.