Kółka do rolek - właściwości i rodzaje. Jak wybrać kółka do rolek?
Kółka do rolek są odpowiedzialne za szybkość i płynność jazdy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na takie parametry jak wielkość, twardość oraz budowa łożyska kółka. Sprawdź, jak dobrać rodzaj kółek do swojego stylu jazdy i umiejętności.
06.12.2018 12:51
Kółka w rolkach - dlaczego warto zainwestować w lepsze?
Najprostsze rolki wyposażone są w cztery kółka wykonane z poliuretanu lub uretanu i ustawione jedno za drugim. Są to tworzywa sztuczne, które charakteryzują się sprężystością i miękkością, dzięki czemu zapewniają bezpieczną jazdę na rolkach. W najtańszych modelach rolek występują kółka z twardego plastiku. Materiał ten jest twardy i śliski, co znacznie pogarsza bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy.
Wielkość kółek do rolek
Kółka do rolek należy dobierać do charakteru naszej jazdy. Wyróżnia się:
- kółka małe (od 47 do 70 mm) - nie nadają się do szybkiej jazdy. Dzięki niewielkim rozmiarom są bardzo zwrotne i zapewniają większy komfort jazdy, ponieważ dobrze tłumią wibracje podczas jazdy;
- kółka średnie (70-84 mm) - to kompromis dla osób początkujących. Zapewniają dobrą przyczepność i dostatecznie dużą prędkość jak na początki przygody z rolkami;
- kółka duże (od 84 do 110 mm) - są przystosowane do dużej prędkości nawet powyżej 30 km/h, jednak nie zapewniają tak dobrej amortyzacji jak małe kółka. Co więcej, są mniej zwrotne, przez co wykonywanie skrętów czy nagłych manewrów jest o wiele trudniejsze.
Twardość kółek do rolek
Pod względem twardości kółka do rolek dzielimy na:
- miękkie kółka do rolek (oznaczane są od 74A do 82A) - stawiają większy opór podłożu, przez co szybka jazda na rolkach jest niemożliwa. Ponadto, zapewniają większy komfort jazdy przy manewrowaniu, slalomach czy hamowaniu. Wadą miękkich kółek do rolek jest to, że szybko się zużywają;
- twarde kółka do rolek (od 84A do 101A) - charakteryzują się mniejszą siłą tarcia, dzięki czemu są szybsze i odporniejsze na ścieranie. Twarde kółka gorzej pochłaniają wibracje podczas jazdy, przez co uważane są za niewygodne.
Oznaczenie twardości kółek literą “A” jest standardowe. Można spotkać się również z oznaczeniem "F" (kółka Matter), gdzie F0 to najtwardsze kółka do rolek, a F1 - miększe.
Profil kółek do rolek
Kółka do rolek mogą mieć różny kształt. Oczywiście każde koło jest okrągłe, ale chodzi tutaj o to, w jaki sposób kółko przylega do podłoża podczas jazdy. Wyróżnia się:
- płaski profil - wykorzystywany jest podczas jazdy wyczynowej ze względu na wysoką przyczepności do podłoża;
- ścięty, czyli ostry profil - pozwala osiągać duże prędkości, dzięki czemu sprawdza się przy jeździe szybkościowej;
- okrągły profil - gwarantuje dobrą zwrotność. To optymalny profil dla osób początkujących.
Łożyska do rolek – oznaczenia
Łożysko, a raczej jakość ich wykonania decydują, z jaką szybkością kręcą się kółka w rolkach. Najczęściej oznaczane są za pomocą liter A, B, C i E oraz cyfr 3, 5, 7 lub 9. Im wyższy numer, tym mniejszy opór własny łożyska. Istotny jest również rozmiar łożysk. Duże łożysko spowoduje, że nasza jazda na rolkach będzie wolniejsza.
Niestety małe łożyska szybciej się zużywają, dlatego tak ważna jest pielęgnacja kółek do rolek. Aby łożysko długo nam służyły, wystarczy je regularnie myć np. naftą lub olejem napędowym oraz smarować. Równie dobrze możesz przy zakupie rolek zapytać sprzedawcę o to, w jaki sposób prawidłowo konserwować łożyska.