Trwa ładowanie...

Koronawirus. Lekarz Wojciech Falęcki o noszeniu maseczek w czasie pandemii

Rekomendacje wielu krajów dotyczące noszenia masek podczas epidemii COVID 19 są zgodne, jeżeli chodzi o osoby zakażone czy służbę zdrowia. Zgodności nie ma, jeżeli chodzi o osoby zdrowe. W jakich sytuacjach nosić maseczki? Na to pytanie odpowiada lek. ginekolog Wojciech Falęcki.

Koronawirus. Lekarz Wojciech Falęcki o noszeniu maseczek w czasie pandemiiŹródło: Getty image, Instagram
dovowea
dovowea

"Jak to jest z tymi maskami? Wiecie, że jestem fanem wszystkiego, co jest oparte na faktach. Jestem też dumny, że pracuje w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Poniżej podsyłam Wam fakty, które mówią o maseczkach" – pisze na Instagramie lekarz i przytacza argumenty zgromadzone w artykule w Lancet Respiratory Medicine.

Kiedy zakładać maseczkę ochronną?

Autorzy tekstu porównali zalecenia z wielu krajów dotyczące noszenia maseczek podczas pandemii koronawirusa. Jak się okazuje, różnią się one jeżeli chodzi o osoby zdrowe. "WHO zaleca noszenie maseczek przez osoby z objawami zakażenia oraz osoby zdrowe sprawujące opiekę nad osobami zakażonymi. Racjonalne wydaje się również zalecenie, aby osoby z grup szczególnego ryzyka (np. osoby w wieku 60+, osoby z chorobami przewlekłymi) nosiły maski, jeśli są one dostępne" – pisze Falęcki.

Dodaje, że według WHO, używanie maski w sytuacjach, w których nie jest to zalecane, może stwarzać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i prowadzić do lekceważenia podstawowych zasad profilaktyki zakażeń SARS-CoV-2. Doktor powołując się na WHO podkreśla, że nieprawidłowe używanie jednorazowej maseczki, np. zbyt długie jej noszenie lub powtórne użycie, osłabia jej efekt ochronny i może sprzyjać infekcji.

dovowea

Dodatkowo, pisze o kilku zasadach, o których należy bezwzględnie pamiętać podczas noszenia masek. Należy dbać o higienę rąk – ręce należy zdezynfekować lub umyć przed nałożeniem maski oraz po jej zdjęciu. Maska powinna zakrywać usta i nos, maska nie zakrywająca nosa nie spełnia swojej roli. Założonej maski nie należy przesuwać. Pamiętajmy też o tym, że należy unikać dotykania zewnętrznej powierzchni maseczki.

Autorzy tekstu, na który powołuje się dr Wojciech Falęcki podkreślają, że potrzebne są dalsze badania dotyczące tego, czy maseczki chronią przed zakażeniem.

Zobacz także: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dovowea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dovowea