Kończy 75 lat. Tak mówił o równouprawnieniu

Jarosław Kaczyński świętuje 75. urodziny
Jarosław Kaczyński świętuje 75. urodziny
Źródło zdjęć: © AKPA

18.06.2024 09:49, aktual.: 18.06.2024 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Nie jestem zwolennikiem bardzo wczesnego macierzyństwa, bo kobieta też musi dojrzeć do tego, żeby być dobrą matką. Ale jak do 25. roku daje w szyję... - powiedział w 2022 r. Jarosław Kaczyński. Z okazji 75. urodzin polityka przypominamy jego wypowiedzi o kobietach.

18 czerwca Jarosław Kaczyński obchodzi 75. urodziny. Prezes PiS-u jest jednym z najbardziej wpływowych polityków w Polsce. Zdarza się, że w swoich przemówieniach wspomina o kobietach. Nie zawsze wypowiada się o nich przychylnie.

Kontrowersyjne wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

- Odrzucamy atak na życie bezbronnych, pamiętając jednocześnie, że kobieta w ciąży, kobieta rodząca, też ma pełne prawo do życia i zdrowia - zdradził w Końskich Kaczyński. Słowa polityka wywołały nie lada kontrowersje. Wiele osób zwróciło uwagę na słowo "też", które padło w jego wypowiedzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Jarosław Kaczyński mówi, że kobiety w ciąży też mają prawo do życia. Wyjątkowy łaskawca" – oceniła w mediach społecznościowych posłanka, Agnieszka Pomaska.

- Jeżeli się np. utrzyma taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Bo pamiętajcie, że mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przez 20 lat. Przeciętnie, bo to oczywiście jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych. A kobieta tylko dwa - powiedział z kolei w Ełku w 2022 r.

Polityk długo musiał tłumaczyć się ze swoich słów.

- Kiedy ja powiedziałem, że młode dziewczęta, takie do 25 lat, piją tyle, co ich rówieśnicy, a organizm mężczyzny i organizm kobiety inaczej reaguje na alkohol, mężczyźni są tutaj dużo odporniejsi, to naprawdę nie chciałem nikogo urazić. Chciałem tylko powiedzieć pewną prawdę o pewnym szkodliwym zjawisku – wyjaśniał w Wadowicach cytowany przez PAP Jarosław Kaczyński.

Wiele działo się także po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

"Ten atak jest atakiem, który ma zniszczyć Polskę. Ma doprowadzić do triumfu sił, których władza w gruncie rzeczy zakończy historię narodu polskiego, tak jak dotąd go żeśmy postrzegali" - grzmiał Jarosław Kaczyński w opublikowanym wówczas oświadczeniu na Facebooku.

Równouprawnienie według Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński chętnie też wypowiadał się na temat równouprawnienia kobiet oraz mężczyzn.

- Jestem głęboko za 100-procentowym równouprawnieniem kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia, ale to nie oznacza, że kobiety mają udawać mężczyzn, a mężczyźni kobiety - tłumaczył w 2022 r.

Kilka lat temu polityk zdradził również, czym dla niego jest kobiecość oraz męskość.

- To są dwie formy tego samego fenomenu, jakim jest człowieczeństwo. Albo inaczej - człowieczeństwo przejawia się jako kobiecość i męskość. I ten podział (...) wynika z natury, a nie z kultury, (...) jak próbuje się dzisiaj wmawiać. Ale ten podział jest podziałem w odmienności i równości - mówił na Kongresie Kobiet Prawicy w 2011 r.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (62)
Zobacz także