Kościół zabrania tych czynności w niedzielę. Są ciężkimi grzechami

Kościół zabrania tych czynności w niedzielę. Są ciężkimi grzechami

Kiedy praca w niedzielę będzie grzechem?
Kiedy praca w niedzielę będzie grzechem?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
13.03.2024 13:15, aktualizacja: 13.03.2024 13:43

Czy praca w niedzielę jest grzechem? A czy grzechem są domowe obowiązki, jak na przykład sprzątanie albo zakupy? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od kontekstu i okoliczności, w jakich się znajdujemy.

Pierwsze przykazanie kościelne mówi: "W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych". Z kolei trzeci punkt Dekalogu przypomina nam, żeby "dzień święty święcić". A jednak odpowiedź na pytanie, czy praca w niedzielę jest grzechem wcale nie jest prosta.

Czy praca w niedzielę to grzech? A co z obowiązkami domowymi?

Praca w niedzielę jest grzechem ciężkim, kiedy jest "niekonieczna" - to znaczy, kiedy moglibyśmy ją odłożyć na inny dzień tygodnia, a wykonujemy ją tylko z powodu naszej chciwości. Muszą być spełnione również warunki grzechu ciężkiego, czyli świadomość i dobrowolność.

Jednak nie o każdej pracy można powiedzieć, że jest grzechem. Istnieją zawody, które muszą być wykonywane przez cały tydzień, siedem dni w tygodniu. Dotyczy to zwłaszcza prac związanych z ochroną zdrowia i życia drugiego człowieka, a także z dbaniem o bezpieczeństwo. Przykładami mogą być ratownicy, lekarze, strażacy, policjanci czy żołnierze. Innym przykładem jest praca rolnika, który musi codziennie nakarmić i napoić zwierzęta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Praca w niedzielę nie dotyczy tylko kwestii zawodowych, ale także chociażby porządku w domu. Grzechem będzie gruntowne sprzątanie mieszkania w niedzielę, jeśli na przykład całą sobotę spędziliśmy na odpoczynku. Oczywiście drobne uporządkowanie, takie jak pozmywanie po obiedzie czy umycie po sobie kubka nie łamią świątecznego charakteru niedzieli.

Czy robienie zakupów w niedzielę to grzech?

Zakupy w niedzielę również mogą być grzechem. Jeśli jesteśmy klientami, to z punktu widzenia katolicyzmu, "niekonieczne" zakupy powinniśmy robić w inne dni tygodnia. Jeśli natomiast jesteśmy właścicielami lub pracownikami sklepu, nie powinniśmy wtedy otwierać naszej placówki i pracować w niej.

Ks. Sebastian Picur, znany z mediów społecznościowych, odniósł się do kwestii zakupów w niedzielę handlową.

"Czy te zakupy są konieczne w niedzielę i czy można je zrobić w tygodniu? Warto pewne sprawy ogarnąć przed niedzielą" – napisał ks. Picur na TikToku.

Robienie zakupów w niedzielę nie jest grzechem, kiedy dotyczy na przykład kupna lekarstw w aptece, gdy nagle zachorowaliśmy. Co innego jednak, gdy spędzamy czas na zakupach, zaniedbując jednocześnie obowiązkową dla katolików mszę - wtedy powinniśmy się wyspowiadać.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta