Blisko ludziKoronawirus. Lekarz Wojciech Falęcki o noszeniu maseczek w czasie pandemii

Koronawirus. Lekarz Wojciech Falęcki o noszeniu maseczek w czasie pandemii

Koronawirus. Lekarz Wojciech Falęcki o noszeniu maseczek w czasie pandemii
Źródło zdjęć: © Getty image, Instagram
Anna Podlaska
06.04.2020 19:56, aktualizacja: 06.04.2020 22:13

Rekomendacje wielu krajów dotyczące noszenia masek podczas epidemii COVID 19 są zgodne, jeżeli chodzi o osoby zakażone czy służbę zdrowia. Zgodności nie ma, jeżeli chodzi o osoby zdrowe. W jakich sytuacjach nosić maseczki? Na to pytanie odpowiada lek. ginekolog Wojciech Falęcki.

"Jak to jest z tymi maskami? Wiecie, że jestem fanem wszystkiego, co jest oparte na faktach. Jestem też dumny, że pracuje w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Poniżej podsyłam Wam fakty, które mówią o maseczkach" – pisze na Instagramie lekarz i przytacza argumenty zgromadzone w artykule w Lancet Respiratory Medicine.

Kiedy zakładać maseczkę ochronną?

Autorzy tekstu porównali zalecenia z wielu krajów dotyczące noszenia maseczek podczas pandemii koronawirusa. Jak się okazuje, różnią się one jeżeli chodzi o osoby zdrowe. "WHO zaleca noszenie maseczek przez osoby z objawami zakażenia oraz osoby zdrowe sprawujące opiekę nad osobami zakażonymi. Racjonalne wydaje się również zalecenie, aby osoby z grup szczególnego ryzyka (np. osoby w wieku 60+, osoby z chorobami przewlekłymi) nosiły maski, jeśli są one dostępne" – pisze Falęcki.

Dodaje, że według WHO, używanie maski w sytuacjach, w których nie jest to zalecane, może stwarzać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i prowadzić do lekceważenia podstawowych zasad profilaktyki zakażeń SARS-CoV-2. Doktor powołując się na WHO podkreśla, że nieprawidłowe używanie jednorazowej maseczki, np. zbyt długie jej noszenie lub powtórne użycie, osłabia jej efekt ochronny i może sprzyjać infekcji.

Dodatkowo, pisze o kilku zasadach, o których należy bezwzględnie pamiętać podczas noszenia masek. Należy dbać o higienę rąk – ręce należy zdezynfekować lub umyć przed nałożeniem maski oraz po jej zdjęciu. Maska powinna zakrywać usta i nos, maska nie zakrywająca nosa nie spełnia swojej roli. Założonej maski nie należy przesuwać. Pamiętajmy też o tym, że należy unikać dotykania zewnętrznej powierzchni maseczki.

Autorzy tekstu, na który powołuje się dr Wojciech Falęcki podkreślają, że potrzebne są dalsze badania dotyczące tego, czy maseczki chronią przed zakażeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (44)
Zobacz także